Krew utajona w kale (bez diety)

Badanie krwi utajonej w kale pozwala wykryć raka jelita grubego i wiele innych chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Każdy powinien wykonać je przynajmniej raz w życiu a osoby po 50. r.ż. powinny robić to regularnie – raz do roku. Krew utajoną w kale zbadasz bez wychodzenia z domu! Poznaj szczegóły.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:18,05 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy ukończyli 50. rok życia

Osobom, w których w rodzinie występowały przypadki raka jelita grubego

Pacjentom z anemią z niedoboru żelaza (lub jej podejrzeniem)

Sentence-positive card icon
Badanie kału bez wychodzenia z domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać badanie kału na krew utajoną?

Wykonaj badanie na krew utajoną, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

bóle brzucha;

zmiana rytmu wypróżnień (biegunki lub zaparcia);

niezamierzony spadek masy ciała;

śluz lub krew w stolcu;

zmęczenie i osłabienie.

uczucie niepełnego wypróżnienia;

nudności i wymioty;

świąd odbytu;

nietrzymanie stolca i gazów;

Materiał do badania:kał
Metoda badania:immunochemiczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-4 dni robocze
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Odbiór próbki kału w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Dlaczego warto wykonać test na krew utajoną w kale?

Rak jelita grubego dotyka coraz więcej kobiet i mężczyzn, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem – 90% wszystkich przypadków dotyczy osób po 50. roku życia. Niestety ten typ nowotworu charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Z drugiej strony szansę na zachorowanie na raka jelita grubego można znacznie zmniejszyć, prowadząc zdrowy tryb życia (dieta, ruch i utrzymanie prawidłowej masy ciała) oraz wykonując badania profilaktyczne. Jednym z nich jest test na krew utajoną w kale. W przypadku pozytywnego (dodatniego) wyniku najczęściej należy pogłębić diagnostykę – zbadać się w kierunku anemii i wykonać kolonoskopię.

Badanie na krew utajoną w kale pomaga także zdiagnozować inne choroby układu pokarmowego np. celiakię, uchyłkowatość czy zapalenie jelit.

Jeśli chcesz kompleksowo zbadać swój układ pokarmowy, wybierz pakiet badań, który zmierzy inne ważne parametry kału i krwi.

Package preview image
Sport i dieta
419,00 zł
PAKIET BADAŃ NA BRZUCH
Lipaza Amylaza

Niestrawność zdarza się każdemu z nas. Sporadyczne zaparcia, biegunka, wzdęcia dotyczą wielu Polaków. Stają się one problemem, gdy trwają przez dłuższy czas i zaburzają codzienne funkcjonowanie. Jeśli jakiś objaw lub grupa objawów towarzyszy Ci przez wiele dni, a po chwilowej poprawie symptomy te powracają, koniecznie przebadaj swój układ pokarmowy. W Pakiecie znajdują się badania na jelita, żołądek, trzustkę i wątrobę. Wykonuje się je z próbek krwi i kału. To nieinwazyjne badania, które w wielu przypadkach pozwalają uniknąć kolonoskopii i gastroskopii. Dzięki badaniom zawartym w Pakiecie możliwe jest wykrycie m.in. chorób wątroby, trzustki, jelit, nietolerancji pokarmowych, anemii i stanów zapalnych jelit.

Package preview image
Anemia i niedobory
139,00 zł
PAKIET BADAŃ NA ANEMIĘ
Ferrytyna

Czujesz się tak, jakby ktoś wyssał z Ciebie całą energię? Do tego masz bladą skórę, zimne stopy i dłonie, a włosy wychodzą garściami? Koniecznie zrób podstawowe badania krwi, bo to może być niedokrwistość! Pakiet Badań na Anemię zawiera parametry, których oznaczenie jest niezbędne w diagnostyce choroby. Nieleczona anemia prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży (zwiększa ryzyko poronienia i wad rozwojowych płodu) oraz seniorów – może realnie skrócić życie! Zbadaj się pod kątem anemii i odzyskaj energię do życia!

Package preview image
COVID-19
369,00 zł
PAKIET BADAŃ NA ZMĘCZENIE
Albumina

W pewnym stopniu zmęczenie jest nieodłącznym elementem codzienności. Jednak kiedy uczucie to jest przytłaczające i wszechobecne, przez co utrudnia codzienne czynności, warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Za chroniczne zmęczenie może bowiem odpowiadać niedobór witamin i składników mineralnych, zaburzenia hormonalne lub nieprawidłowości w obrębie pracy niektórych narządów, np. wątroby lub nerek. Badania w Pakiecie umożliwiają diagnostykę wymienionych stanów zdrowotnych, przez co są też wskazówką dla specjalisty do zalecenia farmakoterapii, suplementacji lub zmian w diecie. Tak szerokie spojrzenie zyskasz, zamawiając zaledwie 1 pakiet badań, który wykonasz w swoim domu. Wyniki odbierzesz również w wygodny sposób: online.

