Nerwica serca potrafi nieźle uprzykrzyć życie. Kołatanie serca, przyspieszone tętno, a nawet ból i ucisk w klatce piersiowej – takie objawy często kojarzone są z zawałem, ale mogą być też objawami nerwicy serca. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak jest różnica pomiędzy zawałem a nerwicą i jak skutecznie leczyć to zaburzenie lękowe.
Co to jest nerwica serca?
Nerwica serca jest zaburzeniem lękowym manifestującym się objawami ze strony układu krążenia, które na pierwszy rzut oka mogą wskazywać na zawał serca. Jednak w przypadku nerwicy po wywiadzie lekarskim i przeprowadzonych badaniach nie ma podstaw do zdiagnozowania zawału. Chociaż objawy mogą wskazywać na problemy z sercem, nie mają one podstaw fizycznych, tylko psychiczne – są związane z lękiem.
Nerwica serca – objawy
Do najczęstszych objawów nerwicy serca należą:
- ból w klatce piersiowej;
- ucisk, kłucie lub pieczenie odczuwane w okolicy serca;
- kołatanie serca;
- przyspieszone tętno;
- podwyższone ciśnienie krwi;
- duszności;
- ogólne osłabienie;
- dolegliwości żołądkowe w tym nudności, wymioty, biegunka;
- nadmierna potliwość;
- suchość w ustach;
- lęk o własne zdrowie i życie, który często nasila występujące już objawy somatyczne.
Zespół Da Costy
Objawy zawału serca a nerwica
Osoba, która po raz pierwszy doświadcza nerwicy serca, może ją pomylić z zawałem. Zdecydowanie lepiej „dmuchać na zimne” i jeśli podejrzewasz u siebie jakiekolwiek problemy z sercem, skonsultuj się z lekarzem. Poniższa tabelka pomoże Ci odróżnić nerwicę od zawału serca.
Nerwica serca | Zawał serca |
---|---|
Ból ma charakter kłujący, a jego intensywność jest zmienna w czasie – może się nasilać lub łagodnieć. | Ból odczuwalny jest jako ucisk, dyskomfort w przedniej części klatki piersiowej. |
Ból NIE PROMIENIUJE do ręki, szyi czy żuchwy, ale może pojawić się drętwienie obu rąk lub nóg. | Ból często promieniuje do lewego ramienia, a nawet całej ręki, szyi i żuchwy. |
Objawy nerwicy serca pojawiają się w stanie spoczynku, w nocy lub w sytuacji stresowej. | Objawy pojawiają się w trakcie lub po wysiłku fizycznym. |
Objawy NIE USTĘPUJĄ po zażyciu nitrogliceryny. | Objawy dość szybko ustępują po odpoczynku lub podaniu nitrogliceryny. |
Objawom często towarzyszy atak paniki. | - |
Nerwica a arytmia (tachykardia lub bradykardia)
Arytmia to zaburzenie pracy serca. Jeśli serce bije za szybko, mówimy o tachykardii (częstoskurczu), a jeśli za wolno – o bradykardii (rzadkoskurczu). Objawy nerwicy serca i arytmii są bardzo do siebie podobne, ale ich przyczyna jest zupełnie inna. Nerwica ma swoje źródło w emocjach, a przyczyn arytmii może być wiele m.in. miażdżyca, choroba wieńcowa, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie czy nadczynność tarczycy. Najczęściej niemożliwe jest odróżnienie obu schorzeń tylko na podstawie wywiadu lekarskiego – potrzebna jest wykonanie badań np. EKG.
Nerwica a kardiofobia
Kardiofobia to odczuwanie silnego lęku przed zawałem i innymi chorobami serca. Niekiedy pojęcia nerwica serca i kardiofobia używane są zamienne. Nie jest to jednak do końca prawidłowe podejście. Osoba cierpiąca na nerwicę serca nie zamartwia się nieustannie o swoje zdrowie. Raczej obawia się o swoje serce tylko w trakcie występowania objawów. Niektóre osoby z nerwicą serca w ogóle nie wiążą objawów z chorobami układu krążenia, a raczej martwią się o swoje zdrowie i życie w ogólnym kontekście „coś jest ze mną nie tak, coś się ze mną dzieje”. Nerwica serca bardziej przypomina atak paniki.
Natomiast osoba cierpiąca na kardiofobię nie tylko podejrzewa u siebie zawał w momencie występowania objawów, ale też nieustannie myśli o stanie zdrowia swojego serca. Doświadcza natrętnych myśli, żyje w nieustannym lęku, boi się, że dozna zawału i w konsekwencji umrze.
