Komu polecamy to badanie?
Osobom cierpiącym na choroby reumatyczne
Osobom diagnozującym się w kierunku dny moczanowej
Pacjentom z chorobami rozrostowymi – kontrola przebiegu choroby i postępu leczenia
Pacjentom z podejrzeniem hiperurykemii
Pacjentom z podejrzeniem kamicy nerkowej
Osobom w trakcie leczenia cyklosporyną
Kiedy badać poziom kwasu moczowego?
Wykonaj pomiar kwasu moczowego, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.
bóle stawów;
sztywność i ograniczona ruchomość stawów;
uczucie ogólnego rozbicia;
krwiomocz;
ból podbrzusza, lędźwi lub w okolicy pachwin.
obrzęki i zaczerwienienia w okolicy stawów;
gorączka i dreszcze;
trudności i ból podczas oddawania moczu;
nudności i wymioty;
Jak wykonać badanie kwasu moczowego w domu?
Zamawiasz online
Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.
My pobieramy Ci krew w domu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Wyniki odbierasz online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Dlaczego warto wykonać badanie kwasu moczowego w domu?
Nieprawidłowe stężenie kwasu moczowego we krwi najczęściej związane jest z dną moczanową (podagrą) – chorobą, która objawia się bólem i obrzękiem stawów. Podwyższone stężenie kwasu moczowego świadczy o hiperurykemii, która często towarzyszy dnie moczanowej. Głównym objawem podagry jest wspomniany ból stawów. Jednak symptom ten często występuje także w przypadku innych chorób reumatycznych (na które cierpi co 4. Polak). Oznaczenie kwasu moczowego pozwala przyspieszyć diagnostykę i zróżnicować dnę moczanową od innych chorób reumatycznych.
Nieprawidłowe wartości kwasu moczowego mogą świadczyć także o innych schorzeniach np. nadczynności tarczycy, chorobach wątroby, nerek i niektórych nowotworach. Podwyższone stężenie kwasu moczowego często powiązane jest z zaburzoną gospodarką cukrową i może występować w cukrzycy i insulinooporności.
Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom kwasu moczowego i innych ważnych parametrów.

179,00 zł
PAKIET BADAŃ NA NERKI
- Dla kobiet w każdym wieku; - Dla mężczyzn w każdym wieku; - Dla pacjentów z nawracającymi stanami zapalnymi pęcherza moczowego; - Po intensywnej lekoterapii; - Dla pacjentów chorych na cukrzycę; - Dla pacjentów z przewlekłymi chorobami. Pakiet Badań na Nerki obejmuje badania nerek z krwi i z moczu. Co mogą wykryć badania? Od z pozoru niewinnej infekcji pęcherza moczowego po groźne choroby układu moczowego takie jak: zapalenie nerek, kamica nerkowa czy nowotwór nerki. Pakiet szczególnie polecany jest osobom chorującym na choroby przewlekłe. Cukrzyca oraz stałe stosowanie niektórych leków mogą negatywnie wpływać na kondycję układu moczowego. Jeśli zależy Ci na profilaktyce poważnych chorób i chcesz długo cieszyć się zdrowiem, to koniecznie zbadaj swoje nerki!

289,00 zł
PAKIET BADAŃ NA BOLĄCE STAWY
- Dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku; - Dla pacjentów z podejrzeniem chorób reumatycznych. Choroby reumatyczne są grupą schorzeń związanych z stanem zapalnym tkanki łącznej, na które cierpi co czwarty Polak. Badania zawarte w pakiecie pozwolą na wczesną diagnostykę chorób reumatycznych, a odpowiednio szybkie wdrożenie leczenia może w znaczący sposób wpłynąć na rozwój choroby. Badania wchodzące w skład pakietu (w połączeniu z wywiadem klinicznym) ułatwią lekarzowi rozróżnienie dny moczanowej od chorób reumatycznych. Czy wiesz, że na choroby reumatoidalne cierpi co 4. Polak? Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ dolegliwości o podłożu reumatycznym nie zawsze dają o sobie znać. A reumatyzm bywa bardzo podstępny. Nieleczony prowadzi do trwałej deformacji stawów, niepełnosprawności, a nawet skraca życie o kilka lat. Nie pozwól, aby ten podstępny przeciwnik zapanował nad Twoim zdrowiem i życiem. Przebadaj się już dzisiaj i ciesz się pełnosprawną długowiecznością. Aby zbadać swoje stawy, nie musisz wychodzić z domu. Zamów domowe pobranie krwi, a specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie.

