Czujesz skrajne zmęczenie, wzrok Ci się gubi, a ciśnienie w głowie narasta – i już wiesz, że ten dzień (a może nawet i następny) masz z głowy… Migrena, bo o niej mowa, to jedno z najczęstszych zaburzeń neurologicznych, zwłaszcza wśród młodych kobiet. Skąd się bierze migrena? Jak łagodzić jej objawy, leczyć i zapobiegać kolejnym bólom głowy? Dowiedz się, czytając ten artykuł!
Co to jest migrena?
Migrena to inaczej silny, napadowy i pulsujący ból głowy, który istnieje niezależnie, tzn. nie jest objawem żadnej innej choroby. Bólowi głowy mogą towarzyszyć inne objawy neurologiczne. Migrenowe bóle głowy są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie i są częstą przyczyną zwolnień lekarskich z pracy.
Migrena – przyczyny
Naukowcy nie są jeszcze zgodni co do tego, co powoduje migrenę. Spośród możliwych przyczyn najczęściej wymienia się predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Warto też zaznaczyć, że migreny 3-krotnie częściej dotykają kobiety w wieku 15 – 55 lat.
Czy migrena jest dziedziczna?
Wiele wskazuje na to, że tak. Specjaliści z Cleveland Clinic podają, że jeśli jeden z rodziców doświadczał migren, prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie się z nimi zmagać, sięga 50%. Jeśli oboje rodziców leczy migreny, ryzyko zwiększa się do 75%.
Co może powodować migrenę?
- Spożycie alkoholu,
- silny stres,
- nadmierny wysiłek fizyczny,
- intensywne bodźce świetlne,
- hałas,
- zaburzenia snu,
- nagłe zmiany pogody,
- niektóre leki,
- żywność wysokoprzetworzona,
- zbyt słone jedzenie,
- głód,
- choroba lokomocyjna,
- nieregularne spożywanie posiłków,
- palenie papierosów,
- depresja lub stany lękowe,
- uraz głowy,
- wahania hormonalne, szczególnie przed okresem u kobiet.
Zbadaj się w kierunku możliwych przyczyn migren we własnym domu
389,00 zł
Pakiet badań na stres
Działasz pod dużą presją, odczuwasz silne napięcie psychiczne i fizyczne, masz niską odporność na stres, a dodatkowo w Twoim życiu zawodowym i prywatnym doszło do negatywnych wydarzeń? Wykonaj Pakiet Badań na Stres w celu ogólnej oceny stanu zdrowia. Badania zawarte w Pakiecie ułatwią lekarzowi określić, w jaki sposób stres wpływa na Twój organizm i pomogą wskazać dalszą drogę postępowania. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
459,00 zł
Pakiet badań na bezsenność
Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz zasnąć lub obserwujesz u siebie inne problemy ze snem? Wykonaj Pakiet Badań krwi na Bezsenność, który pomoże Ci zidentyfikować przyczyny bezsenności. Oszczędzaj siły i zbadaj się bez wychodzenia z domu. Już dziś zamów wizytę mobilnego specjalisty. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
289,00 zł
Pakiet badań hormonalnych dla kobiet
Pakiet pozwala ocenić status hormonalny kobiety. Badania umożliwiają rozpoznanie zaburzeń hormonalnych odpowiedzialnych za problemy dermatologiczne, nadmierne owłosienie, wahania nastroju, spadek libido, zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.
Jeśli zmagasz się z migrenami, warto notować każdy przypadek i próbować zidentyfikować bodziec, który najczęściej wywołuje ból głowy. Dzięki temu będziesz w stanie reagować wcześniej i przygotować odpowiednie działania lecznicze. Pomoże Ci w tym dziennik migren, który możesz pobrać za darmo.
Migrena – objawy
Migrenowy ból głowy jest napadowy, pulsujący i często występuje po jednej stronie czaszki. Może nasilać się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Objawami towarzyszącymi są także:
- nudności lub wymioty;
- nadwrażliwość na światło;
- nadwrażliwość na zapachy.
Niektórzy pacjenci podczas migreny doświadczają także innych objawów neurologicznych, poprzedzających lub towarzyszącym bólowi głowy, np:
- zaburzenia widzenia, trudność w skupieniu wzroku;
- drętwienie twarzy, szyi lub kończyn;
- zawroty głowy;
- zaburzenia mowy.
Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, najprawdopodobniej masz do czynienia z migreną z aurą.
Symptomy mogące być zwiastunem migreny
Specjaliści z Cleveland Clinic twierdzą, że ok. 30% pacjentów doświadczających migren doświadcza objawów zapowiadających. Pojawiają się one nawet na kilka dni przed wystąpieniem migreny, a najpóźniej ok. 3 godziny przed. Takimi symptomami mogą być:
- drażliwość,
- problemy ze skupieniem uwagi,
- wahania nastroju,
- trudności z odczytaniem tekstu lub wysławianiem się,
- nudności,
- poczucie ekstremalnego zmęczenia,
- nadwrażliwość na światło lub dźwięki,
- częstsze oddawanie moczu,
- sztywność mięśni (zwykle szyi),
- wilczy głód,
- zaparcia,
- częste ziewanie.
Co ciekawe, wyróżnia się także fazę pomigrenową, która trwa do 2 dni po ustaniu bólu głowy. W tym czasie pacjent stopniowo powraca do swojego normalnego stanu zdrowia. Mogą wtedy pojawiać się takie objawy jak:
- zaburzenia koncentracji,
- wahania nastroju,
- poczucie zmęczenia,
- problemy poznawcze.
