Jakie badania warto wykonać po 50. roku życia?

Dzisiejsza pięćdziesiątka to dawna czterdziestka. Żyjemy dłużej i zdrowiej. Pomaga nam w tym postęp medycyny, ale też świadomość na temat własnego zdrowia. Pamiętaj, że profilaktyka to podstawa. Jeśli chcesz czerpać z życia jak najwięcej, wykonuj regularne badania krwi, dzięki którym będziesz mieć kondycję swojego organizmu pod kontrolą. Sprawdź, jakie badania po 50. roku życia warto wykonywać regularnie.

Profilaktyka 50 plus – jakie badania krwi warto zrobi po 50.?

Morfologia to podstawowe badanie krwi, którego nie może zabraknąć w profilaktyce 50 plus. Dzięki morfologii możliwe jest wykrycie wielu niedoborów, stanów zapalnych, niektórych nowotworów i anemii. Zestawiając wyniki morfologii z innymi badaniami krwi, możliwe jest uzyskanie szerokiego wglądu w stan zdrowia swojego organizmu.

Badanie lipidogramu obejmuje oznaczenie frakcji cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL tzw. dobrego cholesterolu, cholesterolu LDL „złego cholesterolu” oraz trójglicerydów. Cholesterol wpływa na funkcjonowanie mózgu i wspomaga komórki nerwowe. Kiedy jest go za dużo, odkłada się w ściankach naczyń krwionośnych i blokuje przepływ tlenu. Zbyt wysoki cholesterol może nie dawać żadnych objawów, jednocześnie prowadząc do poważnych problemów z sercem. Podobnie jest w przypadku trójglicerydów – ich wysoki poziom w organizmie często jest niezauważalny. Nieleczony lub niekontrolowany wysoki poziom trójglicerydów we krwi zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i zapalenia trzustki.

Dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty, nadużywanie leków i suplementów diety, spożywanie alkoholu, a także zakażenie wirusem HPV – to czynniki, które negatywnie wpływają na stan wątroby. Jeśli wątroba ma z nimi do czynienia regularnie przez wiele lat, dochodzi do uszkodzenia narządu, co z czasem może prowadzić nawet do marskości. Próby wątrobowe, czyli oznaczenie stężenia enzymów wątrobowych daje szeroki obraz stanu zdrowia tego ważnego narządu. Badanie warto wykonywać profilaktycznie raz do roku.

Pięćdziesięciolatkowie są bardziej narażeni na cukrzycę, dlatego przynajmniej raz w roku zbadaj poziom cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca może powodować choroby serca, niewydolność nerek i problemy ze wzrokiem. Im wcześniej lekarz ją zdiagnozuje, tym większa szansa, że uda Ci się uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

TSH to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, który stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna). Oznaczenie poziomu TSH jest podstawowym badaniem diagnostycznym chorób i zaburzeń pracy tarczycy. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może być źródłem wielu uciążliwych dolegliwości, takich jak: osłabienie, omdlenia, przyspieszenie rytmu serca, problemy z metabolizmem czy wzrost lub utrata wagi.

Kreatynina to podstawowy parametr oceniający pracę nerek. Nieprawidłowy poziom kreatyniny wskazuje na zaburzenia w funkcjonowaniu układu moczowego. Jej regularne oznaczanie jest bardzo ważne, bo większość chorób nerek w początkowej fazie rozwoju nie daje o sobie znać! Niepokojące objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. A według najnowszych badań nawet 4 mln Polaków może mieć problemy z nerkami, a tylko 4% o tym wie!

Oznaczenie poziomu kwasu moczowego we krwi to badanie, które warto dodać do badań okresowych po 50. r.ż. Podwyższony kwas moczowy często towarzyszy wielu chorobom cywilizacyjnym takim jak: cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca i otyłość oraz niektórym nowotworom. Jego wysoki poziom może być też skutkiem stosowania niektórych leków. Te wszystkie czynniki sprzyjają rozwojowi dny moczanowej – choroby objawiającej się ostrym napadowym zapaleniem stawów. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na dnę, przy czym u mężczyzn choroba występuje aż 7-krotnie częściej niż u kobiet. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy regularnie badać poziom kwasu moczowego – warto je wykonywać raz w roku.

