Jakie badania profilaktyczne warto wykonać u seniorów?

Emerytura to piękny czas – już nic nie musisz, a wciąż wiele możesz! W końcu możesz w pełni poświęcić się swoim pasjom, zająć wnukami lub ogrodem. Oczywiście to wszystko pod warunkiem, że zdrowie Ci dopisuje. W dzisiejszych czasach masz na nie ogromny wpływ: prawidłowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna, sen i regularne badania profilaktyczne – to recepta na długowieczność. Dowiedz się, jakie badania krwi warto regularnie wykonywać, aby żyć długo, szczęśliwie i zdrowo.

Badania dla seniorów — jakie badania warto wykonywać?

Morfologia pozwala ocenić stężenie, zróżnicowanie, skład i jakość krwinek. Dostarcza informacji diagnostycznych w szerokim zakresie. Umożliwia rozpoznanie niedokrwistości, zaburzeń krzepliwości krwi, różnego typu infekcji, stanów zapalnych i zaburzeń odporności. Na podstawie wyników morfologii można ocenić ogólny stan zdrowia, w tym funkcjonowanie układu krwionośnego, wątroby czy nerek. Badanie jest również przydatne w diagnostyce nowotworów (np. różnego rodzaju białaczek).

Lipidogram pozwala ocenić funkcjonowanie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Dostarcza informacji na temat stężenia dobrego cholesterolu (obniżającego ryzyko chorób sercowo-naczyniowych) i złego cholesterolu (odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy). Lipidogram wykonywany przesiewowo pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Panel wątrobowy obejmuje oznaczenie podstawowych enzymów wątrobowych: ALT, AST, ALP, GGTP oraz bilirubiny. Badania te pozwalają ocenić, czy gruczoł działa poprawnie. Stosowanie niektórych leków i suplementów, nieodpowiednia dieta oraz nadużywanie alkoholu mogą uszkadzać narząd, co pokażą wyniki badań prób wątrobowych.

Oznaczenie stężenia glukozy to podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku cukrzycy. Jego regularne wykonywanie jest bardzo ważne, gdyż u ponad połowy osób z hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) nie występują żadne objawy. Parametr ten powinny w szczególności kontrolować osoby z grupy ryzyka: z nadciśnieniem, chorobą wieńcową, nadwagą i otyłością, chorobami tarczycy, nadnerczy, trzustki, a także ci, których krewni I stopnia chorują lub chorowali na cukrzycę.

TSH jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową, który stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna). Oznaczenie poziomu TSH oraz wolnych frakcji trijodotyroniny (FT3) i tyroksyny (FT4) to podstawowe badania diagnostyczne schorzeń i zaburzeń pracy tarczycy. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest dla osób starszych źródłem wielu uciążliwych dolegliwości, takich jak: osłabienie, omdlenia, przyspieszenie rytmu serca, problemy z metabolizmem czy wzrost lub utrata wagi.

Kreatynina jest markerem pracy nerek. Nieprawidłowy poziom parametru wskazuje na zaburzenia w działaniu układu moczowego. Jej regularne oznaczanie jest bardzo ważne, bo większość chorób nerek w początkowej fazie rozwoju nie daje o sobie znać! Niepokojące objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. A według najnowszych badań nawet 4 mln Polaków może mieć problemy z nerkami, a tylko 4% o tym wie!

Podwyższony kwas moczowy we krwi często towarzyszy odwodnieniu, cukrzycy, nadciśnieniu, miażdżycy, nadwadze i otyłości oraz niektórym nowotworom. Jego wysoki poziom może być też skutkiem stosowania niektórych leków. Te wszystkie czynniki sprzyjają rozwojowi dny moczanowej – choroby objawiającej się ostrym napadowym zapaleniem stawów. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na dnę, przy czym u mężczyzn choroba występuje aż 7-krotnie częściej niż u kobiet. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy regularnie badać poziom kwasu moczowego – warto je wykonywać raz w roku.

Homocysteina to aminokwas, który umożliwia regenerację uszkodzonych tkanek. Jednocześnie substancja ta nazywana jest wrogiem numer jeden dla serca i naczyń krwionośnych. Zbyt duże stężenie homocysteiny nasila procesy miażdżycowe, zmniejsza elastyczność naczyń krwionośnych, powoduje problemy zakrzepowe i może prowadzić do zawału serca. Dodatkowo wzrost poziomu homocysteiny zwiększa ryzyko złamań kości i zaburzeń funkcji poznawczych.

