Elektrolity (Na, K)

Ciągle czujesz suchość w ustach, bóle głowy lub silne pragnienie? A może doświadczasz drżenia lub mrowienia kończyn? Może za tym stać niedobór elektrolitów! Sprawdź swoje zdrowie profilaktycznie lub monitoruj swój stan zdrowia, jeśli chorujesz na serce, nerki lub wątrobę. Wykonaj badania wygodnie i bez stresu – we własnym domu.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:8,55 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie

Kobietom w ciąży

Przyjmującym leki, które mogą zaburzać gospodarkę elektrolitową

Seniorom

Pacjentom przed lub po dializie

Leczącym się witaminą B12

Osobom z nadciśnieniem, chorobą nerek lub serca

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać badanie elektrolitów?

Wykonaj badanie elektrolitów we krwi, jeśli czujesz:

osłabienie, uczucie zmęczenia;

zaburzenia równowagi;

nieregularna praca serca;

obrzęki kończyn;

nudności;

zaburzenia koncentracji i funkcji poznawczych;

zaburzenia orientacji;

nadmierna senność;

drgawki;

zatrzymanie oddechu i akcji serca;

utrata sprężystości skóry;

zmniejszenie ilości oddawanego moczu.

zawroty głowy;

nieprawidłowe ciśnienie;

skurcze mięśni;

doświadczyłeś dużej utraty płynów w ostatnim czasie;

wymioty;

zaburzenia równowagi;

ból głowy;

zaburzenia świadomości;

śpiączka;

suchość śluzówek;

obniżone ciśnienia krwi;

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24 h
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać domowy pomiar elektrolitów we krwi?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto badać poziom elektrolitów we krwi?

Większość z nas narażona jest na sytuacje, które sprzyjają zaburzeniom równowagi wodno-elektrolitowej, takie jak: zmiana diety, utrata wody wskutek upału lub wysiłku, problemy żołądkowe (biegunka, wymioty), przyjmowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych. Szczególnie narażeni są seniorzy, którzy często nie odczuwają pragnienia, co powoduje odwodnienie organizmu, a co za tym idzie: wysoki poziom sodu we krwi. Elektrolity są również ważnym elementem budującym odporność, którą wbrew pozorom powinno się budować nie tylko na jesień, ale przez cały rok!

Innym ważnym argumentem jest fakt, że w obecnych czasach spożycie soli jest wysokie (w Polsce od lat przekracza zalecane wartości), czyli de facto sodu. A im więcej sodu w organizmie, tym większe zapotrzebowanie na potas. Wysoki poziom sodu przyczynia się do nadciśnienia, a rolą potasu jest obniżanie ciśnienia krwi. Dlatego też badanie tych elektrolitów jest wyjątkowo przydatne dla osób zmagających się z chorobami serca, cukrzycą lub otyłością.

Sentence-neutral card icon
Poziom elektrolitów odbiegający od normy może mieć wpływ na Twoje serce lub nerki. Sprawdź kompleksowo swoje zdrowie – wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom elektrolitów i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na zdrowie

Package preview image
Zdrowie ogólne
399,00 zł
Pakiet badań dla aktywnych (podstawowy)
ALT, ALAT (aminotransferaza alaninowa)

Uprawiasz regularnie sport lub planujesz zacząć to robić? Sprawdź swoją gotowość do ćwiczeń! Z pakietem szczegółowo ocenisz kondycję swojego organizmu i przygotujesz go do zintensyfikowanej aktywności fizycznej, sprawdzisz też stężenie markerów zmęczeniowych. Badania krwi wykonasz w domu – zaoszczędzony czas możesz poświęcić na poranny trening! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
699,00 zł
Pakiet badań dla aktywnych
anty-TG anty-TPO

Planujesz zacząć regularne treningi i potrzebujesz wsparcia w ułożeniu diety lub chcesz dowiedzieć się, czy Twój organizm jest gotowy na zwiększoną aktywność? A może już teraz ćwiczysz wiele godzin w tygodniu i chcesz sprawdzić siły swojego organizmu? Pakiet Badań dla Aktywnych (rozszerzony) to zestaw dla Ciebie! Wykonaj badania krwi w domu, a zaoszczędzony czas przeznacz na poranną aktywność. Pakiet może być wykonywany nie tylko przez profesjonalnych i amatorskich sportowców, ale także osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną lub po prostu w kompletny sposób zweryfikować kondycję swojego organizmu. Badania zawarte w Pakiecie pozwalają sprawdzić funkcjonowanie najważniejszych układów (krwionośnego, kostno-mięśniowego, hormonalnego, pokarmowego) oraz na wczesnym etapie rozpoznać problemy zdrowotne – zarówno te krótkotrwałe (infekcje), jak i mające charakter przewlekły (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie). W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Jak często wykonywać badanie?

