Kancerofobia – lęk przed rakiem. Jak go łagodzić i leczyć?
Pobierz Zdrowie

Kancerofobia – lęk przed rakiem. Jak go łagodzić i leczyć?

Raport zdrowia uPacjenta pokazał, że zdecydowana większość Polaków (62%) boi się nowotworów. Potwierdzają to inne badania. Paniczny lęk przed zachorowaniem na raka nazywa się kancerofobią. Czym się charakteryzuje i kiedy naturalna obawa przed utratą zdrowia zaczyna przeradzać się w problem natury psychologicznej? Jak łagodzić strach i zapobiegać nowotworom? Dowiedz się, czytając tekst!

Co to jest kancerofobia i skąd się bierze?

Kancerofobia to odmiana nozofobii, czyli zaburzenia lękowego związanego ze strachem przed konkretną chorobą – w tym przypadku raka. Taki stan zwykle jest związany z wydarzeniami, które miały miejsce w przeszłości, np.:

  • osobiste doświadczenie choroby nowotworowej;
  • historia chorób nowotworowych w rodzinie;
  • opiekowanie się osobą chorą na raka;
  • przeżycie straty bliskiej osoby w wyniku choroby nowotworowej;
  • dorastanie z rodzicem-hipochondrykiem.

Biorąc pod uwagę, że rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, nie dziwi fakt, że aż 62% Polaków obawia się właśnie tej choroby. Być może sam jesteś jedną z nich. Jak złagodzić strach o własne zdrowie i postawić na profilaktykę, a kiedy lepiej skierować się do psychoterapeuty?

Jakich chorób boją się Polacy? Wykres

Profilaktyka nowotworów, czyli jak przestać bać się raka

Czasami dosięga Cię lęk związany z zachorowaniem na raka? Poznaj zasady profilaktyki nowotworów opracowanych na podstawie informacji Kanadyjskiego Stowarzyszenia Rakowego, dzięki którym możesz zredukować ryzyko zachorowania w przyszłości, a w nieco gorszym scenariuszu – wykryć nowotwór na wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szanse na całkowite wyzdrowienie!

  1. Jedz zdrowo – stosuj dietę przeciwzapalną, czyli taką bogatą w warzywa i owoce, rośliny strączkowe, tłuste ryby morskie, pełnoziarniste produkty zbożowe, fermentowane produkty mleczne, niskotłuszczowy nabiał, oleje roślinne, kakao oraz przyprawy jako zamienniki soli. Unikaj alkoholu, tłuszczy nasyconych zawartych w mięsie, tłustych serach (np. żółtym), śmietanie, maśle, produktów wysokoprzetworzonych, produktów z oczyszczonej mąki oraz tych o wysokim indeksie glikemicznym.
  2. Dbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. WHO zaleca minimum 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu – to zaledwie 22 minuty dziennie! Wybierz taki sport, który sprawia Ci radość. Dzięki temu dbanie o ruch nie stanie się przykrą koniecznością, a czymś, na co realnie czekasz każdego dnia. Regularnie ćwiczenia pomogą Ci też spełnić punkt 3 profilaktyki nowotworowej, czyli…
  3. Utrzymuj prawidłową masę ciała otyłość zwiększa ryzyko co najmniej 13 rodzajów nowotworów. Twoje BMI, czyli stosunek wagi do wzrostu, powinien nie przekraczać 25.
  4. Stosuj się do zasad bezpiecznego opalania – nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może zwiększać ryzyko czerniaka, czyli nowotworu skóry. Kiedy przebywasz na zewnątrz, stosuj kremy z filtrem, noś okulary przeciwsłoneczne i zrezygnuj z solarium.
  5. Ograniczaj alkohol – picie alkoholu zwiększa ryzyko raka piersi, jelita grubego, wątroby, żołądka, czy trzustki. Im mniej pijesz, tym niższe ryzyko nowotworów. Jeśli nie chcesz całkowicie zrezygnować z alkoholu, zadbaj o to, by nie pić więcej niż 2 drinków w tygodniu.
  6. Rzuć palenie – palenie to kolejny czynnik powodujący raka. Podobnie jak z alkoholem: im więcej oraz im dłużej palisz, tym ryzyko raka jest proporcjonalnie większe. Niestety, nawet tzw. bierne palenie, czyli wdychanie dymu papierosów, naraża Cię na wykształcenie nowotworu. Dlatego zadbaj o siebie i bliskich – wspólnie dbajcie o zdrowe otoczenie. Sprawdź, jak rzucić palenie.
  7. Zaszczep się – niektóre nowotwory, np. wątroby lub szyjki macicy, są spowodowane przez wirusy (tu odpowiednio: HBV i HPV). Możesz się na nie zaszczepić i żyć spokojniej!
  8. Poznaj historię chorób rodzinnych i zrób badania genetyczne. Niektóre nowotwory mogą być uwarunkowane przez geny, np. rak piersi, prostaty, jelita grubego, czy płuc. Zaleceniem do badań genetycznych na raka są w szczególności sytuacje, w których:
    1. nowotwór występował w więcej niż 1 pokoleniu;
    2. członkowie rodziny chorowali na raka przed 50. r.ż.;
    3. poszczególni członkowie rodziny chorowali na więcej niż 1 typ nowotworu.
      Badania genetyczne to inaczej badania krwi, które możesz wykonać nawet w domu.
  9. Przeprowadzaj regularne badania profilaktyczne. Co roku wykonuj podstawowe badania krwi, takie jak: morfologia, OB, CRP, lipidogram, próby wątrobowe. Dzięki temu będziesz trzymał rękę na pulsie i zyskasz szansę na wczesną reakcję, gdy tylko któryś z parametrów będzie odbiegał od normy. Teraz badania krwi możesz wykonywać w domu!