Diagnostyka nerwicy serca
Diagnostykę nerwicy serca warto zacząć od podstawowych badań, aby wykluczyć fizyczne przyczyny odczuwalnych objawów. Jeśli chcesz mieć pewność, że z Twoim sercem wszystko jest w porządku, wykonaj Pakiet Badań Krwi na Serce, który kompleksowo sprawdzi kondycję Twojego serca. Zawiera on następujące badania:
- Elektrolity (Na, K) - potas i sód to ważne pierwiastki, które stymulują pracę serca i regulują ciśnienie krwi
- Glukoza - czyli pomiar poziomu cukru we krwi. Jej wysokie stężenie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
- Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG) - badanie pozwalające ocenić ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, przede wszystkim choroby niedokrwiennej serca. Pomocne jest również przy monitorowaniu skuteczności leczenia.
- Magnez - badanie pozwala na określenie ogólnego stanu organizmu w kontekście chorób sercowych.
- hs Troponina - pozwala na wykrycie martwicy mięśnia sercowego, czyli przebytego zawału serca.
- D-dimer, ilościowo - d-dimery świadczą o aktywności układu krzepnięcia. Badanie to może wykryć przebyty zawał serca lub rozwijającą się zakrzepicę.
Następnie wyniki możesz skonsultować z Opiekunem Zdrowia uPacjenta, który zaleci dalsze działania i, ewentualnie, wizytę u kardiologa.
Jeśli obawiasz się o stan swojego zdrowia, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza rodzinnego. Specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i – jeśli uzna za konieczne – skieruje Cię na badania krwi lub na wizytę do kardiologa.
Czy nerwica wyjdzie na EKG?
Badanie EKG nie wykryje nerwicy serca, bo zaburzenie lękowe nie ma źródła w chorobie narządu, tylko w psychice pacjenta. W przypadku podejrzenia nerwicy serca warto jednak wykonać badanie EKG, aby wykluczyć inne przyczyny występujących objawów.
Wizyta u psychologa
Jeśli Twój lekarz wykluczył choroby i zaburzenia pracy serca, a mimo to nadal doświadczasz niepokojących objawów, umów się na konsultację z psychologiem. Być może już kilka wizyt u specjalisty wystarczy, a Ty odczujesz ogromną ulgę. W niektórych przypadkach problem jest bardziej złożony i aby wyleczyć nerwicę serca, konieczna może się okazać psychoterapia.
Leczenie nerwicy serca
Psychoterapia
Psychoterapia, szczególnie ta w nurcie poznawczo-behawioralnym jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaburzeń lękowych, w tym nerwicy serca. Regularne sesje z terapeutą umożliwiają leczenie przyczyny nerwicy, a nie tylko samych objawów, jak ma to miejsce w przypadku leków.
Leki na nerwicę serca
W niektórych przypadkach oprócz psychoterapii konieczne może się okazać również leczenie farmakologiczne. W nerwicy serca stosuje się takie same leki, jak w leczeniu nerwicy lękowej. Najczęściej są to leki uspokajające lub przeciwdepresyjne. W nerwicy serca NIE stosuje się leków nasercowych.
❌Acard na nerwicę
❌Bibloc na nerwicę
Jak radzić sobie z nerwicą serca?
Psychoterapia, na początku ewentualnie wsparta środkami farmakologicznymi, to najskuteczniejsza droga do całkowitego wyzdrowienia. W leczeniu zaburzeń lękowych do procesu zdrowienia warto podejść holistycznie i dbać o każdy aspekt swojego zdrowia. Zobacz, co możesz zrobić, aby pozytywnie wpłynąć na swoje samopoczucie:
- Zdrowo się odżywiaj – odpowiednio zbilansowana dieta dostarczająca niezbędnych witamin i minerałów to podstawa, o której wiele osób zapomina. Niektóre niedobory mogą być przyczyną gorszego samopoczucia i zwiększać podatność na różnego rodzaju lęki. Szczególnie zwróć uwagę na:
- odpowiedni poziom witamin z grupy B, które wspierają pracę układu nerwowego;
- kwasy omega-3 – niektóre badania sugerują, że ich suplementacja może mieć korzystny wpływ na proces leczenia zaburzeń lekowych i depresji;
- witaminę D – ponad 90% Polaków ma jej niedobór, co m.in. objawia się pogorszeniem nastroju;
- magnez – jego odpowiedni poziom łagodzi objawy lęku.
