Badanie kału na pasożyty (1 oznaczenie)

Przy podejrzeniu infekcji pasożytniczej warto działać szybko, zwłaszcza że niektóre choroby pasożytnicze są bardzo zaraźliwe. Wykonaj proste i bezpieczne badanie kału, które zidentyfikuje typ pasożyta w organizmie Twoim lub dziecka. Zaoszczędź czas: przygotuj próbkę kału i umów jej odbiór. Specjalista zawiezie je do laboratorium za Ciebie!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:18,05 zł

Komu polecamy to badanie?

Dzieciom

Osobom powracającym z podróży do egzotycznych krajów

Rodzicom

Sentence-positive card icon
Badanie kału bez wychodzenia z domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców, kobiet w ciąży, seniorów i tych, którzy są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać badanie kału na pasożyty?

O pasożytach w organizmie mogą świadczyć takie objawy jak:

bóle brzucha;

ogólne osłabienie;

wymioty;

apatia;

swędzenie okolic odbytu;

bladość skóry;

nadpobudliwość nerwowa u dzieci (częsty płacz, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, trudność w skupieniu uwagi, bezsenność);

częste biegunki;

niezamierzona utrata wagi;

ślub lub krew w stolcu;

trudności z przybraniem na wadze;

brak apetytu;

cienie pod oczami;

bóle stawów lub mięśni.

Materiał do badania:kał
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:2 - 4 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać domowy test na pasożyty?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać test na pasożyty w kale?

Badanie kału pomaga wykryć obecność różnego rodzaju pasożytów w organizmie: od owsików, którymi dzieci mogą łatwo się zarazić np. w piaskownicy lub żłobku, po tasiemca, którym można zarazić się przede wszystkim po spożyciu zainfekowanych produktów spożywczych lub wody.

Warto pamiętać, że niektóre choroby pasożytnicze są zaraźliwe, np. owsica. Jaja owsików mogą znajdować się na zabawkach, w pościeli, ręcznikach, na ubikacji, jedzeniu, biurkach – kiedy dojdzie do zakażenia, wszyscy domownicy powinni zachować szczególną ostrożność, a dla pewności wykonać również badania.

Badanie kału jest proste i bezpieczne, a ponadto pozwala dokładnie określić typ pasożyta, żerującego w Twoim organizmie. To z kolei umożliwia odpowiednie dobranie metody leczenia oraz zapobiega powikłaniom.

Sentence-neutral card icon
Za infekcją pasożytniczą mogą świadczyć również wahania w parametrach krwi, np. morfologii czy IgE. Jeśli chcesz kompleksowo zbadać zdrowie swoje lub dziecka, wybierz pakiet badań, który zmierzy inne ważne parametry kału i krwi.

Zyskaj szerokie spojrzenie na zdrowie

Package preview image
Zakażenia i przeziębienie
1529,00 zł
Pakiet po podróży do strefy tropikalnej
Chikungunya IgG

Niedawno zwiedzałeś z wielką mocą piękne, odległe kraje, a dziś nie jesteś w stanie ruszyć się z łóżka? Wykonaj szereg badań na choroby tropikalne, takie jak: malaria, gorączka Denga, wirus Zika lub WZW A. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich: badania wykonaj w domu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Package preview image
Zdrowie ogólne
299,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Konsultacja wyników uPacjenta

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów, a specjalista medyczny zinterpretuje Twoje wyniki, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Podpowie też jak uzupełnić ewentualne niedobory oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje dalszą diagnostykę. Wszystko w ramach jednego pakietu!

Jak często wykonywać badanie?

Kiedy tylko zaistnieje podejrzenie infekcji pasożytniczej.

Jak przygotować się do badania kału na pasożyty?

  • Bullet image

    Odbierz z punktu Diagnostyki darmowy pojemnik do przechowywania próbki kału lub zakup taki w dowolnej aptece.