Zapamiętaj te zasady i podziel się nimi z innymi! Skopiuj infografikę poniżej i prześlij rodzinie oraz znajomym!

Jak zapobiegać nowotworom - infografika

Wykonaj badania genetyczne w kierunku raka

Package preview image
Dla kobiet
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla kobiet
CA 125 CA 15-3

Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych, charakteryzujących się istotną czułością diagnostyczną. Badania w ramach pakietu pozwalają określić ryzyko zachorowania na kilka rodzajów nowotworów, m.in.: raka piersi, jajnika czy wątroby. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla mężczyzn
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla mężczyzn
AFP CA 19-9

Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych. Diagnozowanie schorzeń we wczesnym stadium daje wysoką skuteczność w walce z rakiem. Pozwala na diagnostykę oraz monitorowanie istniejących już chorób nowotworowych u mężczyzn. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla kobiet
1529,00 zł
Pakiet nowotwory u kobiet - badania genetyczne rozszerzone
Konsultacja wyników uPacjenta

Pakiet obejmuje analizę najważniejszych i najczęściej występujących u kobiet dziedzicznych mutacji, których nosicielstwo koreluje ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory (piersi, jajnika i inne).

Leczenie kancerofobii

Jeśli jednak strach o zachorowanie na nowotwór staje się obsesyjny i paniczny, należy podjąć leczenie, które przyniesie pacjentowi spokój ducha. Kancerofobię, podobnie jak inne fobie, leczy się terapią kognitywno-behawioralną. Dzięki niej pacjent uczy się rozpoznawać narastający lęk, odróżniać np. objawy stresu od objawów chorobowych oraz pozna techniki radzenia sobie ze stresem, które są dla niego najbardziej efektywne.

Możliwe skutki kancerofobii

Życie w ciągłym stresie, że niebawem usłyszy się diagnozę nowotworu, może negatywnie wpłynąć na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Skutkiem nieleczonej kancerofobii może być:

  • depresja;
  • ataki paniki;
  • problemy z utrzymaniem pracy;
  • problemy finansowe;
  • pogorszenie się relacji z bliskimi;
  • uzależnienie od alkoholu, papierosów lub innych używek.

Do tego mogą dojść choroby lub zaburzenia mogące być następstwem przewlekłego stresu, takie jak:

Boisz się raka? Weź zdrowie w swoje ręce: skonsultuj się ze specjalistą oraz stosuj podstawowe zasady profilaktyki: jedz zdrowo, ruszaj się i pamiętaj o corocznych badaniach krwi!

Natalia Kryger
Autor
Natalia Kryger

Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, wellbeingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Agnieszka Łempicka
Konsultacja merytoryczna
mgr Agnieszka Łempicka

Dietetyk kliniczny, na co dzień prowadzi pacjentów z zaburzeniami masy ciała, chorobami przewlekłymi, ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Autorka artykułów, webinarów, wykładów i szkoleń o tematyce żywieniowej i lifestyle'owej.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.