Chlorki w surowicy - najważniejsze informacje o badaniu
Chlorki we krwi - badanie polega na pomiarze stężenia jonów chlorkowych w surowicy krwi. Wykonuje się je w diagnostyce zaburzeń kwasowo-zasadowych i wodno-elektrolitowych. Odpowiedni poziom chlorków oraz innych elektrolitów (sód, potas) jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania serca, mięśni i układu nerwowego.
Badane parametry
Chlorki we krwi - wskazania do wykonania badania
Poziom chlorków ocenia się przy podejrzeniu zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej i wodnej. Badanie może być wykonywane również w celu ogólnego przeglądu zdrowia (zaburzenia elektrolitowe mogą być sygnałem różnego rodzaju chorób) oraz w ocenie skuteczności leczenia chorób wątroby, nerek i serca.
Objawy świadczące o nieprawidłowym stężeniu chlorków to m.in.:
- zwiększona męczliwość;
- osłabienie i skurcze mięśni;
- osłabienie, zawroty głowy oraz omdlenia;
- uporczywe wymioty i biegunka;
- zaburzenia oddechowe;
- wzmożone pragnienie;
- wysokie ciśnienie krwi.
Symptomy te nie są charakterystyczne i trudno powiązać je z niemieszczącym się w normie poziomem chlorków w surowicy. Dlatego często stężenie chlorków oznaczane jest wraz z innymi elektrolitami (sód, potas) przy okazji rutynowych badań. To pozwala specjaliście zyskać szeroki ogląd zdrowia pacjenta i w prawidłowy sposób postawić diagnozę.
Oznaczenie poziomu chlorków jest również istotne w przypadku pacjentów cierpiących na choroby wywołujące zmiany w równowadze mineralnej organizmu: choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, nadciśnienie.
Dlaczego warto wykonać badanie poziomu chlorków w surowicy?
Chlorek to składnik, który odgrywa istotną rolę w zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej i utrzymaniu optymalnej ilości wody w ustroju. Jego prawidłowy poziom sprzyja prawidłowemu ciśnieniu osmotycznemu krwi oraz odpowiedniemu pH krwi i płynów ustrojowych.
Właściwe stężenie jonów chlorkowych jest niezbędne dla prawidłowego przebiegu różnych funkcji życiowych, w tym:
- pracy układy nerwowego;
- prawidłowej pracy mięśni;
- skutecznego trawienia pokarmów (chlorki aktywują enzymy trawienne obecne w ślinie i są składnikiem kwasu żołądkowego);
- odpowiedniego przepływu wody między komórkami (co jest istotne nie tylko dla prawidłowego nawodnienia, ale i produkcji moczu przez nerki).
Badane parametry
Badanie poziomu chlorków jest jednym ze standardowych oznaczeń laboratoryjnych. Krew zostaje pobrana od pacjenta z żyły w zgięciu łokciowym a następnie po odpowiednim przygotowaniu jest umieszczana w analizatorze automatycznym i w ten sposób badana. Wyniki dostępne są szybko – najczęściej tego samego dnia.
Warto wspomnieć, że stężenie chlorków jest skorelowane z poziomem sodu w organizmie. Spadkowi lub wzrostowi sodu towarzyszą podobne zmiany stężenia jonów chlorkowych.
Pełna lista badanych parametrów
-
ChlorkiJony chloru to związki obecne we wszystkich płynach organizmu, głównie w płynie zewnątrzkomórkowym i osoczu. Wraz z innymi jonami (głównie sodu i potasu) są odpowiedzialne za regulację gospodarki kwasowo-zasadowej i wodnej w organizmie.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
Stężenie chlorków w dużym stopniu zależy od diety - na wynik badania wpływa spożywanie m.in. soli kuchennej (chlorek sodowy).
Dodatkowo poziom chlorków obniża się w różnych stanach chorobowych, które powodują utratę elektrolitów przez skórę (pocenie) bądź przewód pokarmowy (wymioty, biegunka).
Możliwe przyczyny odchyleń od normy
Niedobory chlorków mogą wynikać ze zbyt niskiej podaży tych składników w diecie. Jony chlorku są dostarczane organizmowi w dużej części z solą kuchenną, dlatego ich niedobory zdarzają się niezwykle rzadko - głównie dotyczą niemowląt karmionych bezsolnymi potrawami.
Zbyt niski poziom chlorków może także być związany z intensywnymi wymiotami, w wyniku których dochodzi do wydalenia sporych ilości kwasu solnego. Podobny mechanizm może zachodzić również w innych sytuacjach, np. kiedy pacjentowi odsysa się treść żołądkową w celach leczniczych.
Jony chlorkowe są wydalane wraz z moczem, dlatego przyczyną niskiego poziomu chlorków może być stosowanie leków moczopędnych lub schorzenia nerek prowadzące do zmniejszonego wchłaniania jonów w kanalikach nerkowych. Składnik ten tracimy również z potem - w wyniku odwodnienia spowodowanego upałami lub aktywnością fizyczną stężenie jonów chloru może ulec obniżeniu.
Niedobór jonów chlorku może być także powiązany z kwasicą oddechową, występującą w przebiegu przewlekłych chorób płuc. To zaburzenie polega na gorszym wydalaniu dwutlenku węgla z organizmu na skutek zaburzonej wentylacji i może mieć nieprzyjemne konsekwencje w postaci senności, a nawet śpiączki. Inną przypadłością, której towarzyszy obniżenie stężenia jonów chlorku, jest choroba Addisona, w której dochodzi do zaburzeń hormonalnych na skutek nieprawidłowej pracy nadnerczy.
Zwiększenie stężenia jonów chlorkowych we krwi występuje w przebiegu choroby Cushinga i chorób nerek (czemu towarzyszy wzrost stężenia sodu). Podwyższony poziom chlorków bywa również spowodowany zbyt dużą podażą tych związków wraz z dietą. Zdarza się również, że nadmiar chlorków jest wywołany przez nieodpowiednie dawkowanie chlorków podawanych dożylnie w procesie leczniczym.
Nadmiar chlorków bywa też efektem tzw. odwodnienia hipertonicznego. Dochodzi do niego, gdy utrata wody przewyższa utratę elektrolitów.
W jakich miastach możesz wykonać badanie?
Chlorki badanie krwi możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała.
Oferujemy również badanie pełnej morfologii. Sprawdź!