Jak często wykonywać badanie?

Osoby po 50. r.ż. powinny wykonywać badanie profilaktycznie raz do roku. W pozostałych przypadkach – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania na krew utajoną w kale?

  • Bullet image

    Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki i suplementy. Zaleca się, aby na 3 dni przed badaniem odstawić preparaty zawierające żelazo, witaminę C, leki przeciwzapalne i rozrzedzające krew.

  • Bullet image

    2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

  • Bullet image

    Na kilka dni przed badaniem nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych.

  • Bullet image

    Nie wykonuj badania w trakcie miesiączki oraz 3 dni przed i po okresie.

  • Bullet image

    Jeśli cierpisz na zaparcia i obawiasz się, że nie będziesz mógł pobrać próbki kału w danym terminie, skonsultuj się z lekarzem.

Jak pobrać kał do badania krwi utajonej?

  1. Pojemnik do badania na krew utajoną dostaniesz za darmo w każdym punkcie laboratorium Diagnostyki lub w dowolnej aptece za kilkadziesiąt groszy.
  2. Kał należy oddać najlepiej w ciągu 2 godzin przed przyjazdem specjalisty.
  3. Pojemnik do badania kału jest bardzo mały, dlatego najpierw oddaj kał do czystego jednorazowego pojemnika (plastikowego lub szklanego). Kał należy pobrać do specjalnego jednorazowego pojemnika (przy użyciu umieszczonej w pojemniku łopatki) do 1/3 wysokości pojemnika. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z 2-3 różnych miejsc tej samej porcji kału. 
  4. Materiał do badania najlepiej oddać na pasek papieru przymocowany do deski muszli klozetowej. Materiał można również oddać do plastikowego pojemnika.
  5. Kał nie powinien mieć styczności z moczem, wodą oraz detergentami.
  6. Pojemnik z próbką do badań opisz imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania. Pamiętaj, że próbka kału powinna być odebrana przez specjalistę medycznego w ciągu 24 godzin od momentu pobrania.
Sentence-positive card icon
Czas na badanie! Przygotuj próbki kału zgodnie z instrukcją i przechowuj je w lodówce do czasu przyjazdu specjalisty medycznego.

Krew utajona w kale – co to za badanie?

Badanie krwi utajonej w kale pozwala wykryć śladowe ilości krwi, niewidoczne gołym okiem. Dzięki temu można zdiagnozować wiele chorób układu pokarmowego, w tym raka jelita grubego.

Krew utajona w kale – norma

Wynik badania może być pozytywny (obecność krwi utajonej) lub negatywny (brak krwi utajonej). W każdym przypadku wynik należy skonsultować z lekarzem.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Miesiączka – nie powinno się wykonywać badania 3 dni przed i po miesiączce oraz w jej trakcie.
  • Stosowanie leków doodbytniczych.
  • Ciężkie zaparcia.
  • Hemoroidy.
  • Krwawienie z dziąseł lub nosa – jeśli krew przedostanie się do przewodu pokarmowego, może dawać wynik fałszywie dodatni.
  • Przebyte w ostatnim czasie leczenie stomatologiczne.
  • Na dodatni wynik testu mogą wpływać niektóre produkty spożywcze takie jak brokuły, rzepa, kalafior i jabłka.

Krew utajona w kale – interpretacja wyników

Wynik pozytywny (dodatni) świadczy o obecności krwi utajonej w kale. 

Jakie mogą być przyczyny krwi utajonej w kale? Najczęściej są to:

  • hemoroidy;
  • polipy jelita grubego;
  • rak jelita grubego;
  • wrzodziejące zapalenie jelita;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy;
  • uchyłkowatość jelita;
  • celiakia;
  • uszkodzenie błony śluzowej żołądka (np. w wyniku przyjmowania niektórych leków np. steroidów).

Wynik negatywny (ujemny) świadczy o nieobecności krwi utajonej w kale, ale nie wyklucza to choroby nowotworowej.

Sentence-positive card icon
Zamów domowe badanie kału na krew utajoną a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image