Badania na jelita

Jelita nie bez powodu nazywane są drugim mózgiem. Mikrobiota jelitowa wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie, a nawet może mieć związek z samopoczuciem. Jak sprawdzić zdrowie jelit? Jak zbadać jelita bez kolonoskopii? Wykonując badania na jelita z krwi i kału!

Zamów badanie

Jakie wyróżniamy badania na jelita?

Badania z krwi i kału są najprostszym i nieinwazyjnym sposobem na sprawdzenie stanu zdrowia zarówno jelita grubego, jak i cienkiego. Stan jelit można także sprawdzić za pomocą kolonoskopii. Jest to nieco inwazyjna i niekomfortowa metoda diagnostyczna. Kolonoskopię najczęściej przeprowadza się w przypadku otrzymania nieprawidłowych wyników badań krwi i kału na jelita. Zatem jeśli chcesz sprawdzić zdrowie swoich jelit, zacznij od badań laboratoryjnych. Możesz je wykonać bez wychodzenia z domu!

Badanie krwi na jelita

Diagnostykę dolegliwości związanych z układem pokarmowym warto zacząć od podstawowych badań krwi. Jakie badania na jelita z krwi warto wykonać?

Morfologiapodstawowe badanie krwi, które pozwala zdiagnozować m.in. anemię i stany zapalne jelit.

OB i CRPparametry te są markerami stanu zapalnego, dlatego oba badania wykonuje się w pierwszej kolejności w przypadku podejrzenia chorób zapalnych jelit.

Anty-tTG – badanie przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej. Zwiększony poziom anty-tTG we krwi może świadczyć o celiakii.

Celiakia (DQ2/DQ8/DR4) met. PCR – badanie określa predyspozycje genetyczne do celiaki.

CA 19-9 – marker nowotworowy raka jelita grubego, odbytnicy i trzustki.

Badanie kału na jelita

Badania kału stanowią doskonałe uzupełnienie badań krwi. Pozwalają wykryć infekcje pasożytnicze, wirusowe i bakteryjne oraz stany zapalne jelit. Pomagają też ocenić wchłanialność poszczególnych składników odżywczych. Nieprawidłowości takie jak obecność krwi utajonej w kale są wskazaniem do pogłębionej diagnostyki w kierunku raka jelita grubego i wykonania kolonoskopii.

Badanie ogólne kałupodstawowe badanie oceniające najważniejsze parametry kału takie jak: barwa, zapach, konsystencja, pH, obecność pasożytów, śluzu i niestrawionych resztek pokarmowych.

Krew utajona – pozytywny wynik jest wskazaniem do pogłębionej diagnostyki w kierunku: raka jelita grubego, anemii z niedoboru żelaza, celiaki, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenie jelita i uchyłkowatości jelita.

Kalprotektyna w kale – badanie przydatne w diagnostyce i różnicowaniu stanów zapalnych jelit i przewodu pokarmowego. Umożliwia rozpoznanie m.in. raka jelita grubego, nieswoistego zapalenia jelit, wrzodziejącego zapalenia jelita, choroby Leśniowskiego-Crohna, a także chorób wątroby i trzustki.

Helicobacter pylori – badanie pozwala zdiagnozować chorobę wrzodową dwunastnicy (fragment jelita cienkiego) oraz żołądka. Szczególnie polecane osobom, które doświadczają bólów w nadbrzuszu po spożytym posiłku.

Pasożyty w kale – badanie należy wykonać w przypadku podejrzenia infekcji pasożytniczej oraz w przypadku stwierdzenia pasożytów podczas badania ogólnego kału. Badanie kału na pasożyty pozwala wykryć takie organizmy jak: glista ludzka, tasiemiec, owsiki, lamblia, włosogłówka i motylica wątrobowa.

Bakterie w kale – zalecane w przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnych układu pokarmowego. Kał najczęściej sprawdza się na obecność: Shigella, C. difficile, Campylobacter spp.

Jak przygotować kał do badania?

  1. Pojemnik do badania kału dostaniesz za darmo w każdym punkcie laboratorium Diagnostyki lub w dowolnej aptece za kilkadziesiąt groszy.
  2. Pojemnik do badania kału jest bardzo mały, dlatego najpierw oddaj kał do czystego jednorazowego pojemnika (plastikowego lub szklanego). Za pomocą szpatułki, która jest częścią nakrętki pojemnika, pobierz kał, umieść w pojemniku i zakręć. Próbka kału powinna być wielkości orzecha włoskiego (w przypadku płynnej próbki wystarczy kilka mililitrów).
  3. Jeśli widzisz jaja lub robaki w kale, pobierz próbkę kału, na której są one widoczne do osobnego pojemniczka. Dodaj do niego niewielką ilość wody i również oddaj do analizy.
  4. Jeśli wróciłeś z podróży do tropików, kał powinieneś pobrać czterokrotnie. Ostatnia próbka powinna zostać pobrana po przyjęciu środków przeczyszczających.
  5. Pojemnik z próbką do badań opisz imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania. Pamiętaj, że próbka kału powinna być odebrana przez specjalistę medycznego w ciągu 24 godzin od momentu pobrania.

Ile kału do badania trzeba przygotować?

Wystarczy ilość kału wielkości orzecha włoskiego. W przypadku płynnej treści należy pobrać kilka mililitrów.

Jak przechowywać kał do badania?

Próbkę zamkniętą w sterylnym pojemniczku włóż do woreczka i schowaj do lodówki do momentu przyjazdu specjalisty, który tę próbkę zabierze do laboratorium.

Ile się czeka na wyniki kału na jelita?

Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki badania kału na pasożyty wynosi 2-4 dni robocze.

Ile kosztuje badanie kału na jelita?

Cena badania kału na pasożyty (1 oznaczenie) zaczyna się od 14,25 zł. Koszty badania mogą się różnić w zależności od laboratorium. Jeśli zdecydujesz się na odbiór próbki kału przez specjalistę medycznego, musisz doliczyć koszt dojazdu.

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie jelit?

Wykonaj badania na jelita w swoim domu

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.diag.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.

 

• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.

Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:

 

• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

 

A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny! 

Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.


Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!

 

Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!

Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.

Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.

Badania na jelita z krwi i kału – interpretacja wyników

Nie masz pewności, jak odczytać wyniki badań na jelita z krwi i kału? Spieszymy z pomocą! Umów się na konsultację z Opiekunem Zdrowia uPacjenta, który zinterpretuje Twoje wyniki badań i zaleci dalsze kroki.

W jakich miejscowościach wykonasz badanie krwi i kału w domu?

Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie  |  Olsztynie  |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Dowiedz się więcej o chorobach jelit

Rak jelita grubego – objawy, diagnostyka, leczenie

Sprawdź, jakie są objawy raka jelita grubego oraz choroby, które również dają gastryczne symptomy.

Zespół jelita drażliwego – objawy, przyczyny, leczenie

Zespół jelita drażliwego (IBS) potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Dowiedz się więcej o objawach i leczeniu IBS.

Celiakia – jak się objawia?

Celiakia to choroba związana z nietolerancją glutenu. Sprawdź, jakie są objawy celiakii i jak można ją zdiagnozować.