
Podobno życie zaczyna się dopiero po pięćdziesiątce. Jednak jeśli chcesz czerpać z niego jak najwięcej w tym wieku, zadbaj we właściwy sposób o swoje zdrowie. Sprawdź, jakie badania po 50 roku życia musisz wykonywać regularnie, by jak najdłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem!
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Badania po 50 roku życia - co należy zbadać?
1. Ciśnienie krwi
Jakie badania profilaktyczne po 50 wykonać? Ciśnienie krwi określa siłę, z którą krew oddziałuje na ściany tętnic. Jest to bardzo istotny parametr, który definiuje stan zdrowia serca. Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe prawdopodobieństwo chorób serca, oczu oraz nerek. Jednak odpowiednio szybka diagnostyka może Cię przed nimi ustrzec. Sprawdzaj ciśnienie przynajmniej raz w roku!
2. Cholesterol
Cholesterol wpływa na funkcjonowanie mózgu i wspomaga komórki nerwowe. Kiedy jest go za dużo, odkłada się w ściankach naczyń krwionośnych i blokuje przepływ tlenu. Zbyt wysoki cholesterol może nie dawać żadnych objawów, jednocześnie prowadząc do poważnych problemów z sercem. Całkowity poziom cholesterolu powinien wynosić poniżej 200 mg/dl. Po pięćdziesiątce poziom cholesterolu należy badać co 2 lata.
3. EKG – aktywność serca
EKG rejestruje aktywność serca, by sprawdzić, czy jego rytm jest prawidłowy. Badanie to pozwala zdiagnozować przebyty zawał serca, zaburzenia poziomu elektrolitów i nieprawidłowości w przewodzeniu impulsów elektrycznych w sercu. Powinno się je wykonywać raz w roku.
4. Poziom cukru
Pięćdziesięciolatkowie są bardziej narażeni na cukrzycę, dlatego przynajmniej raz na 3 lata (lub raz w roku, jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka) zbadaj poziom cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca może powodować choroby serca, niewydolność nerek i problemy ze wzrokiem. Im wcześniej lekarz ją zdiagnozuje, tym większa szansa, że uda Ci się uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
5. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV)
Wirusowe zapalenie wątroby stanowi ósmą przyczynę zgonów na świecie, ale przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Co ciekawe, leki najnowszej generacji umożliwiają wyzdrowienie w 90-100%. Jednak zbyt późno wykryta choroba może doprowadzić do marskości wątroby. Dlatego zbadaj się pod tym kątem, nawet jeśli nie dostrzegasz niepokojących oznak.
6. Jelito grube
Rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania nowotworem w Polsce – co roku diagnozuje się 19 tysięcy nowych zachorowań. Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego należy rozpocząć w wieku 50 lat i powtarzać co 5 lat. Stan jelita sprawdza się poprzez badanie krwi oraz kolonoskopię.
7. Stan skóry
W Polsce co roku odnotowujemy 50 tysięcy nowych zachorowań na złośliwy nowotwór skóry. Nieleczony rak skóry może doprowadzić do czerniaka, którego diagnozuje się zwykle u osób w okolicach 60 roku życia. Jeśli masz na ciele pieprzyki i zauważasz, że zmienia się ich rozmiar, kształt lub kolor – przy okazji badań dla 50-latków, skonsultuj się z dermatologiem.
8. Wzrok
Po 40 roku życia zaczyna się naturalny proces twardnienia soczewki, dlatego z wiekiem Twój wzrok może nie być tak ostry, jak dawniej. Po ukończeniu 50 lat pogorszenie wzroku często nasila się jeszcze bardziej. Słaby wzrok może stanowić szczególne zagrożenie podczas jazdy samochodem. Dlatego dla bezpieczeństwa swojego oraz innych użytkowników dróg raz na dwa lata wykonaj badania kontrolne.
9. Test gęstości kości
WHO uznało osteoporozę za chorobę cywilizacyjną. Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo jej występowania. W wyniku osteoporozy kości mają mniejszą masę, stają się słabsze i bardziej podatne na złamania. Gęstość kości powinieneś zbadać raz na dwa lata.
10. Szczepienia
Wykonując bilans 50-latka, poproś lekarza o zaktualizowanie wszystkich niezbędnych szczepień. Osoby powyżej 50 roku życia powinny co roku otrzymywać szczepionkę na grypę – dzięki niej nawet jeśli zachorujesz, przejdziesz chorobę znacznie łagodniej. Co 5-10 lat należy również wykonać szczepienia przypominające przeciw tężcowi, błonicy oraz krztuścowi.
11. Badania po 50 dla kobiet: badanie miednicy i cytologia
Każda kobieta raz na dwa lata powinna udać się do ginekologa, aby zbadać miednicę i wykonać cytologię. Badania te pomagają wykryć raka szyjka macicy, który stanowi 13% wszystkich zachorowań na nowotwory u kobiet. Odpowiednio wcześnie wykryty rak szyjki macicy może być całkowicie wyleczalny, co jest bardzo dobrą wiadomością.
12. Badania po 50 dla kobiet: mammografia
W wieku 50 lat kobiety powinny rozpocząć regularne badania mammograficzne. Mammografia nie chroni przed zachorowaniem, ale pozwala wykryć wczesne objawy raka piersi. Badanie to daje 95% szans na wykrycie zmian nowotworowych i należy je powtarzać co dwa lata.
13. Badania po 50 dla mężczyzn: poziom PSA
Określenie poziomu PSA pomaga wykryć raka prostaty. Po ukończeniu 50 roku życia panowie poziom PSA powinni badać co roku. W przypadku, gdy w rodzinie stwierdzono raka prostaty, regularne sprawdzanie PSA powinno się rozpocząć już w wieku 40 lat.
Jakie badania powinien zrobić mężczyzna po 50?
Profilaktyczne badania dla mężczyzn po 50 mogą zapewnić nam zdrowie oraz przedłużyć życie. Bardzo ważne, by podczas ich wykonywania wziąć pod uwagę choroby występujące dotychczas w rodzinie. Przeanalizuj historię chorób wśród swoich najbliższych, a następnie udaj się do lekarza, by wspólnie z nim ustalić plan badań po 50 roku życia.