Kał — badanie ogólne

Ogólne badanie kału pozwala wykryć wiele chorób układu pokarmowego m.in. nowotwory, stany zapalne jelit oraz choroby trzustki i wątroby. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek niepokojących objawów żołądkowo-jelitowych takich jak bóle brzucha, zgaga, biegunki czy zaparcia, koniecznie się przebadaj. Ogólne badanie kału możesz wykonać bez wychodzenia z domu! Dowiedz się, jak pobrać kał do badania i zamów wizytę mobilnego specjalisty, który zawiezie próbkę prosto do ...

Zobacz pełny opis

Cena badania od:16,63 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim doświadczającym objawów niestrawności (bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, zgaga, wzdęcia)

Osobom z podejrzeniem nowotworów przewodu pokarmowego

Chorym na zespół jelita drażliwego

Pacjentom z chorobami trzustki lub wątroby

Pacjentom z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi

Pacjentom z chorobami jelit

Sentence-positive card icon
Badanie kału bez wychodzenia z domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców, kobiet w ciąży, seniorów i tych, którzy są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać ogólne badanie kału?

Wykonaj ogólne badanie kału, jeśli dotykają Cię takie objawy jak:

bóle brzucha;

nudności i wymioty;

ból przy wypróżnianiu;

zgaga;

zmęczenie;

niewyjaśniona utrata masy ciała;

zmiana wyglądu stolca.

zaparcia lub biegunki;

krwawienia z przewodu pokarmowego;

obecność śluzu w stolcu;

wzdęcia;

osłabienie;

powiększenie obwodu brzucha;

Materiał do badania:kał
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:2-4 dni robocze
Odbiór przygotowanej próbki przez specjalistę medycznego.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać ogólne badanie kału?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać ogólne badanie kału?

Ogólne badanie kału jest niezwykle pomocnym badaniem w diagnostyce wielu chorób układu pokarmowego. Pozwala m.in. wykryć stany zapalne jelit, nowotwory, zaburzenia wchłaniania oraz choroby trzustki i wątroby. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek niepokojących objawów żołądkowo-jelitowych (bóle brzucha, zgaga, biegunki, zaparcia, nudności, wymioty), nigdy ich nie bagatelizuj! Mogą one świadczyć o chwilowej niestrawności, ale też być oznaką poważnych schorzeń takich jak rak trzustki, marskość wątroby czy celiakia.

Na podstawie wyników ogólnego badania kału lekarz może postawić wstępną diagnozę i zalecić dalsze kroki diagnostyczne np. badanie kału w kierunku krwi utajonej czy na obecność pasożytów.

Sentence-neutral card icon
Wraz z ogólnym badaniem kału warto jednocześnie wykonać badania krwi, które dadzą lepszy wgląd w funkcjonowanie układu pokarmowego. Wybierz pakiet badań, dzięki któremu zbadasz również inne ważne parametry oceniające stan wątroby, trzustki i jelit.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Sport i dieta
419,00 zł
PAKIET BADAŃ NA BRZUCH
Lipaza Amylaza

Niestrawność zdarza się każdemu z nas. Sporadyczne zaparcia, biegunka, wzdęcia dotyczą wielu Polaków. Stają się one problemem, gdy trwają przez dłuższy czas i zaburzają codzienne funkcjonowanie. Jeśli jakiś objaw lub grupa objawów towarzyszy Ci przez wiele dni, a po chwilowej poprawie symptomy te powracają, koniecznie przebadaj swój układ pokarmowy. W Pakiecie znajdują się badania na jelita, żołądek, trzustkę i wątrobę. Wykonuje się je z próbek krwi i kału. To nieinwazyjne badania, które w wielu przypadkach pozwalają uniknąć kolonoskopii i gastroskopii. Dzięki badaniom zawartym w Pakiecie możliwe jest wykrycie m.in. chorób wątroby, trzustki, jelit, nietolerancji pokarmowych, anemii i stanów zapalnych jelit.

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Jak często wykonywać badanie?

Zgodnie z zaleceniami lekarza oraz w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, mogących świadczyć o chorobach układu pokarmowego.

Jak przygotować się do ogólnego badania kału?

