Nawodnienie organizmu – jak o nie dbać?

Nawodnienie organizmu – jak o nie dbać?

Woda to podstawowy materiał budulcowy ludzkiego ciała. Pełni szereg ważnych funkcji: od utrzymywania właściwej temperatury ciała, po transport węglowodanów i białek. Kiedy jest jej za mało, praca całego organizmu jest zaburzona. Jak zatem dbać o nawodnienie organizmu i zapewniać sobie siły do codziennego funkcjonowania? Co najlepiej i najszybciej nawadnia? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Jak nawodnić organizm?

Najprostszym sposobem na nawodnienie organizmu jest picie wody. Ile wody dziennie pić? To zależy od wielu czynników, takich jak: masa ciała, ilość spożywanych kalorii, ilości oraz intensywności aktywności fizycznej w ciągu dnia, a także temperatury powietrza. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien pić ok. 2 litrów wody dziennie. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł: Ile wody dziennie pić.

Jak sprawdzić stopień nawodnienia organizmu?

Stopień nawodnienia Twojego organizmu najdokładniej pokażą badania laboratoryjne:

  • analiza moczu – jeśli w moczu znajduje się mało sodu lub poziom azotyn jest wysoki, prawdopodobnie mamy do czynienia z odwodnieniem;
  • badanie kreatyniny we krwi – podwyższony poziom może świadczyć o odwodnieniu;
  • badanie sodu – jego nadmiar może być powiązany z niewystarczającym nawodnieniem organizmu;
  • badanie potasu – niedobór potasu może być efektem odwodnienia;
  • badanie magnezu – im gorzej nawodniony organizm, tym wyższy poziom magnezu.

Zbadaj się wygodnie, w swoim domu

Package preview image
Zdrowie ogólne
399,00 zł
Pakiet badań dla aktywnych (podstawowy)
ALT, ALAT (aminotransferaza alaninowa)

Uprawiasz regularnie sport lub planujesz zacząć to robić? Sprawdź swoją gotowość do ćwiczeń! Z pakietem szczegółowo ocenisz kondycję swojego organizmu i przygotujesz go do zintensyfikowanej aktywności fizycznej, sprawdzisz też stężenie markerów zmęczeniowych. Badania krwi wykonasz w domu – zaoszczędzony czas możesz poświęcić na poranny trening! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
699,00 zł
Pakiet badań dla aktywnych
anty-TG anty-TPO

Planujesz zacząć regularne treningi i potrzebujesz wsparcia w ułożeniu diety lub chcesz dowiedzieć się, czy Twój organizm jest gotowy na zwiększoną aktywność? A może już teraz ćwiczysz wiele godzin w tygodniu i chcesz sprawdzić siły swojego organizmu? Pakiet Badań dla Aktywnych (rozszerzony) to zestaw dla Ciebie! Wykonaj badania krwi w domu, a zaoszczędzony czas przeznacz na poranną aktywność. Pakiet może być wykonywany nie tylko przez profesjonalnych i amatorskich sportowców, ale także osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną lub po prostu w kompletny sposób zweryfikować kondycję swojego organizmu. Badania zawarte w Pakiecie pozwalają sprawdzić funkcjonowanie najważniejszych układów (krwionośnego, kostno-mięśniowego, hormonalnego, pokarmowego) oraz na wczesnym etapie rozpoznać problemy zdrowotne – zarówno te krótkotrwałe (infekcje), jak i mające charakter przewlekły (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie). W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
Pakiet badań profilaktycznych
Ferrytyna

Jakie badania krwi warto zrobić każdego roku? Odpowiedzią na to pytanie jest Pakiet Podstawowych Badań Krwi. Najważniejsze parametry zebraliśmy w jednym miejscu, aby łatwo było Ci wybrać odpowiednie badania oraz abyś zaoszczędził pieniądze, czas i nerwy – bo w zestawie jest taniej, a domowe pobranie krwi to spokój, komfort oraz oszczędność czasu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Sentence-neutral card icon
Ile czasu trwa nawadnianie organizmu? To zależy m.in. od stopnia odwodnienia organizmu. W większości przypadków kilka godzin wystarczy, by przywrócić organizmowi równowagę. W ekstremalnych przypadkach może być konieczna nawet hospitalizacja, która potrwa ok. 36 godzin.

Co najlepiej nawadnia organizm? Alternatywy dla wody

Aby nawodnić organizm, nie musimy ograniczać się do czystej wody – choć to ona powinna być podstawowym płynem, jaki przyjmujemy. Dla urozmaicenia możemy także przyjmować bogatą w wodę żywność lub pić inne napoje, które także pomagają w zachowaniu bilansu wodnego organizmu. Szacuje się, że z napojów wchłania się około 60% wody, z pożywienia 30%, a w wyniku metabolizmu wytwarzane jest kolejne 10%.

Jak szybko nawodnić organizm? Sięgnij po elektrolity!

Elektrolity to pierwiastki, które rozpuszczone w wodzie wspomagają pracę organizmu. Są nimi np.: soda, potas, wapń, magnez, chlorki lub fosforany. Dzięki nim organizm utrzymuje odpowiedni bilans wodny. Ponadto elektrolity uczestniczą w przewodzeniu impulsów nerwowych i odpowiadają za kurczliwość mięśni, także serca. Chcąc zatem nawodnić organizm od środka, wybieraj napoje bogate w wyżej wymienione pierwiastki. Gdzie je znajdziemy?