W okolicach 50 r.ż. większość kobiet przechodzi menopauzę. W wyniku zmian hormonalnych zostaje zaburzony metabolizm wapnia i fosforu, co zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy.  Brak podjętego leczenia może prowadzić do złamań kości, silnego bólu, powikłań zatorowo-zakrzepowych, a nawet kalectwa. Dlatego kobiety po 50 r.ż. powinny regularnie wykonywać badania na osteoporozę, które obejmują m.in. oznaczenie poziomu witaminy D, wapnia i fosforu.

To kolejne po morfologii badanie, które dostarcza kompleksowych informacji na temat funkcjonowania organizmu. Pomaga w rozpoznaniu chorób dróg moczowych, nerek, wątroby czy nadnerczy. Wykonuje się je w diagnostyce żółtaczki, zapalenia trzustki czy nadnerczy. Dodatkowo ogólne badanie moczu pozwala ocenić predyspozycje do powstawania kamieni w obrębie dróg moczowych. Umożliwia też kontrolę poziomu składników istotnych dla naszego organizmu, takich jak wapń czy witamina C.

Po 50 r.ż. warto też bliżej przyjrzeć się swoim jelitom. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. W Polsce jest to 2. najczęściej występujący nowotwór. Co roku diagnozuje się około 19 tysięcy przypadków zachorowań, a liczba chorych z roku na rok wzrasta. Diagnostykę warto rozpocząć od najmniej inwazyjnego badania na krew utajoną w kale. Pozwala ono wykryć nawet niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego. Dodatni wynik może wskazywać na stany zapalne jelit, hemoroidy czy celiakię i jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki w kierunku raka jelita grubego i wykonania kolonoskopii. Badanie na krew utajoną w kale należy wykonywać co roku po ukończeniu 50 r.ż. Kolonoskopię zaleca się wykonywać raz na 5 lat.

Określenie poziomu PSA pomaga wykryć raka prostaty. Po ukończeniu 50. roku życia panowie poziom PSA powinni badać co roku. W przypadku, gdy w rodzinie stwierdzono raka prostaty, regularne sprawdzanie PSA powinno się rozpocząć już w wieku 40 lat.

Zbadaj się kompleksowo. Wybierz Pakiet Badań i zaoszczędź pieniądze!

PAKIET BADAŃ 40+ DLA KOBIET

Zbadaj swój organizm i sprawdź, jak zmiany hormonalne wpływają na Twój organizm. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: morfologia • TSH • żelazo • estradiol i wiele innych

PAKIET BADAŃ 40+ DLA MĘŻCZYZN

Sprawdź, jak zmiany w organizmie wpływają na Twój organizm. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: morfologia • testosteron • PSA • D-dimer i wiele innych

Wykonaj badania profilaktyczne 50+ w swoim domu

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.

 

• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.

Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:

 

• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

 

A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny! 

Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.


Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!

 

Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!

Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.

Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.

Profilaktyka 50 plus – co jeszcze warto zbadać?

Poza profilaktycznymi badaniami krwi po 50. r.ż. warto wykonywać takie badania jak:

W jakich miejscowościach wykonasz badania po 50. roku życia?

Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie  |  Olsztynie  |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Dowiedz się więcej o zdrowiu pięćdziesięciolatka!

Cukrzyca — objawy, leczenie, dieta

Jak rozpoznać cukrzycę? Przyczyny, objawy i badania w kierunku tej choroby. Sprawdź, jak powinien zadbać o siebie diabetyk.

Nadciśnienie tętnicze — objawy, leczenie, przyczyny

Nadciśnienie tętnicze to powszechna choroba przewlekła. W 2020 roku w Polsce liczba pacjentów z tą jednostką chorobową wynosiło 9,94 mln dorosłych.

Miażdżyca: objawy. Czy można ją cofnąć?

Poznaj mechanizm powstawania miażdżycy i dowiedz się jak cofnąć miażdżycę oraz do czego może prowadzić choroba.