  • Bullet image

    W przypadku domowego badania kału na pasożyty zaleca się mieć porcję materiału przygotowaną na przyjazd specjalisty do domu, który zawiezie ją do laboratorium.

  • Bullet image

    Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki i suplementy. Zaleca się, aby na 7 dni przed badaniem odstawić preparaty zawierające bar lub bizmut oraz leki przeciwgorączkowe. Jeśli prowadzona była terapia antybiotykowa – z badaniem należy poczekać 2 tygodnie.

Sentence-alert card icon
W celu zwiększenia skuteczności badania zaleca się trzykrotne wykonanie badania, w 3 próbkach kału, pobranych w odstępnie kolejnych 2-3 dni. Umów 3 wizyty z odbiorem próbki dzień po dniu!

Jak pobrać kał do badania na pasożyty?

  1. Pojemnik do badania na krew utajoną dostaniesz za darmo w każdym punkcie laboratorium Diagnostyki lub w dowolnej aptece za kilkadziesiąt groszy.
  2. Kał należy oddać najlepiej w ciągu 2 godzin przed przyjazdem specjalisty.
  3. Pojemnik do badania kału jest bardzo mały, dlatego najpierw oddaj kał do czystego jednorazowego pojemnika (plastikowego lub szklanego). Kał należy pobrać do specjalnego jednorazowego pojemnika (przy użyciu umieszczonej w pojemniku łopatki) do 1/3 wysokości pojemnika. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z 2-3 różnych miejsc tej samej porcji kału. 
  4. Materiał do badania najlepiej oddać na pasek papieru przymocowany do deski muszli klozetowej. Materiał można również oddać do plastikowego pojemnika.
  5. Kał nie powinien mieć styczności z moczem, wodą oraz detergentami.
  6. Jeśli widzisz jaja lub robaki w kale, pobierz próbkę kału, na której są one widoczne do osobnego pojemniczka. Dodaj do niego niewielką ilość wody i również oddaj do analizy.
  7. Jeśli wróciłeś z podróży do tropików, kał powinieneś pobrać 4-krotnie. Ostatnia próbka powinna zostać pobrana po przyjęciu środków przeczyszczających.
  8. Pojemnik z próbką do badań opisz imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania. Pamiętaj, że próbka kału powinna być odebrana przez specjalistę medycznego w ciągu 24 godzin od momentu pobrania.

Jak przechowywać kał do badania na pasożyty?

Próbkę zamkniętą w sterylnym pojemniczku włóż do woreczka i schowaj do lodówki do momentu przyjazdu specjalisty, który tę próbkę zabierze do laboratorium.

Jak pobrać próbkę do badania na owsiki?

  1. Do badania w kierunku owsików odbierz zestaw do wymazu w tym kierunku z punktu Diagnostyki lub zakup taki w aptece.
  2. Wymaz pobierz rano, jeszcze przed myciem lub wszelkimi czynnościami fizjologicznymi.
  3. Jedną ręką rozsuń pośladki i przyklej taśmę na 5 sekund do fałd odbytu.
  4. Odklej taśmę i przyklej do otrzymanego szkiełka podstawowego – to Twoja próbka do badań.
Sentence-positive card icon
Czas na badanie! Przygotuj próbkę kału zgodnie z instrukcją i poczekaj na przyjazd specjalisty medycznego, który zawiezie ją do laboratorium.

Obecność jakich pasożytów sprawdza badanie kału?

Badanie kału na pasożyty polega na mikroskopowej ocenie próbki kału. Badanie może wykryć obecność:

  • tasiemca,
  • motylicy wątrobowej,
  • lamblii jelitowej,
  • owsików,
  • włosogłówki,
  • glisty ludzkiej.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Niektóre leki np. związki baru, bizmutu, leki przeciwgorączkowe, antybiotyki.

Badanie kału na pasożyty – interpretacja wyników

Wynik pozytywny (dodatni) świadczy o obecności pasożyta.

Interpretacja wyników badań online - umów