219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.
Jak często wykonywać badanie?
U osób dorosłych profilaktycznie raz w roku, szczególnie u mężczyzn po 40 r. ż. z predyspozycjami do dny moczanowej. U kobiet i mężczyzn po 50 r.ż. obligatoryjnie raz w roku. Osoby będące pod stałą opieką lekarską — według zaleceń.
Jak przygotować się do badania kwasu moczowego?
Umów badanie w godzinach porannych między 7 a 10.
Do badania przystąp na czczo.
30 minut przed badaniem wypij szklankę wody.
Zrezygnuj z alkoholu na 2-3 dni przed badaniami.
Przed pobraniem unikaj stresujących sytuacji oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.
Przed wykonaniem badań z pakietu nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych. Nie przejadaj się ani nie stosuj głodówek. Dzięki temu uzyskasz wiarygodne wyniki.
Skonsultuj z lekarzem, czy przed badaniem możesz przyjąć stosowane przez Ciebie leki i suplementy.
Co to jest kwas moczowy?
Kwas moczowy jest produktem końcowym rozpadu zasad purynowych – substancji powstających w wyniku rozkładu kwasów nukleinowych. Część puryn dostarczana jest także wraz z pożywieniem. Najwięcej jest ich w czerwonym mięsie, podrobach, owocach morza i kolorowych słodzonych napojach. W normalnych warunkach stężenie kwasu moczowego we krwi utrzymuje się na stałym poziomie. W wyniku różnych zaburzeń (wrodzonych lub nabytych) dochodzi do zwiększonego wydzielania kwasu moczowego oraz do zmniejszenia jego wydalania, a w konsekwencji: do wzrostu stężenia kwasu moczowego we krwi. Jego nadmiar odkłada się w różnych częściach ciała w postaci kryształów. Najczęściej są to stawy – wtedy dochodzi do rozwoju dny moczanowej. Kwas moczowy może też tworzyć kamienie nerkowe, jednak zdarza się to bardzo rzadko (za kamicę nerkową najczęściej odpowiadają sole wapnia).
Normy kwasu moczowego
Prawidłowe stężenie kwasu moczowego powinno mieścić się w zakresie 180–420 µmol/l (3–7 mg/dl).
Normy mogą różnić się w zależności od laboratorium i są zależne od metody analizy próbki.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- Niektóre leki: tiazydy (np. Hydrocholorotiazyd, Tialorid), diuretyki pętlowe (Furosemidum, Toramide), cyklosporyna (Equoral), aspiryna (Aspirin, Acard, Polopiryna S).
- Spożycie posiłku.
- Zaburzenia rytmu dobowego przez pracę w porze nocnej.
- Spożywanie alkoholu – doprowadza do zmiany parametru, który może utrzymywać się do 3 dni.
Interpretacja wyników
Podwyższony kwas moczowy może oznaczać dnę moczanową, nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, chorobę nowotworową, choroby mieloproliferacyjne np. stwardnienie rozsiane, zespół Lesha-Nyhana, zaburzenia funkcji nerek. Wysoki kwas moczowy obserwuje się też u pacjentów podczas chemioterapii, w zatruciach metalami ciężkimi, po spożyciu alkoholu oraz w trakcie głodówek.
Niskie stężenie kwasu moczowego może towarzyszyć cukrzycy, AIDS, chorobom wątroby, nowotworom nerek i ksantynurii (genetycznej chorobie metabolicznej). Niższe stężenie kwasu moczowego może też występować podczas leczenia allopurinolem i salicynami.
Powiązane badania
CRP | Kreatynina | Mocznik