Trądzik hormonalny – objawy, przyczyny, leczenie
Badania krwi

Trądzik hormonalny – objawy, przyczyny, leczenie

Trądzik hormonalny to częsty problem kobiet po 30., 40. i 50. r.ż. Zmiany skórne mogą pojawiać się w określonych dniach cyklu miesiączkowego lub występować cały czas. W obu przypadkach warto przyjrzeć się swojej gospodarce hormonalnej, aby jak najlepiej zidentyfikować przyczynę wyprysków. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie badania na trądzik wykonać i jak go leczyć!

Trądzik hormonalny – co to jest i jakie są jego objawy?

Trądzikiem hormonalnym nazywamy wszelkie zmiany trądzikowe, które pojawiają się na skutek zaburzeń hormonalnych. Dotyka on dorosłych, najczęściej kobiet, pomiędzy 30. a 50. r.ż. W trądziku hormonalnym pojawiają się ropne wypryski (pryszcze) – w okolicy żuchwy, policzków, szyi, niekiedy również na plecach. Do tego mogą występować zaskórniki otwarte i zamknięte, a cała cera może być przetłuszczona.

Sentence-neutral card icon
Trądziku hormonalnego nie należy mylić z trądzikiem pospolitym (młodzieńczym). Trądzik młodzieńczy również pojawia się wyniku zaburzeń hormonalnych, ale w okresie dojrzewania jest to stan fizjologiczny.

Trądzik przed okresem

Kilka dni przed miesiączką spada poziom progesteronu we krwi, co powoduje m.in. otwarcie się porów skóry. Dzięki temu bakterie mogą z łatwością się do nich przedostać i wywołać stan zapalny w postaci ropnego wyprysku. 

Badania hormonalne na trądzik

Jeśli podejrzewasz u siebie trądzik hormonalny, koniecznie wykonaj badania hormonalne na trądzik, które zweryfikują, czy to właśnie hormony są przyczyną zmian skórnych. 

Jakie badania na trądzik wykonać?

Jakie hormony zbadać przy trądziku? Przede wszystkim te związane z pracą tarczycy oraz hormony płciowe:

Wymienione wyżej badania dostępne są w pakiecie badań hormonalnych dla kobiet. Możesz je wykonać bez wychodzenia z domu w dogodnym dla Ciebie terminie!

Pakiet badań hormonalnych dla kobiet
Pakiet badań hormonalnych dla kobiet

Pakiet badań hormonalnych dla kobiet

Sprawdź, czy osiągasz równowagę hormonalną. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Ile kosztują badania hormonalne na trądzik?

Suma pojedynczych podstawowych badań hormonalnych to wydatek rzędu 400-500 zł. Decydując się na badania hormonalne w pakiecie, zapłacisz do 40% mniej.

Przyczyny trądziku hormonalnego

Bezpośrednią przyczyną trądziku hormonalnego są zaburzenia hormonalne, które z kolei mogą być spowodowane:

Dodatkowo objawy trądziku androgennego mogą nasilać takie czynniki jak: niezdrowa dieta (produkty o wysokim indeksie glikemicznym i bogate w cukry proste), spożywanie nabiału (u niektórych osób), niewłaściwa pielęgnacja cery, stres, zanieczyszczenie środowiska czy niedostateczna ilość snu.

Nietolerancja laktozy a trądzik hormonalny

Spożywanie nabiału może nasilać zmiany trądzikowe, ale to NIE laktoza jest tego przyczyną, tylko białka mleka oraz czynnik IGF-1. Kazeina oraz inne białka obecne w mleku u niektórych osób zwiększają produkcję insuliny oraz czynnika IGF-1 – który znacząco nasila łojotok. 

