Jak obniżyć ciśnienie? 11 sposobów na zbicie ciśnienia
Domowe sposoby

Jak obniżyć ciśnienie? 11 sposobów na zbicie ciśnienia

Domowy pomiar ciśnienia wykazał niepokojąco wysokie liczby? Jeśli pomiary regularnie pokazują podwyższone wartości, może za tym stać nadciśnienie tętnicze — choroba, która uszkadza serce, nerki, oczy i mózg. Nie ignoruj żadnego sygnału, lecz miej również świadomość, że czasami domowe pomiary mogą dawać fałszywe wyniki — dlatego w artykule znajdziesz też informacje, jak poprawnie zmierzyć ciśnienie.

Prawidłowe ciśnienie krwi

Prawidłowe ciśnienie krwi nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg. O wysokim ciśnieniu u dorosłych mówimy już w momencie, gdy skurczowe ciśnienie przekracza 130, a rozkurczowe nie wynosi więcej niż 90. Jest to ciśnienie wysokie, ale wciąż prawidłowe. Taka wartość nie jest wskazaniem do leczenia farmakologicznego. Aby je obniżyć, wystarczy zmienić pewne nawyki — opisaliśmy je niżej.

Jeśli Twoje ciśnienie wynosi więcej niż 140/90 - powinieneś skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli taka (lub wyższa) wartość pojawia się ciągle podczas pomiarów.

Kiedy ciśnienie wynosi więcej niż 180/110 koniecznie skieruj się do szpitala!

Jak się ma Twoje serce? Sprawdź, badając krew!

Sentence-alert card icon
Czasami domowy pomiar ciśnienia może wskazywać wartości, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Powtórz badanie 3-krotnie z minutowymi odstępami i wyciągnij średnią z wykonanych pomiarów. Aby upewnić się, że Twój stan zdrowia faktycznie odbiega od normy, wykonaj badanie 3 dni z rzędu. Pamiętaj również o zasadach poprawnego mierzenia ciśnienia w domu: odpowiedniej pozycji, odpoczynku oraz umieszczeniu urządzenia na gołe ciało. Podaj maila w boksie na stronie i obierz tabelę ciśnienia!
Jak poprawnie zmierzyć ciśnienie w domu? - Infografika

Objawy wysokiego ciśnienia

Centres of Disease and Control (CDC) zaznacza, że wysokie ciśnienie zwykle nie daje żadnych objawów, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy z problemu.

Jako możliwe objawy Mayo Clinic wymienia: bóle głowy, płytki oddech lub krwawienia z nosa. Są to jednak symptomy, które pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy ciśnienie jest tak wysokie, że zagraża życiu.

Sentence-alert card icon
Wysokie ciśnienie, które staje się stanem permanentnym, to poważna choroba, która przyczynia się do chorób serca. Nadciśnienie tętnicze, bo o nim mowa, powoduje, że naczynia krwionośne tracą swoją elastyczność, co prowadzi do ograniczenia przepływu krwi i zawartego w niej tlenu do narządów oraz mięśni.

Jak obniżyć ciśnienie krwi w ciągu 5 minut

Weź ciepłą kąpiel

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Jednym ze sposobów jest ciepła kąpiel. Pod wpływem temperatury naczynia krwionośne rozszerzają się, a to, jak dowodzi badanie Hu i in., pomaga rozluźnić tętnice. Sztywność tętnic pojawia się m.in. przy miażdżycy — chorobie, która powoduje podwyższone ciśnienie. Gorąca kąpiel powinna trwać ok. 20 - 30 minut.

A co z zimnym prysznicem? Czy zimna woda obniża ciśnienie?
Zimna kąpiel stanowi dla organizmu stres. Naczynia krwionośne zawężają się, uwalniania jest adrenalina. Co prawda poprawia się krążenie krwi, szczególnie w głębszych tkankach, lecz to oznacza, że jeszcze więcej krwi skupia się w okolicy klatki piersiowej — czyli ciśnienie zwiększa się przy jednoczesnym obniżeniu pulsu. U zdrowych osób nie jest to zagrożeniem, jeśli jednak chorujesz lub podejrzewasz u siebie nadciśnienie tętnicze, staraj się nie szokować w ten sposób organizmu. Również morsowanie nie jest zbyt dobrym pomysłem dla osób z nadciśnieniem.

Badania krwi uCiebie z uPacjenta– dlaczego warto?
97%poleca uPacjenta innym
12 minutśredni czas trwania wizyty
250 000pacjentów miesięcznie
Badanie bez skierowania

Zrelaksuj się

Szybkim remedium na wysokie ciśnienie jest relaks — bowiem stres podnosi ciśnienie. Nie bez powodu mówi się, że nic nie podnosi ciśnienia tak jak kłótnia. Odpocznij, usiądź wygodnie i posłuchaj relaksującej muzyki — badania wykazały, że to dobry wspomagacz obniżający ciśnienie.

Oddychaj głęboko

Uspokoić się pomogą ćwiczenia oddechowe. Ważne w nich jest głębokie oddychanie oraz liczba 7. Każdy wdech i wydech powinien trwać 7 sekund. Pomiędzy wdechem a wydechem utrzymaj w sobie powietrze przez 7 sekund. Wykonaj 7 takich oddechów. Czujesz się lepiej?

Poznaj więcej technik relaksacyjnych, które możesz wykonać nawet w pracy!

Sentence-alert card icon
Choć wymienione wyżej sposoby pozwolą szybko obniżyć ciśnienie, są to sposoby chwilowe. Jeśli mierzysz się z nadciśnieniem, konieczna będzie zmiana nawyków — zjedź niżej i dowiedz się, jakich!

Jak obniżyć ciśnienie domowym sposobem

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada (czyli taka o minimum 60% zawartości kakao) obniża ciśnienie — rozszerza naczynia krwionośne, przez co krew ma więcej miejsca, by płynąć. Wystarczą 2 kosteczki dziennie, by zapobiec chorobom serca!

Co za tym idzie — prawdziwe kakao również wspomaga walkę z nieprawidłowym ciśnieniem.

Czosnek

Czosnek to nie tylko doskonały sposób na ból gardła. Okazuje się, że może również pomóc w walce z nadciśnieniem. Zawarta w nim alicyna rozrzedza krew, poprawia jej przepływ oraz rozluźnia naczynia krwionośne. Badanie dr Ried z Australii na grupie ponad 550 pacjentów z nadciśnieniem pokazało, że stosowanie ekstraktu z czosnku przez 3 miesiące daje oczekiwane efekty.

Czosnek i cytryna na nadciśnienie
Do naczynia wyciśnij sok z 1 cytryny. Do soku dodaj 7 ząbków czosnku. Następnie całość zalej 0,5 litra przegotowanej wody. Nalewkę pij przed spaniem, po 1 łyżce dziennie.

Nalewka z czosnku

Zamiast wodą, zalej roztwór 200 ml spirytusu. Cytryna nie jest obowiązkowa. Miksturę przelej do słoika i schowaj na ok. 10 dni w ciemnym miejscu. Potem odcedź zawartość i pozostaw sam płyn pod przykryciem przez jeszcze 4 dni.

Sentence-alert card icon
Pamiętaj, że nalewki z czosnku dadzą dobroczynny efekt tylko wtedy, kiedy są spożywane w rozsądnych ilościach.

Sok z aronii na nadciśnienie

Pozytywny wpływ soku z aronii na nadciśnienie został udowodniony naukowo. Działa jak naturalny inhibitor ACE. Jego działanie jest krótkoterminowe, a największy efekt widoczny jest po ok. 3 godzinach od spożycia.

Jak stosować sok z aronii?
Badanie Kardum i in. proponuje picie 200 ml soku z aronii dziennie przez 4 tygodnie. Po tym czasie powinniśmy zaobserwować spadek ciśnienia, a nawet cholesterolu.

Sok z aronii — przepis
Zamiast stosować gotowe ekstrakty lub soki, spróbuj samemu zrobić sok z aronii. Daje to pewność co do składu produktu! Poniżej znajdziesz prosty przepis na sok z aronii.