W wyniku zmian hormonalnych osteoporoza może dotknąć każdą kobietę po 50. r.ż. i każdego mężczyznę po 60 r.ż. Nieleczona prowadzi do złamań kości, silnego bólu, powikłań zatorowo-zakrzepowych, a nawet kalectwa. Dlatego seniorzy powinni raz w roku wykonywać badania na osteoporozę, które obejmują m.in. oznaczenie poziomu witaminy D, wapnia i fosforu.

To kolejne po morfologii badanie, które dostarcza kompleksowych informacji na temat funkcjonowania organizmu. Pomaga w rozpoznaniu chorób dróg moczowych, nerek, wątroby czy nadnerczy. Wykonuje się je w diagnostyce żółtaczki, zapalenia trzustki czy nadnerczy. Dodatkowo ogólne badanie moczu pozwala ocenić predyspozycje do powstawania kamieni w obrębie dróg moczowych. Umożliwia też kontrolę poziomu składników istotnych dla naszego organizmu, takich jak wapń czy witamina C.

Badanie krwi utajonej w kale pozwala wykryć nawet niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego. Dodatni wynik może wskazywać na stany zapalne jelit, hemoroidy czy celiakię. Jest również wskazaniem do diagnostyki w kierunku raka jelita grubego. To drugi najczęściej występujący nowotwór u kobiet (po raku płuc) i trzeci wśród mężczyzn (po raku płuca i prostaty).

Do badań zalecanych mężczyznom po 70. roku życia należy PSA całkowity. To badanie uważa się za najlepszy marker nowotworowy gruczołu krokowego. PSA wykonuje się w celu rozpoznawania i różnicowania raka prostaty, ale nie tylko — badanie pozwala zdiagnozować łagodny przerost stercza i zapalenie gruczołu.

Seniorzy już nastali się w kolejkach

Decydując się na pobranie krwi w domu, usuwasz przeszkody, które utrudniają Ci zadbać o własne zdrowie. Zbadaj się w komfortowych warunkach własnego domu. Bez stresu i kolejek!

Zbadaj się kompleksowo. Wybierz Pakiet Badań i zaoszczędź pieniądze!

Pakiet badań na serce

Nieinwazyjne badania na serce z krwi – i to we własnym domu, bez stania w kolejkach, szumu ludzi dookoła i stresu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: d-dimery• elektrolity • glukoza • lipidogram • magnez • hs troponina

Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia

Sprawdź każdy obszar zdrowia na jednej wizycie. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: anty-TG  • anty-TPO • APTT • Białko całkowite • CRP • Elektrolity • Estradiol •F Ferrytyna • FSH • TSH • Morfologia krwi (pełna) • Lipidogram • Witamina B12 • 21 więcej…

Pakiet badań na cukrzycę

Zaplanuj badania służące diagnostyce oraz monitorowaniu zdrowia ogólnego przy cukrzycy. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: glukoza • hemoglobina glikowana • insulina • lipidogram • kreatynina • mocznik  • morfologia krwi (pełna)

Pakiet badań na osteoporozę

Zaplanuj badania służące diagnostyce oraz monitorowaniu zdrowia ogólnego przy cukrzycy. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: fosfataza zasadowa, izoenzym kostny • fosfor nieorganiczny • parathormon • wapń całkowity • witamina D

Wykonaj badania profilaktyczne dla seniorów w swoim domu

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.

 

• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.

Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:

 

• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

 

A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny! 

Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.


Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!

 

Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!

Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.

Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.

W jakich miejscowościach wykonasz badania?

Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie  |  Olsztynie  |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Dowiedz się więcej o zdrowiu seniora

Męczą Cię zaparcia? Poznaj szybkie sposoby na zatwardzenie!

Domowe sposoby na zaparcia mogą być równie skuteczne, jak leki. Sprawdź szybkie sposoby na zatwardzenie!

Nadciśnienie tętnicze — objawy, leczenie, przyczyny

Nadciśnienie tętnicze to powszechna choroba przewlekła. W 2020 roku w Polsce liczba pacjentów z tą jednostką chorobową wynosiło 9,94 mln dorosłych.

Opuchnięte kostki: przyczyny, badania, domowe sposoby

Opuchnięte kostki to nie tylko problem estetyczny. Ciężkie nogi, które trudno wchodzą w buty, mogą być oznaką choroby.