Co stosować na migrenę?
Na migrenę najlepiej pomaga wyciszenie się poprzez położenie się z zamkniętymi oczami w cichym i ciemnym miejscu. Na głowę można położyć zimny okład (żelowy lub np. opakowanie mrożonek owinięte w materiał). Doświadczając migreny, należy też zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Sprawdź, ile wody dziennie pić.
Jednak co w sytuacji, kiedy migrena uderzy i nie ma zbyt wiele możliwości, by się wyciszyć, np. w pracy?
Niezależnie od miejsca możesz dbać o właściwą podaż płynów. To szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, kiedy bólom głowy towarzyszą wymioty. Ból głowy mogą łagodzić leki przeciwzapalne (np. ibuprofen) lub paracetamol, a także automasaż skroni – uciśnij je lekko palcami i wykonuj koliste ruchy. Masaż możesz zastosować nie tylko na skroniach, ale również na całej powierzchni głowy oraz karku i szyi. Ponadto wypróbuj wybrane techniki relaksacyjne – część z nich możesz wykonać nawet przy biurku.
Aby opracować najlepszy dla Ciebie sposób na migrenę, warto notować każdy przypadek migreny wraz z tym, co działo się do ok. 24 godzin przed wystąpieniem migreny. W ten sposób będzie Ci łatwiej zidentyfikować czynnik wywołujący ból głowy. To z kolei pomoże Ci wprowadzić odpowiednie zmiany w stylu życia lub działania zapobiegawcze. Pobierz dziennik migren za darmo!
Migrena – leczenie
Wielu pacjentów nie zgłasza się z migreną do lekarza. Choć aktualnie nie istnieje terapia, która spowodowałaby całkowite wyzbycie się bólu głowy, dostępne są za to leki na receptę, które mogą pomóc w przypadkach przewlekłych migren (tzn. takich, które powracają regularnie przez co najmniej pół roku). Ważna jest jednak indywidualna konsultacja ze specjalistą medycznym, który wykona dokładny wywiad medyczny i na jego podstawie będzie w stanie zalecić odpowiednie kroki.
Jak można leczyć migrenę?
Wśród możliwych sposobów wyróżnia się:
- terapię hormonalną (jeśli migreny występują przed menstruacją);
- terapię dietą – zmiany w sposobie odżywiania się mogą zredukować częstość bólów;
- terapię manualną – stres może „gromadzić się” w napięciu mięśniowym: masaże pomogą Ci się zrelaksować i zredukować migreny czasami nawet do zera;
- farmakologię – jeśli ogólnodostępne leki nie pomagają, lekarz może przepisać specjalistyczne leki na migrenę typu: blokery kanału wapniowego, beta-blokery, antydepresanty, czy leki sterydowe.
Jak zapobiegać migrenom?
Od migreny się NIE umiera. Jednak nieleczona może skutecznie utrudniać i obniżać radość z życia. Kirsten Nabe-Nielsen z Uniwersytetu w Kopenhadze zauważa, że migrena może zaburzać m.in. zdolność do podejmowania decyzji, ciężkiej pracy fizycznej i zapamiętywania. To z kolei może przełożyć się na efektywność pracy. Co możesz zrobić, by redukować liczbę migren w roku?
- Odżywiaj się zdrowo. Najlepiej prowadzić dietę przeciwzapalną, która bogata jest w warzywa i owoce oraz chude mięso, a uboga w produkty wysokoprzetworzone. Warto też zwrócić uwagę na zawartość kwasów omega-3 w diecie – badania wskazują, że ich podaż może zmniejszać częstotliwość i nasilenie migren.
- Jedz regularne posiłki w odstępie ok. 3 godzin.
- Ograniczaj alkohol lub zrezygnuj z niego całkowicie.
- Wysypiaj się.
- Rzuć palenie oraz ogranicz kontakt z dymem papierosowym.
- Praktykuj jogę lub znajdź inną skuteczną dla Ciebie metodę radzenia sobie ze stresem.
- W miarę możliwości ograniczaj sytuacje stresowe.
- Raz na jakiś czas wybierz się do spa na seans masażu.
- Wykonuj regularne badania hormonalne.
- Prowadź dziennik migren, który pomoże Ci zidentyfikować bodźce wywołujące bóle głowy.
Weź zdrowie w swoje ręce i poczuj się lepiej! Życzymy dużo zdrowia!
Natalia Kryger
Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, wellbeingowej oraz lifestyle’owej.
Pokaż więcej
mgr Patryk Rosa
Swoje doświadczenie w pracy diagnosty zbierał w pracowni serologii transfuzjologicznej oraz pracowni cytogenetycznej. Tytuł magistra uzyskał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Stara się poszerzać swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach oraz kursach. Diagnostyka laboratoryjna jest dziedziną medycyny, która dynamicznie się rozwija oraz jest istotnym elementem postępowania diagnostycznego, dlatego uważa, że systematyczne wykonywanie badań laboratoryjnych może wspomóc pacjentów we wczesnym wykrywaniu chorób oraz wspierać w utrzymaniu zdrowego stylu życia.
Pokaż więcej
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Rozwiń
Polecany pakiet dla Ciebie389,00 zł
Pakiet badań na stres
Badania zawarte w Pakiecie ułatwią lekarzowi określić, w jaki sposób stres wpływa na Twój organizm i pomogą wskazać dalszą drogę postępowania.