Będziesz potrzebować:

  • ok. 2 kg owoców aronii,
  • ok. 300 g cukru,
  • 1,5 szklanki wody.

Owoce należy obrać z szypułek i umyć, a następnie wsypać do garnka i zalać wodą. Następnie całość zagotuj, mieszając co jakiś czas, by owoce nie przywarły do dna. Kiedy woda zacznie bulgotać, zmniejsz gaz i gotuj przez około pół godziny. Co jakiś czas mieszaj owoce. Po tym czasie oddziel owoce od płynu. Do wywaru dodaj cukier i gotuj jeszcze przez chwilę, do rozpuszczenia. Na koniec wlej syrop do butelki lub słoika, zakręć i odstaw do wystygnięcia.

Tak przygotowany syrop rozcieńczaj z wodą, kiedy najdzie Cię ochota! A z pozostałych owoców możesz przygotować dżem.

Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)

Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)

Wykonaj szereg podstawowych badań krwi, które każdy powinien wykonywać co roku. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Imbir

Imbir to przyprawa o szerokim zastosowaniu. Z powodzeniem można stosować go przy przeziębieniu w ciąży, a nawet jako środek na ból gardła. Jak się okazuje, imbir a nadciśnienie również idą w parze.

Imbir działa jak naturalny bloker kanału wapniowego oraz inhibitor ACE — rozluźnia i uelastycznia naczynia krwionośne. Spożywanie go w ilości 2 - 4 gramów dziennie obniża ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Najłatwiej stosować imbir jako urozmaicenie dań, lecz można również pokusić się o napój z imbiru na nadciśnienie. Może przybierać wiele form: od naparu (zalania części pokrojonego korzenia imbiru wrzątkiem) poprzez witaminowy koktajl z dodatkiem imbiru. Sprawdź naszą propozycję. Potrzebujesz:

  • 1 zielony ogórek,
  • natkę pietruszki,
  • cytrynę,
  • łyżkę startego imbiru,
  • pół szklanki wody mineralnej.

Wszystkie składniki zmiksuj blenderem. Gotowe!

Wyciąg z jemioły na nadciśnienie

W naszym regionie jemioła z gatunku Viscum album wykazuje właściwości obniżające ciśnienie, jak również działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Sugeruje się również, że wyciąg z jemioły redukuje bóle oraz zawroty głowy.

Jemiołę na nadciśnienie, jak i inne dolegliwości, należy jednak stosować z ostrożnością — najlepiej w konsultacji z lekarzem. Jemioła zawiera też toksyny, które mogą wpłynąć na serce. Zalecana dzienna dawka wyciągu z jemioły to ok. 10 kropli 3 razy dziennie — dokładne informacje znajdziesz na opakowaniu preparatu.

Cynamon

To, jak cynamon działa na naczynia krwionośne, nie zostało wyjaśnione, jednak jego pozytywny efekt potwierdziły badania. Wykazano, że spożywanie tej przyprawy przez 12 tygodni obniża ciśnienie zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe.

Jedną z propozycji podania jest spożywanie np. na śniadanie kefiru z cynamonem.

Zioła na obniżenie ciśnienia

Najpopularniejszym ziołem kojarzonym z uspokojeniem nie tylko ciśnienia, ale także nerwów, jest melisa. Shekarriz ze współpracownikami udowodnili, że zioło te faktycznie pomaga obniżyć wysokie ciśnienie. Nie przeprowadzono dotychczas badań dotyczących palenia melisy.

Również zielona herbata obniża ciśnienie. Zwłaszcza stosowana długofalowo powoduje spadek zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego. Zieloną herbatę należy stosować w małych ilościach, maksymalnie 2 filiżanki dziennie.

Innymi polecanymi ziołami na serce są m.in.:

  • lawenda francuska,
  • moringa,
  • bazylia pospolita,
  • jemioła pospolita,
  • imbir lekarski,
  • herbata chińska,
  • indyjski kminek,
  • pokrzywa indyjska,
  • głóg pierzastolistny,
  • fuksja magellańska,
  • tymianek.