Leczenie trądziku hormonalnego

Leczenie trądziku androgennego obejmuje stosowanie leków, ziół, suplementów, przestrzeganie zdrowej diety i odpowiednią pielęgnację cery. Na równowagę hormonalną wpływa wiele czynników, dlatego do leczenia należy podejść holistycznie (całościowo). Stosowanie leków na trądzik bez przywiązywania wagi do pielęgnacji i diety, tylko tymczasowo złagodzi objawy skórne, ale nie wyeliminuje ich przyczyny. Dlatego w leczeniu trądziku hormonalnego tak ważne jest działanie na wielu obszarach.

Leki na trądzik hormonalny

Wśród leków na trądzik hormonalny wyróżnia się:

 • leki przeciwandrogenowe – najczęściej w postaci doustnej antykoncepcji hormonalnej;
 • doustne lub miejscowe antybiotyki np. klindamycyna, erytromycyna;
 • retinoidy – w postaci maści lub doustnej terapii izotretynoiną (np. Izotekiem).

Czy są tabletki na trądzik hormonalny bez recepty?

Tabletki na trądzik są dostępne jedynie na receptę. Natomiast niektóre leki na trądzik w postaci maści są dostępne w aptekach bez recepty.

Zioła na trądzik hormonalny

Zioła na trądzik mogą wspomóc detoksykację organizmu, co z kolei może przełożyć się na mniejszą ilość stanów zapalnych (pryszczy). Wśród ziół o działaniu antyoksydacyjnym, wyróżnia się:

 • zieloną i białą herbatę;
 • skrzyp polny;
 • szałwię;
 • ostropest plamisty;
 • pokrzywę;
 • skrzyp polny.

Zioła na trądzik należy spożywać w postaci naparu. Szałwię, zieloną i białą herbatę można również stosować miejscowo na zmiany.

Trądzik hormonalny – dieta i suplementacja

Odpowiednia dieta, a w razie konieczności także suplementacja, mają niebagatelne znaczenie w leczeniu trądziku hormonalnego. Dieta powinna bazować na produktach naturalnych, bogatych w składniki o działaniu przeciwzapalnym tj. kwasy omega-3, witaminę D, witaminy z grupy B, antyoksydanty (witaminy A, C, E), cynk i selen.

Osoby zmagające się trądzikiem powinny ograniczyć spożycie tłustego mięsa i jego przetworów. Produkty te mogą zawierać antybiotyki i hormony, które nasilają objawy trądziku. Wybieraj dobrej jakości chude mięso ze sprawdzonych źródeł.

Warto też ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować nabiał. Badania wskazują związek pomiędzy zwiększonym spożyciem nabiału a nasileniem się zmian trądzikowych.

Pamiętaj, że codzienny jadłospis powinien uwzględniać Twoje indywidualne potrzeby, tryb życia i ewentualną obecność chorób współistniejących. Dlatego warto skonsultować się z dietetykiem, który weźmie te wszystkie aspekty pod uwagę i zaproponuje najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Konsultacja dietetyczna jest wręcz obowiązkowa w sytuacji, kiedy rozważasz jakąkolwiek suplementację – nieodpowiednio dobrane suplementy nie tylko Ci nie pomogą, ale mogą wręcz zaszkodzić.

Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej

Cera trądzikowa wymaga jednocześnie zdecydowanego i delikatnego podejścia. Pielęgnacja powinna skupiać się na dokładnym oczyszczaniu skóry, ale w taki sposób, by nie naruszać naturalnej bariery wodno-lipidowej oraz nie zaburzać równowagi mikrobiologicznej. Należy także pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry, aby nie dopuszczać do jej przesuszenia – sucha skóra będzie silniej się przetłuszczać, a nadmiar łoju stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. W celu doboru odpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.

Bio photo
Autor wpisu
Agnieszka Konieczna

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.

Pokaż więcej

Karolina Karabin, dr n. med.
Konsultacja merytoryczna
dr n. med. Karolina Karabin

Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, szkoleniowiec. Jej pasją jest dietetyka i tematy związane ze zdrowiem przewodu pokarmowego. Szczególnie interesuje ją wpływ szeroko pojętego współczesnego stylu życia na procesy molekularne zachodzące w organizmie i długowieczność.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.