- Dbaj o aktywność fizyczną – w zdrowym ciele, zdrowy duch i nie ma w tym powiedzeniu ani odrobiny przesady. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą ma zbawienny wpływ na ogólną kondycję organizmu.
- Wysypiaj się – nic tak nie regeneruje organizmu jak sen. Wypoczęte ciało i umysł łatwiej radzi sobie z codziennymi wyzwaniami i stresem.
- Zrezygnuj z używek i nadmiaru cukru – być może szczególnie w momentach silnego lęku masz ochotę zapalić papierosa, wypić drinka lub dostarczyć organizmowi solidnej porcji cukru. Takie działania najprawdopodobniej przyniosą Ci ulgę, ale tylko na chwilę. W ostatecznym rozrachunku będzie z nich więcej szkody, niż pożytku. Jeśli tylko możesz, unikaj ich.
- Realizuj się – lęk może podkopywać pewność siebie i zniechęcać do podejmowania działań. Pamiętaj, że to tylko lęk. Ty go jedynie odczuwasz, on nie jest Tobą. Nie pozwól, aby pokrzyżował Ci Twoje życiowe plany i marzenia. Pracuj, oddawaj się swojemu hobby i dużo odpoczywaj!
- Korzystaj ze sprawdzonych technik relaksacyjnych – joga, medytacja, świadomy oddech, relaksacja Jacobsona czy trening endogenny Shultza to tylko przykładowe techniki relaksacyjne. Możesz z nich skorzystać, ale jeśli uznasz, że nie są one dla Ciebie, wypróbuj innych. Słuchanie ulubionej muzyki, obejrzenie komedii, spacer pośród zieleni czy zabawa ze swoim zwierzakiem również działa terapeutycznie.
- Zaakceptuj objawy – jeśli jesteś w trakcie psychoterapii, objawy nerwicy serca z czasem powinny stać się mniej intensywne. Nawet jeśli jeszcze przez długi czas będziesz ich doświadczać, nie walcz z nimi, tylko je zaakceptuj. Akceptacja sprawi, że będą one łagodniejsze i szybciej miną.
Czy nerwica serca jest groźna?
Nerwica serca sama w sobie nie jest groźna. Jeśli masz za sobą podstawowe badania krwi i serca, a kardiolog nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, to nie masz powodów, by martwić się o swoje serce. Pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych, dzięki którym będziesz mieć swoje zdrowie pod kontrolą. Objawy nerwicy serca są po prostu nieprzyjemne i pokazują, że coś dzieje się z organizmem na poziomie psychicznym. Dlatego, aby je złagodzić i znaleźć ich przyczynę, warto podjąć się psychoterapii.
Przyczyny nerwicy serca
Jak w przypadku wszystkich zaburzeń lękowych, przyczyn nerwicy serca może być wiele. Ciężko jest wskazać jedną konkretną przyczynę, najczęściej wyróżnia się kilka czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju zaburzenia. Wśród czynników odpowiedzialnych za rozwój nerwicy serca wyróżnia się:
- wiek – nerwica serca dotyka głównie osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia;
- płeć – na nerwicę serca częściej zapadają kobiety, ale może to być też związane z tym, że w przypadku niepokojących objawów, to właśnie panie częściej zgłaszają się do lekarza;
- stres – zarówno krótkotrwały, ale silny (np. traumatyczne przeżycie takie jak wypadek samochodowy) lub długotrwały np. wieloletnia przemoc domowa;
- występowanie innych zaburzeń lękowych lub depresji;
- występowanie jakichkolwiek zaburzeń lękowych u innych członków rodziny.
Nerwica serca może dać Ci nieźle popalić, jednak Ty już wiesz, jak sobie z nią radzić. Życzymy Ci dużo zdrowia i wytrwałości w procesie leczenia!
Agnieszka Konieczna
Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.
Pokaż więcej
mgr Magdalena Palińska
Dietetyk kliniczny, ratownik medyczny oraz terapeuta. W swojej pracy dużo uwagi zwraca na żywienie kobiet w ciąży i wspomaganie leczenia niepłodności. Współtworzy eventy Świadoma Mama we Wrocławiu, obecnie pisze pracę na temat wiedzy o programowaniu żywieniowym.
Pokaż więcej
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Rozwiń
Polecany pakiet dla Ciebie189,00 zł
Pakiet Badań na Serce
Sprawdź stan swojego zdrowia!