Przyprawy obniżające ciśnienie

Bazylia — zawiera wiele eugenolu, który odgrywa rolę naturalnego blokera kanału wapniowego: pomaga naczyniom krwionośnym rozluźnić się i rozrzedzić krew, co w konsekwencji poprawia ciśnienie. Takie wnioski można wysnuć na podstawie badań na zwierzętach — na ten moment brakuje informacji, czy te same efekty obserwuje się u ludzi.

Pietruszka — bogata jest w wiele składników, które mogą obniżyć ciśnienie, np. witaminę C lub karotenoidy. Badania potwierdzają, że karotenoidy obniżają nie tylko ciśnienie, ale również poziom LDL - „złego” cholesterolu. Pietruszka, podobnie jak wyżej wspomniana bazylia, działa jak naturalny bloker kanału wapniowego — przynajmniej według badań na zwierzętach.

Nasiona selera — ta przyprawa jest pełna zdrowotnych składników: żelaza, magnezu, wapnia i błonnika. Badanie na szczurach sugeruje, że może również obniżać ciśnienie w przypadku już istniejącego nadciśnienia.

Gou-teng, koci pazur — używany jest szeroko w medycynie chińskiej, również jako metoda na obniżenie ciśnienia. Zawiera związki alkaloidalne, działające jako naturalny bloker kanału wapniowego. Stymulują one naczynia krwionośne do produkcji tlenku azotu, który je relaksuje oraz rozszerza.

Kardamon — już 3 gramy dziennie tej aromatycznej przyprawy obniża ciśnienie. Kardamon działa jak naturalny diuretyk, który pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, oraz bloker kanału wapniowego.

Nawyki na obniżenie ciśnienia — jak zbić ciśnienie długofalowo i zapobiegać nadciśnieniu?

  1. Każdego dnia podejmuj co najmniej 30-minutową aktywność fizyczną. Pomoże to również w walce z otyłością, która istotnie przyczynia się do wysokiego ciśnienia.
  2. Rzuć palenie — każdy wypalony papieros chwilowo podwyższa Twoje ciśnienie krwi. Jeśli palisz nałogowo, ciśnienie jest stale podwyższone. Zobacz, jak rzucić palenie.
  3. Ograniczaj stres. Jeśli towarzyszy nam każdego dnia w dużych ilościach, nasze ciśnienie jest stale podniesione.
  4. Ograniczaj spożycie alkoholu. Jeśli masz tendencje do częstego picia dużych ilości napojów procentowych, nie pozostaje to bez znaczenia dla Twojego organizmu, w tym ciśnienia krwi. American Heart Association zaleca picie maksymalnie jednej porcji tego typu napojów w przypadku kobiet dziennie, a w przypadku mężczyzn — dwóch dziennie.*
  5. Stosuj zdrową dietę, najlepiej śródziemnomorską. Dowiedz się, na czym polega.

* - 1 porcja oznacza 50-60 ml mocnego alkoholu, dwa kieliszki wina lub 0,33 l piwa.

Zalecenia dietetyczne na wysokie ciśnienie

Przede wszystkim powinieneś ograniczyć sól. Powoduje ona, że w organizmie zatrzymuje się woda, a to z kolei odzwierciedla się w podwyższeniu ciśnienia krwi. American Heart Association sugeruje stosowanie mniej więcej połowy łyżeczki soli dziennie.

Warto również zainteresować się, jakie owoce i warzywa obniżają ciśnienie. Są to np.:

  • seler,
  • pomidor,
  • granat,
  • rzodkiew,
  • marchew,
  • soja.

Ponadto zwróć uwagę na to, ile cholesterolu dziennie przyjmujesz oraz jakiego rodzaju to cholesterol. Przyczynia się on do rozwoju miażdżycy, która może powodować wysokie ciśnienie, lub odwrotnie: miażdżyca może pojawić się wskutek wysokiego ciśnienia. Jeśli tak się stanie, rośnie ryzyko zawału.

Aby ograniczyć negatywny wpływ cholesterolu na organizm, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zaleca zastępowanie nasyconych kwasów tłuszczowych (czyli tłuszczów zwierzęcych) tłuszczami roślinnymi oraz odpowiednią ilością morskich tłuszczów omega-3 zawartych w rybach, owocach morza i algach. Dowiedz się, jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami.

