Komu polecamy to badanie?
Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie
Kobietom w ciąży
Przyjmującym leki, które mogą zaburzać gospodarkę elektrolitową
Seniorom
Pacjentom przed lub po dializie
Leczącym się witaminą B12
Osobom z nadciśnieniem, chorobą nerek lub serca
Kiedy wykonać badanie elektrolitów?
Wykonaj badanie elektrolitów we krwi, jeśli czujesz:
osłabienie, uczucie zmęczenia;
zaburzenia równowagi;
nieregularna praca serca;
obrzęki kończyn;
nudności;
zaburzenia koncentracji i funkcji poznawczych;
zaburzenia orientacji;
nadmierna senność;
drgawki;
zatrzymanie oddechu i akcji serca;
utrata sprężystości skóry;
zmniejszenie ilości oddawanego moczu.
zawroty głowy;
nieprawidłowe ciśnienie;
skurcze mięśni;
doświadczyłeś dużej utraty płynów w ostatnim czasie;
wymioty;
zaburzenia równowagi;
ból głowy;
zaburzenia świadomości;
śpiączka;
suchość śluzówek;
obniżone ciśnienia krwi;
Jak wykonać domowy pomiar elektrolitów we krwi?
Zamawiasz online
Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.
My pobieramy Ci krew w domu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Wyniki odbierasz online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Dlaczego warto badać poziom elektrolitów we krwi?
Większość z nas narażona jest na sytuacje, które sprzyjają zaburzeniom równowagi wodno-elektrolitowej, takie jak: zmiana diety, utrata wody wskutek upału lub wysiłku, problemy żołądkowe (biegunka, wymioty), przyjmowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych. Szczególnie narażeni są seniorzy, którzy często nie odczuwają pragnienia, co powoduje odwodnienie organizmu, a co za tym idzie: wysoki poziom sodu we krwi. Elektrolity są również ważnym elementem budującym odporność, którą wbrew pozorom powinno się budować nie tylko na jesień, ale przez cały rok!
Innym ważnym argumentem jest fakt, że w obecnych czasach spożycie soli jest wysokie (w Polsce od lat przekracza zalecane wartości), czyli de facto sodu. A im więcej sodu w organizmie, tym większe zapotrzebowanie na potas. Wysoki poziom sodu przyczynia się do nadciśnienia, a rolą potasu jest obniżanie ciśnienia krwi. Dlatego też badanie tych elektrolitów jest wyjątkowo przydatne dla osób zmagających się z chorobami serca, cukrzycą lub otyłością.
Zyskaj szerokie spojrzenie na zdrowie

159,00 zł
PAKIET BADAŃ NA SERCE
Nieinwazyjne badania na serce z krwi – i to we własnym domu, bez stania w kolejkach, szumu ludzi dookoła i stresu? Tak, to możliwe! Pakiet Badań na Serce to aż 6 markerów sercowych, które ocenią kondycję tego ważnego mięśnia oraz określą ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wykrycie nieprawidłowości w badaniach zawartych w pakiecie pozwala na wcześniejsze zarysowanie poziomu ryzyka wystąpienia chorób sercowych i wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, które zmniejszą prawdopodobieństwo zachorowania. Zdrowe serce to siły na zabawy z dziećmi i wnukami, a także ulubioną aktywność fizyczną – nie rezygnuj z nich. Umów przyjazd specjalisty medycznego. Pakiet kardiologicznych badań krwi powinny wykonać osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia chorób sercowych: osoby z nadwagą, palące nałogowo, prowadzące siedzący tryb życia oraz mające w swojej rodzinie przypadki chorób sercowo-naczyniowych, jak również osoby, u których postawiono już diagnozę takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zespół metaboliczny w celu monitorowania stanu zdrowia oraz określenia skuteczności wprowadzonego leczenia.

179,00 zł
PAKIET BADAŃ NA NERKI
- Dla kobiet w każdym wieku; - Dla mężczyzn w każdym wieku; - Dla pacjentów z nawracającymi stanami zapalnymi pęcherza moczowego; - Po intensywnej lekoterapii; - Dla pacjentów chorych na cukrzycę; - Dla pacjentów z przewlekłymi chorobami. Pakiet Badań na Nerki obejmuje badania nerek z krwi i z moczu. Co mogą wykryć badania? Od z pozoru niewinnej infekcji pęcherza moczowego po groźne choroby układu moczowego takie jak: zapalenie nerek, kamica nerkowa czy nowotwór nerki. Pakiet szczególnie polecany jest osobom chorującym na choroby przewlekłe. Cukrzyca oraz stałe stosowanie niektórych leków mogą negatywnie wpływać na kondycję układu moczowego. Jeśli zależy Ci na profilaktyce poważnych chorób i chcesz długo cieszyć się zdrowiem, to koniecznie zbadaj swoje nerki!