Profilaktycznie raz do roku.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania elektrolitów?

 • Bullet image

  Badanie wykonaj na czczo. Ostatni posiłek spożyj nie później niż 12 godzin przed pobraniem.

 • Bullet image

  Przed badaniem skonsultuj z lekarzem przyjmowanie leków i suplementów diety.

 • Bullet image

  Nie zmieniaj swojej diety. Modyfikacje mogą wpłynąć na wartości poszczególnych jonów.

 • Bullet image

  Przynajmniej dzień przed badaniem powstrzymaj się od spożywania alkoholu.

 • Bullet image

  Przynajmniej dzień przed badaniem powstrzymaj się od spożywania palenia tytoniu.

 • Bullet image

  Ogranicz aktywność fizyczną. Dzień przed badaniem unikaj intensywnego wysiłku.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Czym są elektrolity?

Elektrolity pełnią w organizmie funkcje istotne dla zachowania sprawności fizycznej i umysłowej:

 • są niezbędne do utrzymania właściwego nawodnienia komórek;
 • umożliwiają i stymulują skurcze mięśni, w tym serca, przez co pośrednio przyczyniają się do dostarczenia tlenu do wszystkich tkanek i narządów;
 • regulują pH w organizmie;
 • wspomagają pracę układu nerwowego — przewodzą impulsy nerwowe.

Jony sodu i potasu uzupełniają się, jeśli chodzi o regulację gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Pierwszy z tych pierwiastków zatrzymuje wodę, drugi – wzmaga jej wydalanie. Dodatkowo zarówno sód, jak i potas są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni oraz wspierają równowagę kwasowo-zasadową ustroju. Dlatego decydując się na badanie elektrolitów, na jednej domowej wizycie mobilnego specjalisty medycznego sprawdzisz poziom obu tych pierwiastków.

Pełna lista badań w pakiecie:

 • Na+

  Sód występuje w organizmie w postaci kationu (dodatniego jonu) Na+. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni oraz reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową.

 • K+

  Potas występuje w organizmie w postaci kationu (dodatniego jonu) K+. Wraz z sodem uczestniczy w utrzymywaniu równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Potas jest także aktywatorem wielu enzymów oraz bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych.

Elektrolity – norma

Norma sodu we krwi to 135-145 mmol/l.

Norma potasu we krwi mieści się w przedziale 3,8–5,5 mmol/l.

Normy mogą różnić się pomiędzy laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Wynik może nie być wiarygodny, jeśli pacjent przed badaniem przyjmuje preparaty zawierające potas lub sód (leki, suplementy).
 • Na wynik może wpływać również zbyt długi czas zaciśnięcia opaski lub nadmierna praca pięścią podczas pobrania.

Interpretacja wyników

Niedobór sodu może towarzyszyć: niewydolności nerek, serca, marskości wątroby, chorobie Addisona, zespołowi SIADH (w którym dochodzi do nadmiernego wydzielania hormonu — wazopresyny), wymiotom lub biegunkom, przyjmowaniu leków moczopędnych.

Nadmiar sodu najczęściej jest wynikiem odwodnienia organizmu, w związku z czym może towarzyszyć m.in. przewlekłej biegunce lub wymiotach, gorączce czy zlewnym potom. Rzadko pojawia się w zespole Cushinga i moczówce prostej. Nadmiar sodu bywa także wynikiem przyjmowania leków przeczyszczających, przeciwkaszlowych, antybiotyków czy doustnych środków antykoncepcyjnych.

Niedobór potasu może wynikać z: zaburzeń odżywiania (anoreksja), stanów niedożywienia organizmu, problemów żołądkowo-jelitowych przebiegających z wymiotami lub biegunkami, niedoborów kwasu foliowego, niedoczynności kory nadnerczy, wrodzonego przerostu nadnerczy, zespołu Cushinga (związanego z nadmiernym wytwarzaniem kortyzolu), zażywania leków stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych, nadużywania alkoholu. Niski poziom potasu występuje także u osób po leczeniu chorób nerek, np. po dializie.

Nadmiar potasu występuje w chorobach nerek, stanach odwodnienia organizmu, chorobie Addisona, infekcjach oraz po zastosowaniu niektórych leków (np. diuretyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, beta-blokerów czy suplementów potasu). Może wskazywać na niedobór insuliny (w przebiegu cukrzycy typu I) lub powikłania związane z cukrzycą.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online