Jak wysoki jest Twój cholesterol? Sprawdź jego poziom bez wychodzenia z domu.

Leki na obniżenie ciśnienia

Doraźnie stosowane leki bez recepty na obniżenie ciśnienia to przede wszystkim preparaty oparte o zioła na nadciśnienie, wymienione wyżej.

W przypadku diagnozy nadciśnienia tętniczego lekarze stosują następujące leki, mające obniżyć ciśnienie:

  • inhibitory ACE, np. enalapryl, lizynopryl, perindropyl, ramipryl;
  • blokery receptora angiotensyny-2 (ARBs) – takie jak kandesartan, irbesartan, losartan, walsartan i olmesartan;
  • blokery kanału wapniowego – takie jak amlodypina, felodypina i nifedypina lub diltiazem i werapamil;
  • diuretyki – takie jak indapamid i bendroflumetiazyd;
  • beta-blokery – takie jak atenolol i bisoprolol;
  • alfa-blokery – takie jak doksazosyna;
  • inne leki moczopędne – takie jak amiloryd i spironolakton.

Takie leki trzeba brać codziennie, również jeśli zauważymy wyraźną poprawę.

Wpływ innych leków na ciśnienie krwi

Czy hydroksyzyna obniża ciśnienie?

Hydroksyzyna osłabia działanie noradrenaliny — hormonu, który podwyższa ciśnienie w sytuacjach stresowych. Dlatego biorąc pod uwagę ten fakt, można stwierdzić, że tak — hydroksyzyna w pewien sposób obniża ciśnienie. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko sytuacji, w których w organizmie pojawiła się silna reakcja stresowa.

Nie zaleca się stosowania hydroksyzyny osobom, które przyjmują leki na nadciśnienie. Połączenie tych preparatów potęguje efekty uboczne hydroksyzyny i może powodować otumanienie lub senność.

Dowiedz się więcej o hydroksyzynie.

Przyczyny wysokiego ciśnienia

Wysokie ciśnienie to konsekwencja stylu życia. Co podnosi ciśnienie?

  1. Nieprawidłowa dieta, przesycona solą, kofeiną i alkoholem;
  2. niedostateczna ilość aktywności fizycznej;
  3. palenie papierosów.

Wysokie ciśnienie może również wystąpić w trakcie ciąży lub wskutek niektórych chorób, np. nerek.

Jak ciśnienie atmosferyczne ma się do ciśnienia krwi?
Nie mają ze sobą związku. Choć ciśnienie atmosferyczne może odbijać się na naszym samopoczuciu, w bardzo małym stopniu wpływa na ciśnienie krwi. Większą przyczynowość ma temperatura powietrza.

Spadek ciśnienia — objawy. Skąd będę wiedzieć, że sposoby zadziałały?

Spadek ciśnienia do dobrego poziomu prawdopodobnie nie będzie wyraźnie odczuwalny. Jeśli doświadczałeś(-aś) objawów wysokiego ciśnienia — powinny one minąć. To, czy Twoje serce działa poprawnie najtrafniej pozwolą ocenić badania serca — nie tylko obrazowe, ale także krwi. Choroby wieńcowe mają swój początek najczęściej na długo przed diagnozą, a ich wystąpienie zwykle wynika z prowadzonego stylu życia. Badanie wskaźników takich jak: stężenie elektrolitów, cholesterolu, magnezu lub troponiny we krwi pozwoli ocenić kondycję serca.

Natalia Kryger
Autor wpisu
Natalia Kryger

Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Bio photo
Konsultacja merytoryczna
mgr farm. Zofia Winczewska

Farmaceutka, w trakcie doktoratu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Szkoleniowiec, edukatorka i popularyzatorka wiedzy związanej z medycyną prewencyjną oraz suplementacją spersonalizowaną w oparciu o EBM. Głównym obszarem moich zainteresowań jest wpływ niedoborów pokarmowych na rozwój chorób przewlekłych. Moim marzeniem jest stworzenie kompleksowego systemu prewencji zdrowotnej w oparciu o fachową wiedzę.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.