219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.
Jak często wykonywać badanie?
Profilaktycznie raz do roku.
Jak przygotować się do badania elektrolitów?
Badanie wykonaj na czczo. Ostatni posiłek spożyj nie później niż 12 godzin przed pobraniem.
Przed badaniem skonsultuj z lekarzem przyjmowanie leków i suplementów diety.
Nie zmieniaj swojej diety. Modyfikacje mogą wpłynąć na wartości poszczególnych jonów.
Przynajmniej dzień przed badaniem powstrzymaj się od spożywania alkoholu.
Przynajmniej dzień przed badaniem powstrzymaj się od spożywania palenia tytoniu.
Ogranicz aktywność fizyczną. Dzień przed badaniem unikaj intensywnego wysiłku.
Czym są elektrolity?
Elektrolity pełnią w organizmie funkcje istotne dla zachowania sprawności fizycznej i umysłowej:
- są niezbędne do utrzymania właściwego nawodnienia komórek;
- umożliwiają i stymulują skurcze mięśni, w tym serca, przez co pośrednio przyczyniają się do dostarczenia tlenu do wszystkich tkanek i narządów;
- regulują pH w organizmie;
- wspomagają pracę układu nerwowego — przewodzą impulsy nerwowe.
Jony sodu i potasu uzupełniają się, jeśli chodzi o regulację gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Pierwszy z tych pierwiastków zatrzymuje wodę, drugi – wzmaga jej wydalanie. Dodatkowo zarówno sód, jak i potas są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni oraz wspierają równowagę kwasowo-zasadową ustroju. Dlatego decydując się na badanie elektrolitów, na jednej domowej wizycie mobilnego specjalisty medycznego sprawdzisz poziom obu tych pierwiastków.
Pełna lista badań w pakiecie:
- Na+
Sód występuje w organizmie w postaci kationu (dodatniego jonu) Na+. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni oraz reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową.
- K+
Potas występuje w organizmie w postaci kationu (dodatniego jonu) K+. Wraz z sodem uczestniczy w utrzymywaniu równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Potas jest także aktywatorem wielu enzymów oraz bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych.
Elektrolity – norma
Norma sodu we krwi to 135-145 mmol/l.
Norma potasu we krwi mieści się w przedziale 3,8–5,5 mmol/l.
Normy mogą różnić się pomiędzy laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- Wynik może nie być wiarygodny, jeśli pacjent przed badaniem przyjmuje preparaty zawierające potas lub sód (leki, suplementy).
- Na wynik może wpływać również zbyt długi czas zaciśnięcia opaski lub nadmierna praca pięścią podczas pobrania.
Interpretacja wyników
Niedobór sodu może towarzyszyć: niewydolności nerek, serca, marskości wątroby, chorobie Addisona, zespołowi SIADH (w którym dochodzi do nadmiernego wydzielania hormonu — wazopresyny), wymiotom lub biegunkom, przyjmowaniu leków moczopędnych.
Nadmiar sodu najczęściej jest wynikiem odwodnienia organizmu, w związku z czym może towarzyszyć m.in. przewlekłej biegunce lub wymiotach, gorączce czy zlewnym potom. Rzadko pojawia się w zespole Cushinga i moczówce prostej. Nadmiar sodu bywa także wynikiem przyjmowania leków przeczyszczających, przeciwkaszlowych, antybiotyków czy doustnych środków antykoncepcyjnych.
Niedobór potasu może wynikać z: zaburzeń odżywiania (anoreksja), stanów niedożywienia organizmu, problemów żołądkowo-jelitowych przebiegających z wymiotami lub biegunkami, niedoborów kwasu foliowego, niedoczynności kory nadnerczy, wrodzonego przerostu nadnerczy, zespołu Cushinga (związanego z nadmiernym wytwarzaniem kortyzolu), zażywania leków stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych, nadużywania alkoholu. Niski poziom potasu występuje także u osób po leczeniu chorób nerek, np. po dializie.
Nadmiar potasu występuje w chorobach nerek, stanach odwodnienia organizmu, chorobie Addisona, infekcjach oraz po zastosowaniu niektórych leków (np. diuretyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, beta-blokerów czy suplementów potasu). Może wskazywać na niedobór insuliny (w przebiegu cukrzycy typu I) lub powikłania związane z cukrzycą.