Potas

Chorujesz na nerki lub masz zaburzenia hormonalne? A może stosujesz leki moczopędne? Jeśli tak, możesz cierpieć na niedobór potasu – pierwiastka, który reguluje m.in. gospodarkę wodną organizmu czy pracę serca. Sprawdź poziom potasu we krwi bez wychodzenia z domu – umów przyjazd mobilnego specjalisty medycznego.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:4,27 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie

Osobom stosującym diuretyki pętlowe np. furosemidem

Chorującym na miażdżycę, osteoporozę lub kamicę moczową

Pacjentom z chorobami nerek lub serca

Cukrzykom

Pacjentom z zaburzeniami hormonalnymi np. nadczynnością tarczycy, nadnerczy

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom potasu we krwi?

Za nadmiarem lub niedoborem potasu we krwi mogą świadczyć takie objawy jak:

nadciśnienie,

ogólne osłabienie,

skurcze mięśni,

zaburzenia czucia,

częstomocz i wielomocz,

szybka męczliwość,

mrowienie,

wzmożone pragnienie.

długotrwałe biegunki lub wymioty,

zaparcia,

kołatanie serca,

spadek ciśnienia tętniczego,

duszność,

wolne tętno,

dezorientacja,

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24 h
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać domowy pomiar potasu we krwi?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto badać poziom potasu?

Każdy z nas jest narażony na utratę potasu, do której dochodzi w momentach wzmożonego wydalania płynów z ciała, np. podczas upałów, w trakcie wysiłku fizycznego lub przez stosowanie niektórych leków. Niedobór potasu to częste zaburzenie elektrolitowe, które występuje u ok. 20% hospitalizowanych pacjentów. A to właśnie ten pierwiastek reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zakrzepicy i hamuje rozwój miażdżycy! Ponadto potas bierze udział w metabolizmie węglowodanów i białek. Wpływa zatem na wiele obszarów zdrowia – dlatego warto sprawdzać jego poziom.

Sentence-neutral card icon
Poziom potasu odbiegający od normy może mieć wpływ na Twoje serce lub nerki. Sprawdź kompleksowo swoje zdrowie – wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom potasu i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na zdrowie

Package preview image
Stres
159,00 zł
PAKIET BADAŃ NA SERCE
Elektrolity (Na, K)

Nieinwazyjne badania na serce z krwi – i to we własnym domu, bez stania w kolejkach, szumu ludzi dookoła i stresu? Tak, to możliwe! Pakiet Badań na Serce to aż 6 markerów sercowych, które ocenią kondycję tego ważnego mięśnia oraz określą ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wykrycie nieprawidłowości w badaniach zawartych w pakiecie pozwala na wcześniejsze zarysowanie poziomu ryzyka wystąpienia chorób sercowych i wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, które zmniejszą prawdopodobieństwo zachorowania. Zdrowe serce to siły na zabawy z dziećmi i wnukami, a także ulubioną aktywność fizyczną – nie rezygnuj z nich. Umów przyjazd specjalisty medycznego. Pakiet kardiologicznych badań krwi powinny wykonać osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia chorób sercowych: osoby z nadwagą, palące nałogowo, prowadzące siedzący tryb życia oraz mające w swojej rodzinie przypadki chorób sercowo-naczyniowych, jak również osoby, u których postawiono już diagnozę takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zespół metaboliczny w celu monitorowania stanu zdrowia oraz określenia skuteczności wprowadzonego leczenia.

Package preview image
Dla kobiet
179,00 zł
PAKIET BADAŃ NA NERKI
Cystantyna C

- Dla kobiet w każdym wieku; - Dla mężczyzn w każdym wieku; - Dla pacjentów z nawracającymi stanami zapalnymi pęcherza moczowego; - Po intensywnej lekoterapii; - Dla pacjentów chorych na cukrzycę; - Dla pacjentów z przewlekłymi chorobami. Pakiet Badań na Nerki obejmuje badania nerek z krwi i z moczu. Co mogą wykryć badania? Od z pozoru niewinnej infekcji pęcherza moczowego po groźne choroby układu moczowego takie jak: zapalenie nerek, kamica nerkowa czy nowotwór nerki. Pakiet szczególnie polecany jest osobom chorującym na choroby przewlekłe. Cukrzyca oraz stałe stosowanie niektórych leków mogą negatywnie wpływać na kondycję układu moczowego. Jeśli zależy Ci na profilaktyce poważnych chorób i chcesz długo cieszyć się zdrowiem, to koniecznie zbadaj swoje nerki!

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Jak często wykonywać badanie?

Profilaktycznie raz do roku.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania potasu?

 • Bullet image

  Umów badanie w godzinach porannych 7 – 10.

 • Bullet image

  Badanie wykonaj na czczo. Ostatni posiłek spożyj nie później niż 12 godzin przed pobraniem.

 • Bullet image

  Przed badaniem skonsultuj z lekarzem przyjmowanie leków i suplementów diety.

 • Bullet image

  Pół godziny przed badaniem wypij szklankę wody.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Jaka jest rola potasu w organizmie?

Potas reguluje ciśnienie krwi oraz bierze udział w metabolizmie węglowodanów i białek. Wraz z sodem uczestniczy w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Ponadto reguluje gospodarkę elektrolitową i pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Potas – norma

Odpowiedni poziom potasu we krwi mieści się w przedziale 3,8 – 5,5 mmol/l.

Normy mogą różnić się w zależności od laboratorium oraz metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Stosowanie leków i suplementów o działaniu moczopędnym.
 • Inne leki, np. przeciwbólowe, przeczyszczające czy inhibitory ACE.

Interpretacja wyników

Niedobór potasu (czyli hipokaliemia) może być spowodowany stosowaniem nieprawidłowej diety, zaburzeniami odżywiania, występować w alkoholizmie i wyniszczeniu, hiperaldosteronizmie pierwotnym i wtórnym, podczas stosowania diuretyków, środków przeczyszczających, w przewlekłych biegunkach i wymiotach.

Nadmiar potasu (czyli hiperkalemia) występuje u chorych z ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek, hipoaldosteronizmiem, stosujących niektóre leki oraz suplementy potasu, z kwasicą nieoddechową.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image