  • Doustne preparaty nawadniające stanowią zwykle mieszankę cukru i soli. Są świetnym rozwiązaniem, kiedy chcesz się szybko nawodnić. Elektrolity do picia znajdują się na liście leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia. Stosuje się je najczęściej w przypadku dużej straty wody podczas biegunki czy wymiotów, kiedy potrzebne jest nawodnienie organizmu od środka. Tego typu preparaty zwiększają wchłanianie sodu, a tym samym wpływają na lepsze przyswajanie wody przez jelita.
  • Wody mineralne to nic innego jak wody z elektrolitami. Wybierając wodę mineralną, weź pod uwagę nie tylko stopień zmineralizowania wody, ale również potrzeby swojego organizmu. Osoby z kamicą nerkową powinny unikać wód o dużej zawartości wapnia — w przeciwieństwie do pacjentów cierpiących na osteoporozę, którzy potrzebują więcej tego pierwiastka. Z kolei chorzy na nadciśnienie powinni decydować się na wody niskosodowe. Jeśli zaś długo przebywasz w miejscach o wysokiej temperaturze powietrza, wybierz wody z większą zawartością potasu i sodu.
Sentence-neutral card icon
Czy można przedawkować elektrolity? Teoretycznie można. Jednak sytuacja, w której w organizmie występuje nadmiar tego typu pierwiastków, zwykle wiąże się z dysfunkcjami pewnych narządów, np. nerek. Raczej trudno przedawkować elektrolity drogą doustną.

Woda w pokarmie

Spore ilości wody zawierają mięso, ryby, owoce i warzywa. Ponadto w sezonie warto spożywać arbuza, który składa się w 92% z wody, a dodatkowo zawiera błonnik, witaminę C, A oraz magnez. Jest też wyjątkowo niskokaloryczny. Popularne latem truskawki zawierają 91% wody, a do tego są bogate w przeciwutleniacze oraz minerały i witaminy takie jak kwas foliowy, witamina C, czy mangan. Z warzyw sporo wody, bo aż 95%, ma ogórek. Z kolei mleko odtłuszczone zawiera około 91% wody i jeśli jest dobrej jakości, również może dostarczać witamin i minerałów.

Napoje izotoniczne

Napoje dla sportowców (izotoniczne, hipotoniczne lub hipertoniczne) poza minerałami takimi jak potas, wapń i magnez, zwykle zawierają jakiś rodzaj cukru lub sztuczny słodzik. Są też oczywiście bogate w wodę. Taki skład pomaga utrzymać właściwy poziom płynów i elektrolitów, szczególnie podczas upałów czy uprawiania sportu, gdy mocniej się pocisz.

Domowy izotonik - sposób na uzupełnienie elektrolitów
Możesz samemu przygotować taki izotonik - ograniczysz w ten sposób spożycie konserwantów lub sztucznych słodzików. Jak wykonać domowy izotonik? Wystarczy:

  • 500 ml wody,
  • łyżka miodu, syropu klonowego lub syropy z agawy,
  • sok z cytryny (1 całej lub połowy),
  • szczypta soli.

Całość zmieszaj i popijaj w ciągu dnia. Smacznego!

Dlaczego warto zadbać o siebie z uPacjenta?
97%poleca uPacjenta innym
12 minutśredni czas trwania wizyty
250 000pacjentów miesięcznie
Badanie bez skierowania

Krowie mleko

Szczególnie odtłuszczone. Zawiera ono laktozę cukrową, białko i tłuszcz, które spowalniają opróżnianie żołądka, dzięki czemu nawodnienie utrzymuje się przez dłuższy czas. Jak podaje Healthline, również zawartość dwóch głównych elektrolitów — sodu i potasu — zwiększa właściwości nawadniające mleka. Co więcej, mleko dostarcza węglowodanów, które dodatkowo zapobiegają odwodnieniu.

Soki owocowe i warzywne (100%)

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wymienia soki jako dobry sposób na nawodnienie, zwłaszcza latem. Soki zawierają wiele składników mineralnych i pomagają uzupełnić niedobór elektrolitów. NCEŻ szczególnie poleca sok pomidorowy — jest bogaty w potas, który reguluje pracę układu nerwowego i mózgu, a także wspomaga prawidłową pracę mięśni.

Sentence-alert card icon
Decydując się na sok, pamiętaj, że mają one więcej kalorii niż np. woda - dlatego pamiętaj o uwzględnieniu ich w swoim bilansie dietetycznym.

Czy herbata nawadnia?

Z jednej strony herbata zawiera kofeinę, dlatego spożywanie jej w dużych ilościach może odwadniać. Jak wyjaśnia bowiem Healthline, kofeina zwiększa przepływ krwi do nerek, wywołując działanie moczopędne. Jeśli jednak spożywasz herbatę w niewielkich ilościach (mniej więcej do trzech filiżanek dziennie), napój ten nawodni Cię tak samo dobrze, jak woda.

Czy piwo nawadnia?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ badania naukowe w tym temacie są nierozstrzygające, a do tego były przeprowadzane na stosunkowo małych próbach. Przy stawianiu takich tez warto pamiętać, że piwo alkoholowe jest moczopędne, a to skutkuje jeszcze większą utratą płynów.

Natalia Kryger
Autor
Natalia Kryger

Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Agnieszka Łempicka
Konsultacja merytoryczna
mgr Agnieszka Łempicka

Dietetyk kliniczny, na co dzień prowadzi pacjentów z zaburzeniami masy ciała, chorobami przewlekłymi, ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Autorka artykułów, webinarów, wykładów i szkoleń o tematyce żywieniowej i lifestylowej.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.