Badanie kału czy to do sanepidu, czy badania ogólnego, na pasożyty, bądź w kierunku krwi utajonej potrafi budzić wiele pytań. Przeczytaj porady uPacjenta, które pomogą Ci w poprawny sposób przygotować kał do badania!
Kiedy pobrać kał do badania?
Kał do badania najlepiej pobrać ok. 2 godziny przed oddaniem próbki do laboratorium. Jeśli nie jest to możliwe, kał do badania można pobrać dzień wcześniej, pamiętając jednocześnie, że w ciągu 24 godzin próbka powinna trafić do laboratorium.
Jak poprawnie przygotować się do badania ogólnego kału?
Badanie ogólne kału nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie musisz być na czczo. Wystarczy, że wcześniej zaopatrzysz się w specjalny pojemnik do badania kału, który dostaniesz za darmo w każdym punkcie laboratorium Diagnostyki lub w dowolnej aptece za kilkadziesiąt groszy.
Jak przygotować się do badania kału na pasożyty?
W przypadku badania kału na pasożyty skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki i suplementy. Zaleca się, aby na 7 dni przed badaniem odstawić preparaty zawierające bar lub bizmut oraz leki przeciwgorączkowe. Jeśli prowadzona była terapia antybiotykowa – z badaniem należy poczekać 2 tygodnie.
Pamiętaj też, że próbki kału do badania parazytologicznego najlepiej jest pobierać przed rozpoczęciem leczenia, ponieważ wiele leków (związki baru, bizmutu, leki przeciwgorączkowe, antybiotyki) mogą utrudniać rozpoznanie. W przypadku ich stosowania próbki kału należy pobierać po tygodniu od zakończenia leczenia.
W przypadku pełnej diagnostyki w kierunku pasożytów jelitowych do próbki kału należy dołączyć szkiełko podstawowe z wykonanym wcześniej wymazem. Do wykonania wymazu niezbędny jest odbiór szkiełka podstawowego z taśmą (dostępne w każdym punkcie pobrań).
Jak przygotować się do badania na krew utajoną w kale?
Więcej ostrożności powinieneś też zachować, przygotowując się do badania na krew utajoną w kale. Jak przygotować się do tego badania?
- Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki i suplementy. Zaleca się, aby na 3 dni przed badaniem odstawić preparaty zawierające żelazo, witaminę C, leki przeciwzapalne i rozrzedzające krew – mogą zaburzyć wyniki.
- 2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.
- Na kilka dni przed badaniem nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych.
- Nie wykonuj badania w trakcie miesiączki oraz 3 dni przed i po okresie.
- Jeśli cierpisz na zaparcia i obawiasz się, że nie będziesz mógł pobrać próbki kału w danym terminie, skonsultuj się z lekarzem.
Jak pobrać kał do badania?
- Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem.
- Kał nie powinien mieć styczności z moczem, wodą oraz detergentami. Materiał do badania najlepiej oddać na warstwę papieru toaletowego lub bezpośrednio do plastikowego pojemnika.
- Ile kału do badania jest potrzebne? Za pomocą umieszczonej w jednorazowym pojemniku łopatki wypełnij 1/3 wysokości pojemnika. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z 2-3 różnych miejsc tej samej porcji kału.
- Pojemnik z próbką do badań opisz imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania. Pamiętaj, że próbka kału powinna trafić do laboratorium w ciągu 24 godzin od momentu pobrania.
Wymaz do badań parazytologicznych
W przypadku pełnej diagnostyki w kierunku pasożytów jelitowych do próbki kału należy dołączyć szkiełko podstawowe z wykonanym wcześniej wymazem.
Do wykonania wymazu niezbędny jest odbiór szkiełka podstawowego z taśmą (dostępne w każdym punkcie pobrań).
Instrukcja wykonania wymazu
- Wymaz wykonaj najlepiej rano przed wypróżnieniem i umyciem.
- Rozsuń pośladki i przyklej taśmę klejącą stroną na kilka sekund do fałd odbytniczych.
- Następnie taśmę odklej i przyklej do otrzymanego szkiełka podstawowego.
- Szkiełko podstawowe najlepiej włożyć do koperty.
Jak pobrać kał do badania przy biegunce?
Jeśli u pacjenta występują biegunki, należy zastosować leczenie i poczekać z badaniem do momentu unormowania się stolca.
Jak pobrać kał do badania u dziecka?
U dzieci należy również uważać, by kał nie został zanieczyszczony wodą, moczem lub detergentami oraz by pobrać próbkę z 2-3 miejsc stolca.
U niemowlaków najlepiej od razu po załatwieniu się dziecka pobrać próbki z pampersa. W przypadku dzieci korzystających z nocnika należy przypilnować, by dziecko najpierw oddało mocz, a później do przemytego nocnika zrobiło kupę.
Jak przechowywać kał do badania?
Kał można przechowywać w temperaturze pokojowej do 2 godzin przed oddaniem do laboratorium. Jeżeli nie jest to możliwe, kał należy przechowywać w lodówce (2-8 stopni C) przez maksymalnie 24 godziny.
Bezpieczny transport próbki kału do badania
Pojemnik z próbką kału należy szczelnie zamknąć, włożyć do plastikowego woreczka i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Najlepiej przewieźć go trzymając w rękach, np. w kartonowym opakowaniu. Jeśli musisz podjechać autem, pamiętaj, by zabezpieczyć pojemnik przed zgnieceniem.
Bezpieczeństwo transportu próbki gwarantuje usługa uPacjenta. Umów badanie kału, dzięki któremu jedyne co musisz zrobić, to oddać w prawidłowy sposób kał do badania. Ty wyznaczysz godzinę, o której specjalista medyczny odbierze od Ciebie próbkę i zawiezie ją do laboratorium w przeznaczonym do tego coolboxie.
Umów odbiór próbki kału do badania
Zaoszczędź czas - wyznacz termin odbioru próbki i zleć specjaliście transport moczu do laboratorium.
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.