Homocysteina

Czy grozi Ci zawał, udar lub zakrzepica? Zbadaj poziom homocysteiny, dzięki czemu możliwe będzie określenie ryzyka takiego wypadku! Oszczędź czas i nerwy wykonując badanie w domu.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:59,85 zł

Komu polecamy to badanie?

Chorym na niewydolność nerek, wątrobę, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie, cukrzycę

Osobom z niedoborem witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego i witaminy B12)

Seniorom

Niemowlętom

Osobom, u których w rodzinie występują lub występowały przypadki chorób krążenia

Pacjentom po zawale lub udarze

Uzależnionym od alkoholu lub narkotyków

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać homocysteinę?

Badanie homocysteiny warto wykonać, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

bóle głowy,

mrowienie kończyn,

krwioplucie,

szum w uszach,

skrajne zmęczenie,

duszności,

bladość skóry,

spadek masy ciała,

skłonność do siniaków,

uczucie gorąca w nogach,

obrzęk kończyn,

zaburzenia równowagi,

pogorszone samopoczucie,

kołatanie serca,

utrata apetytu,

problemy z płodnością.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:immunoturbidymetryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24 h
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak sprawdzić poziom homocysteiny w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto badać poziom homocysteiny?

Dzięki badaniu homocysteiny możliwe jest ocenienie ryzyka ataku serca lub udaru oraz wprowadzenie środków zapobiegawczych. Zawałowi serca sprzyjają niektóre choroby, np. cukrzyca i nadciśnienie, a także choroby przewlekłe jak: niedoczynność tarczycy, łuszczyca, czy niewydolność nerek, jednak również zdrowe osoby mogą przeprowadzić to badanie. Poziom homocysteiny może również wzrastać przy niedoborach witamin z grupy B.

Z tego też względu na badanie homocysteiny powinni zdecydować się także weganie i wegetarianie. Rosnąca popularność diet roślinnych sprawia, że coraz więcej osób narażonych jest na niedobory witaminy B12.

Przyczyna wysokiej homocysteiny może być również pierwotna. Homocystynuria to rzadka choroba genetyczna, która zaburza metabolizm aminokwasu metioniny i powoduje wzrost homocysteiny. Dlatego w Polsce, jak i innych krajach, np. Wielkiej Brytanii, badanie jest częścią rutynowych badań przesiewowych noworodków.

Sentence-neutral card icon
Podwyższona homocysteina może towarzyszyć cukrzycy, niedoczynności tarczycy lub nadciśnieniu. Jeśli chcesz uzyskać szerszy obraz swojego zdrowia, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom homocysteiny i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na zdrowie

Package preview image
Stres
159,00 zł
PAKIET BADAŃ NA SERCE
D-dimer, ilościowo

Nieinwazyjne badania na serce z krwi – i to we własnym domu, bez stania w kolejkach, szumu ludzi dookoła i stresu? Tak, to możliwe! Pakiet Badań na Serce to aż 6 markerów sercowych, które ocenią kondycję tego ważnego mięśnia oraz określą ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wykrycie nieprawidłowości w badaniach zawartych w pakiecie pozwala na wcześniejsze zarysowanie poziomu ryzyka wystąpienia chorób sercowych i wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, które zmniejszą prawdopodobieństwo zachorowania. Zdrowe serce to siły na zabawy z dziećmi i wnukami, a także ulubioną aktywność fizyczną – nie rezygnuj z nich. Umów przyjazd specjalisty medycznego. Pakiet kardiologicznych badań krwi powinny wykonać osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia chorób sercowych: osoby z nadwagą, palące nałogowo, prowadzące siedzący tryb życia oraz mające w swojej rodzinie przypadki chorób sercowo-naczyniowych, jak również osoby, u których postawiono już diagnozę takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zespół metaboliczny w celu monitorowania stanu zdrowia oraz określenia skuteczności wprowadzonego leczenia.

