Najważniejsze informacje o pakiecie
Pakiet pozwala przekrojowo ocenić status hormonalny kobiety. Badania umożliwiają rozpoznanie zaburzeń hormonalnych, odpowiedzialnych za m.in. problemy dermatologiczne, nadmierne owłosienie, wahania nastroju, spadek libido, zaburzenia miesiączkowania czy problemy z płodnością.
Badane parametry
TSH
Estradiol
FSH
LH
Prolaktyna
DHEA-SO4
Testosteron
SHBG
Wskazania do wykonania pakietu
Wskazaniem do wykonania pakietu są przede wszystkim objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach równowagi hormonalnej, takie jak:
- pogorszenie stanu skóry (w tym trądzik), włosów i paznokci;
- zaburzenia nastroju, ogólny spadek samopoczucia;
- męczliwość i osłabienie;
- problemy z utratą wagi mimo diety i ćwiczeń;
- obniżenie barwy głosu;
- spontaniczna laktacja;
- nadmierne owłosienie twarzy i ciała (hirsutyzm);
- spadek libido;
- problemy z zajściem w ciążę;
- zaburzenia miesiączkowania;
- nasilone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS): bolesność piersi, podbrzusza, huśtawki nastrojów.
Pakiet warto wykonać także w przebiegu chorób i stanów fizjologicznych (np. menopauzy), które mogą powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej. Szczególnie kobiety przechodzące klimakterium narażone są na wahania poziomu hormonów i związane z tym uderzenia gorąca, uczucie niepokoju, zaburzenia koncentracji i przewlekłe zmęczenie.
Dlaczego warto wykonywać e-PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA KOBIET?
Za właściwą gospodarkę hormonalną odpowiadają skomplikowane, wielopoziomowe mechanizmy. Dlatego zmiana stężenia nawet jednego z hormonów pociągną za sobą kolejne zmiany i powoduje wahania poziomu innych hormonów. Stąd tak ważne jest, aby nawet przy braku objawów kontrolować równowagę hormonalną i reagować jeszcze przed wystąpieniem uciążliwych dolegliwości.
Na podstawie wyników badań specjalista jest w stanie ocenić funkcjonowanie układu rodnego, a także może zidentyfikować przyczynę wielu kobiecych dolegliwości: nieregularnych cykli, zbyt obfitych miesiączek czy nasilonego PMS. Warto podkreślić, że zaburzenia hormonalne mogą być źródłem problemów nie tylko wpływających na wygląd (trądzik) czy utrudniających funkcjonowanie (bóle, spadki nastrojów), ale także uniemożliwiających realizację życiowych planów (trudności z zajściem w ciążę). Dodatkowo zaburzenia hormonalne mają związek z występowaniem chorób, które powinny być leczone przy wsparciu farmakoterapii i wdrożeniu zasad zdrowego stylu życia (takich jak zespół policystycznych jajników).
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik:
- leki zawierające hormony lub wpływające na ich poziom;
- palenie tytoniu;
- wykonywanie badań z użyciem znaczników izotopowych na krótko przed wykonaniem pakietu;
- intensywny wysiłek fizyczny;
- antykoncepcja hormonalna;
- dzień cyklu, w którym zostały wykonane badania;
- aktywność seksualna przed badaniem (zaburzająca w szczególności wynik prolaktyny).
Możliwe przyczyny odchyleń od normy
TSH to pierwszy z parametrów oznaczanych w diagnostyce chorób tarczycy. Pomaga w rozpoznaniu niedoczynności tarczycy, mogącej powodować problemy z zajściem w ciążę oraz zwiększającej ryzyko poronienia.
Estradiol to główny estrogen, regulujący u kobiet pracę jajników. Nieprawidłowy poziom estriadolu skutkuje zaburzeniami miesiączkowania, wpływa na strukturę kości i kondycję skóry, może wiązać się z depresją i stanami lękowymi. Często bywa również przyczyną zatrzymywania wody w organizmie.
FSH to hormon folikulotropowy wytwarzany w przysadce mózgowej. Pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i produkcję estrogenów. FSH oznacza się w zaburzeniach funkcjonowania przysadki mózgowej, zaburzeniach miesiączkowania oraz przy podejrzeniu nieprawidłowej pracy jajników. Nieprawidłowy poziom FSH powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, zaburzenia nastroju oraz sprzyja nadwadze.
LH to hormon luteinizujący przysadki mózgowej, stymulujący jajniki do wytwarzania estriadolu. Stężenie tego hormonu jest wykorzystywane w diagnozie zaburzeń ze strony przysadki mózgowej. Nieprawidłowy poziom LH wiąże się z zespołem policystycznych jajników, niewydolnością jajników oraz często niedoczynnością tarczycy. Może objawiać się nieuzasadnionym wzrostem wagi, trądzikiem i zarostem na twarzy.
Prolaktyna to peptydowy hormon przysadki mózgowej regulujący proces laktacji. Nieprawidłowy poziom tego hormonu może skutkować występowaniem cykli bezowulacyjnych, mlekotokiem oraz utrzymującym się napięciem psychicznym.
DHEA-SO4 powstaje głównie w wyniku przemian cholesterolu w nadnerczach. To istotny wskaźnik diagnostyczny w przypadku zespołu policystycznych jajników (PCOS), przerostu, guzów i nowotworów nadnerczy oraz przedwczesnego dojrzewania płciowego.
Testosteron u kobiet produkują jajniki i kora nadnerczy, a jego wytwarzanie jest regulowane przez hormon luteinizujący. Podwyższony poziom testosteronu towarzyszy zespołowi policystycznych jajników oraz może wywoływać zaburzenia miesiączkowania, wzrost owłosienia w nietypowych dla kobiety miejscach, trądzik oraz otyłość (w przypadku oporności na insulinę).
SHBG to białko wiążące hormony płciowe. Najczęściej wykonuje się je u kobiet z objawami wysokiego poziomu androgenów (męskich hormonów płciowych, w tym testosteronu), który występuje np. przy zespole policystycznych jajników lub hirsutyzmie.
W jakich miastach możesz wykonać pakiet?
Pakiet możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała.