Kał — badanie ogólne

Ogólne badanie kału pozwala wykryć wiele chorób układu pokarmowego m.in. nowotwory, stany zapalne jelit oraz choroby trzustki i wątroby. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek niepokojących objawów żołądkowo-jelitowych takich jak bóle brzucha, zgaga, biegunki czy zaparcia, koniecznie się przebadaj. Ogólne badanie kału możesz wykonać bez wychodzenia z domu! Dowiedz się, jak pobrać kał do badania i zamów wizytę mobilnego specjalisty, który zawiezie próbkę prosto do ...

Zobacz pełny opis

Cena badania od:16,63 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim doświadczającym objawów niestrawności (bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, zgaga, wzdęcia)

Osobom z podejrzeniem nowotworów przewodu pokarmowego

Chorym na zespół jelita drażliwego

Pacjentom z chorobami trzustki lub wątroby

Pacjentom z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi

Pacjentom z chorobami jelit

Sentence-positive card icon
Badanie kału bez wychodzenia z domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców, kobiet w ciąży, seniorów i tych, którzy są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać ogólne badanie kału?

Wykonaj ogólne badanie kału, jeśli dotykają Cię takie objawy jak:

bóle brzucha;

nudności i wymioty;

ból przy wypróżnianiu;

zgaga;

zmęczenie;

niewyjaśniona utrata masy ciała;

zmiana wyglądu stolca.

zaparcia lub biegunki;

krwawienia z przewodu pokarmowego;

obecność śluzu w stolcu;

wzdęcia;

osłabienie;

powiększenie obwodu brzucha;

Materiał do badania:kał
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:2-4 dni robocze
Odbiór przygotowanej próbki przez specjalistę medycznego.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać ogólne badanie kału?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać ogólne badanie kału?

Ogólne badanie kału jest niezwykle pomocnym badaniem w diagnostyce wielu chorób układu pokarmowego. Pozwala m.in. wykryć stany zapalne jelit, nowotwory, zaburzenia wchłaniania oraz choroby trzustki i wątroby. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek niepokojących objawów żołądkowo-jelitowych (bóle brzucha, zgaga, biegunki, zaparcia, nudności, wymioty), nigdy ich nie bagatelizuj! Mogą one świadczyć o chwilowej niestrawności, ale też być oznaką poważnych schorzeń takich jak rak trzustki, marskość wątroby czy celiakia.

Na podstawie wyników ogólnego badania kału lekarz może postawić wstępną diagnozę i zalecić dalsze kroki diagnostyczne np. badanie kału w kierunku krwi utajonej czy na obecność pasożytów.

Sentence-neutral card icon
Wraz z ogólnym badaniem kału warto jednocześnie wykonać badania krwi, które dadzą lepszy wgląd w funkcjonowanie układu pokarmowego. Wybierz pakiet badań, dzięki któremu zbadasz również inne ważne parametry oceniające stan wątroby, trzustki i jelit.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Zdrowie ogólne
299,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Konsultacja wyników uPacjenta

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów, a specjalista medyczny zinterpretuje Twoje wyniki, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Podpowie też jak uzupełnić ewentualne niedobory oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje dalszą diagnostykę. Wszystko w ramach jednego pakietu!

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Package preview image
Kobieta
449,00 zł
Pakiet badań na brzuch
Amylaza

Pakiet zawiera szeroki wachlarz badań: krwi i kału. Umożliwia przekrojową ocenę funkcjonowania układu pokarmowego oraz wykrycie m.in. stanów zapalnych, nietolerancji pokarmowych, chorób wątroby i trzustki, chorób pasożytniczych. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Jak często wykonywać badanie?

Zgodnie z zaleceniami lekarza oraz w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, mogących świadczyć o chorobach układu pokarmowego.

Jak przygotować się do ogólnego badania kału?

 • Odbierz z punktu Diagnostyki darmowy pojemnik do przechowywania próbki kału lub zakup taki w dowolnej aptece.
 • W przypadku domowego badania kału zaleca się mieć porcję materiału przygotowaną na przyjazd specjalisty do domu, który zawiezie ją do laboratorium.
 • Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki i suplementy. Zaleca się, aby na 7 dni przed badaniem odstawić preparaty zawierające bar lub bizmut oraz leki przeciwgorączkowe. Jeśli prowadzona była terapia antybiotykowa – z badaniem należy poczekać 2 tygodnie.