  • Odbierz z punktu Diagnostyki darmowy pojemnik do przechowywania próbki kału lub zakup taki w dowolnej aptece.
  • W przypadku domowego badania kału zaleca się mieć porcję materiału przygotowaną na przyjazd specjalisty do domu, który zawiezie ją do laboratorium.
  • Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki i suplementy. Zaleca się, aby na 7 dni przed badaniem odstawić preparaty zawierające bar lub bizmut oraz leki przeciwgorączkowe. Jeśli prowadzona była terapia antybiotykowa – z badaniem należy poczekać 2 tygodnie.

Jak pobrać kał do badania?

  1. Kał należy pobrać do specjalnego jednorazowego pojemnika (przy użyciu umieszczonej w pojemniku łopatki) do 1/3 wysokości pojemnika.
  2. Pojemnik można zakupić w każdej aptece lub odebrać za darmo w punkcie pobrań laboratorium Diagnostyki.
  3. Kał nie powinien mieć styczności z moczem, wodą oraz detergentami.
  4. Materiał do badania najlepiej oddać na pasek papieru przymocowany do deski muszli klozetowej. Materiał można również oddać do plastikowego pojemnika.
  5. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z 2-3 różnych miejsc tej samej porcji kału.
  6. Pojemnik z próbką do badań opisz imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania. Pamiętaj, że próbka kału powinna być odebrana przez specjalistę medycznego w ciągu 24 godzin od momentu pobrania.

Jak przechowywać kał do badania?

Kał można przechowywać w temperaturze pokojowej do 2 godzin przed przyjazdem specjalisty. Jeżeli nie jest to możliwe, kał należy przechowywać w lodówce (2-8 stopni C) przez maksymalnie 24 godziny.

Sentence-positive card icon
Czas na badanie! Przygotuj próbkę kału zgodnie z instrukcją i poczekaj na przyjazd specjalisty medycznego, który zawiezie ją do laboratorium.

Co to jest ogólne badanie kału?

Ogólne badanie kału to podstawowe badanie laboratoryjne wykonywane w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Polega ono na makro- i mikroskopowej ocenie próbki stolca. Badanie makroskopowe obejmuje analizę barwy, zapachu i konsystencji kału. Z kolei badanie mikroskopowe polega na analizie składu chemicznego stolca oraz sprawdzeniu, czy występują niestrawione resztki pokarmowe, śluz, krew, ropa i pasożyty.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Spożywanie pokarmów, które mogą spowodować zmianę zabarwienia kału (buraki, porzeczki, jagody, duże ilości marchewki).
Ogólne badanie kału norma

Badany parametr

Norma

Barwa

brązowa

Zapach

swoisty

Konsystencja

stała

pH

6,7-7,2

Skrobia

nieobecna lub pojedyncze ziarna

Kulki tłuszczu

nieobecne lub pojedyncze

Włókna mięsne

nieobecne

Erytrocyty

brak

Leukocyty

brak

Pasożyty

brak

Ogólne badanie kału – interpretacja wyników

Nieprawidłowy kolor stolca może świadczyć o wielu schorzeniach:

  • Kolor czarny (smolisty) – wskazuje na obecność krwi.
  • Żółty (jasny) kolor kału może świadczyć o żółtaczce.
  • Barwa zielona wskazuje na infekcję bakteryjną.

Kształt i konsystencja:

  • Stolce główkowate najczęściej są objawem raka jelita grubego lub świadczą o obecności polipów w końcowym odcinku przewodu pokarmowego.
  • Luźny stolec z połyskiem może być oznaką zapalenia lub raka trzustki.

Nieprawidłowe pH najczęściej wskazuje na zaburzenia wchłaniania.

Zwiększona ilość nabłonków lub leukocytów może świadczyć o infekcji bakteryjnej lub wirusowej, stanach zapalnych jelit, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego oraz o chorobie Crohna.

Zwiększona ilość erytrocytów wskazuje na krwawienia z jelita grubego.

Obecność niestrawionych resztek pokarmowych może świadczyć o problemach trawiennych takich jak niedobory enzymów, żółtaczka, zapalenie trzustki.

Obecność kryształów cholesterolu i kwasów tłuszczowych wskazuje na zaburzenia wchłaniania m.in. żółtaczkę, celiakię, marskość wątroby czy przewlekłe zapalenie trzustki.

Obecność pasożytów jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki i wykonania badania kału na pasożyty.

Image