Package preview image
Choroby tarczycy
89,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ (PODSTAWOWY)
anty-TPO FT4

Brak sił do działania nie musi być lenistwem, a problemy z koncentracją czy obniżone libido efektem przepracowania bądź stresu. Czasami objawy, które łatwo zrzucamy na karb trudniejszego okresu w życiu, wiążą się z problemami zdrowotnymi, np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Zauważasz u siebie wiele z wymienionych wyżej symptomów charakterystycznych dla chorób tego narządu? Wykonaj badania krwi na tarczycę. Badania z Pakietu możesz też wykonać w celu monitorowania skuteczności dotychczasowego leczenia. Jest to o tyle istotne, że tarczyca może przechodzić z jednej jednostki chorobowej w drugą – u osoby zmagającej się z niedoczynnością tarczycy może po pewnym czasie wystąpić nadczynność tego organu. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, pewnie lubisz spać. Zamiast wstawać wcześniej niż zwykle, by zdążyć na badania, a potem nie spóźnić się do pracy, postaw na pobranie krwi w domu. Dzięki temu pośpisz dłużej, zaoszczędzisz czas, a jeśli dodatkowo boisz się pobrań – zyskasz więcej spokoju. To bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, z którego skorzystało już tysiące osób!

Jak często wykonywać badanie?

Warto oznaczać ten parametru raz w roku w ramach przeglądu profilaktycznego wraz z innymi badaniami laboratoryjnymi, mimo że w oficjalnych zaleceniach badanie zwykle jest pomijane. Wiele aktualnych badań i danych naukowych wskazuje, aby rozważyć oznaczenie poziomu homocysteiny, jako wskaźnika oceniającego między innymi zaopatrzenie w witaminę B12 (zwłaszcza na dietach roślinnych często niedoborowy składnik). Niektóre dane wskazują wysoki poziom homocysteiny jako niezależny czynnik ryzyka chorób sercowo- naczyniowych, ale tutaj brak jednoznacznego konsensusu.

Z kolei u pacjentów chorujących przewlekle oraz po przebytych udarach czy zawałach mięśnia sercowego diagnostyka powinna być adekwatna do stanu zdrowia i podyktowana indywidualnym wskazaniem lekarza.

U dzieci z fenyloketonuriąraz do roku.

Jak przygotować się do badania homocysteiny?

  • Bullet image

    Badanie powinno być wykonywane na czczo. Nie spożywaj posiłku przez 12 godzin przed pobraniem.

  • Bullet image

    Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

  • Bullet image

    Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

  • Bullet image

    Chwilę przed pobraniem wypij szklankę wody.

  • Bullet image

    W miarę możliwości zrelaksuj się przed badaniem.

  • Bullet image

    Poinformuj personel wykonujący badanie o przyjmowanych lekach i suplementach.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest homocysteina?

Homocysteina (Hcy) jest aminokwasem siarkowym powstającym z metioniny (Met, dostarczanej do organizmu wraz z dietą. Dzięki niej możliwa jest regeneracja uszkodzonych tkanek. Jednak nadmierne stężenia homocysteiny negatywnie oddziałują na śródbłonek naczyń – staje się on mniej elastyczny, a co za tym idzie: bardziej podatne na rozwój miażdżycy.

Homocysteina – normy

5–15 µmol/l

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki, a także wieku i płci pacjenta.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Niezastosowanie się do zaleceń poprawnego przygotowania do badania.
  • Leki przeciwpadaczkowe, antagoniści kwasu foliowego (np. metotreksat), teofilina, metformina.

Interpretacja wyników

Podwyższona homocysteina może mieć związek z cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi, chorobami nerek, niedoczynnością tarczycy, upośledzonym wchłanianiem jelitowym, chronicznym zapaleniem jelit, niedoborem witaminy B12, B6 lub kwasu foliowego, nałogowym paleniem papierosów. Wysoka homocysteina wskazuje też na podwyższone ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca, miażdżycy, zakrzepicy i zatorowości płucnej.

Niski poziom homocysteiny nie ma znaczenia klinicznego.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
konsultacja wyników online