Jak pobrać kał do badania?

 1. Kał należy pobrać do specjalnego jednorazowego pojemnika (przy użyciu umieszczonej w pojemniku łopatki) do 1/3 wysokości pojemnika.
 2. Pojemnik można zakupić w każdej aptece lub odebrać za darmo w punkcie pobrań laboratorium Diagnostyki.
 3. Kał nie powinien mieć styczności z moczem, wodą oraz detergentami.
 4. Materiał do badania najlepiej oddać na pasek papieru przymocowany do deski muszli klozetowej. Materiał można również oddać do plastikowego pojemnika.
 5. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z 2-3 różnych miejsc tej samej porcji kału.
 6. Pojemnik z próbką do badań opisz imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania. Pamiętaj, że próbka kału powinna być odebrana przez specjalistę medycznego w ciągu 24 godzin od momentu pobrania.

Jak przechowywać kał do badania?

Kał można przechowywać w temperaturze pokojowej do 2 godzin przed przyjazdem specjalisty. Jeżeli nie jest to możliwe, kał należy przechowywać w lodówce (2-8 stopni C) przez maksymalnie 24 godziny.

Sentence-positive card icon
Czas na badanie! Przygotuj próbkę kału zgodnie z instrukcją i poczekaj na przyjazd specjalisty medycznego, który zawiezie ją do laboratorium.

Co to jest ogólne badanie kału?

Ogólne badanie kału to podstawowe badanie laboratoryjne wykonywane w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Polega ono na makro- i mikroskopowej ocenie próbki stolca. Badanie makroskopowe obejmuje analizę barwy, zapachu i konsystencji kału. Z kolei badanie mikroskopowe polega na analizie składu chemicznego stolca oraz sprawdzeniu, czy występują niestrawione resztki pokarmowe, śluz, krew, ropa i pasożyty.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Spożywanie pokarmów, które mogą spowodować zmianę zabarwienia kału (buraki, porzeczki, jagody, duże ilości marchewki).
Ogólne badanie kału norma

Badany parametr

Norma

Barwa

brązowa

Zapach

swoisty

Konsystencja

stała

pH

6,7-7,2

Skrobia

nieobecna lub pojedyncze ziarna

Kulki tłuszczu

nieobecne lub pojedyncze

Włókna mięsne

nieobecne

Erytrocyty

brak

Leukocyty

brak

Pasożyty

brak

Ogólne badanie kału – interpretacja wyników

Nieprawidłowy kolor stolca może świadczyć o wielu schorzeniach:

 • Kolor czarny (smolisty) – wskazuje na obecność krwi.
 • Żółty (jasny) kolor kału może świadczyć o żółtaczce.
 • Barwa zielona wskazuje na infekcję bakteryjną.

Kształt i konsystencja:

 • Stolce główkowate najczęściej są objawem raka jelita grubego lub świadczą o obecności polipów w końcowym odcinku przewodu pokarmowego.
 • Luźny stolec z połyskiem może być oznaką zapalenia lub raka trzustki.

Nieprawidłowe pH najczęściej wskazuje na zaburzenia wchłaniania.

Zwiększona ilość nabłonków lub leukocytów może świadczyć o infekcji bakteryjnej lub wirusowej, stanach zapalnych jelit, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego oraz o chorobie Crohna.

Zwiększona ilość erytrocytów wskazuje na krwawienia z jelita grubego.

Obecność niestrawionych resztek pokarmowych może świadczyć o problemach trawiennych takich jak niedobory enzymów, żółtaczka, zapalenie trzustki.

Obecność kryształów cholesterolu i kwasów tłuszczowych wskazuje na zaburzenia wchłaniania m.in. żółtaczkę, celiakię, marskość wątroby czy przewlekłe zapalenie trzustki.

Obecność pasożytów jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki i wykonania badania kału na pasożyty.

Interpretacja wyników badań online - umów