Erytrocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć?

Erytrocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć?

Widzisz w swoich wynikach podwyższony poziom erytrocytów w moczu? Sprawdź, co to może oznaczać!

Erytrocyty w moczu – norma

Prawidłowo w osadzie moczu może znajdować się 0-3 krwinek czerwonych w polu widzenia.

Erytrocyty w moczu – co to znaczy?

Obecność krwinek czerwonych w moczu oznacza erytrocyturię, inaczej krwinkomocz. W przeciwieństwie do krwiomoczu, w tym przypadku krew nie jest widoczna gołym okiem. Co może stać za podwyższonymi erytrocytami w moczu?

Infekcje dróg moczowych

Jednym z najczęstszych powodów występowania krwinek czerwonych w moczu są infekcje dróg moczowych, które dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć znacznie częściej występują u pań. Infekcje te mogą powodować dyskomfort, uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, a także potrzebę częstszego korzystania z toalety.

Zapalenie pęcherza również może prowadzić do pojawienia się erytrocytów w moczu. Jest to zazwyczaj efekt infekcji bakteryjnej, która atakuje ścianki pęcherza moczowego, powodując ich podrażnienie i stan zapalny. Objawy mogą obejmować ból podbrzusza, uczucie ciągłej potrzeby oddawania moczu, krwiomocz.

Kamica nerkowa

Erytrocyty świeże w moczu oraz obecność leukocytów w moczu najczęściej są przyczyną kamicy nerkowej. Potwierdzeniem diagnozy będą dodatkowe badania sprawdzające stężenie minerałów w moczu (zobacz niżej). Na kamicę nerkową mogą wskazywać też objawy takie jak: ból podbrzusza, nudności oraz wymioty, gorączka, dreszcze.

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Erytrocyty wyługowane w moczu zwykle są konsekwencją kłębuszkowego zapalenia nerek. Stan ten może być wynikiem infekcji bakteryjnych, wirusowych lub autoimmunologicznych reakcji organizmu. Może prowadzić do takich objawów jak wysoka gorączka, ból w bokach lub plecach, zmęczenie oraz krwiomocz. Sprawdź, gdzie bolą nerki.

Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty również może objawiać się obecnością krwinek czerwonych w moczu. Objawy zapalenia prostaty często obejmują trudności w oddawaniu moczu, ból w dolnej części brzucha, w okolicy pachwin lub w plecach, a także dyskomfort w okolicy miejsc intymnych. Sprawdź badania na prostatę.

Nieprawidłowe przygotowanie do badania moczu

Nie zawsze czerwone krwinki w moczu oznaczają choroby! Może zdarzyć się, zwłaszcza w przypadku kobiet, że jest to konsekwencja nieprawidłowego pobrania próbki moczu do badania. Jeśli wykonywałaś badanie podczas okresu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że próbka została zanieczyszczona i zniekształciła Twoje wyniki. Kolejną możliwością, niezależną od płci, jest odbycie stosunku lub intensywny wysiłek niedługo przed pobraniem próbki. Ponadto niektóre leki rozrzedzające krew, np. aspiryna, leki przeciwzakrzepowe lub wybrane antybiotyki, mogą przyczynić się do takiego wyniku badania moczu. Dlatego tak ważne jest prawidłowe przygotowanie do badania moczu oraz konsultacja ze specjalistą medycznym przed badaniami.

Erytrocyty w moczu u dziecka

Przyczyny obecności krwinek czerwonych w moczu u dziecka mogą być takie same jak u dorosłych. Jednak w kontekście dzieci National Kidney Foundation podkreśla wagę pomiaru ciśnienia krwi przy wystąpieniu erytrocytów w moczu. Wzrost ciśnienia krwi u dziecka może być bowiem związany z poważnymi problemami nerkowymi, które z kolei mogą powodować pojawienie się krwinek czerwonych w moczu. Dlaczego? Nerki odgrywają kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi m.in. poprzez kontrolowanie objętości płynów. Wysokie ciśnienie krwi może dodatkowo obciążać nerki, pogarszając ich stan i funkcjonowanie, co może prowadzić do dalszego uszkodzenia i utraty funkcji nerkowej. Sprawdź: ciśnienie u dzieci oraz: jak samodzielnie zmierzyć ciśnienie.

Diagnostyka dziecka z erytrocytami w moczu i wysokim ciśnieniem krwi powinna być kompleksowa i uwzględniać szeroki zakres badań, aby zidentyfikować przyczynę tych objawów. Sprawdź sekcję: Badania uzupełniające.

Erytrocyty w moczu w ciąży

Najczęstszą przyczyną pojawienia się erytrocytów w moczu w ciąży są bakteryjne infekcje dróg moczowych. U 1,9-9,5% przypadków ciężarnych przyczyną są bakterie obecne w ciele kobiety jeszcze zanim zaszła w ciążę – w takim wypadku infekcja nie daje żadnych objawów. Jednak nieleczona może przyczynić się do zapalenia pęcherza lub nerek. Inną możliwą przyczyną jest zatrucie bakterią E. coli, mogące prowadzić nawet do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Przypadłość ta daje bardzo specyficzne objawy:

  • gorączka,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • ból pleców, boku ciała lub podbrzusza.

Statystyki statystykami – warto pamiętać, że choć najczęściej za erytrocytami w moczu u ciężarnych są infekcje dróg moczowych, wciąż niewykluczone są przyczyny takie jak kamica nerkowa czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Dlatego warto pogłębić diagnostykę.

Pogłęb diagnostykę! Badania uzupełniające

Posiew moczu

Posiew moczu pomoże potwierdzić lub wykluczyć infekcję dróg moczowych: służy wykrywaniu drobnoustrojów w moczu. Wynik dodatni wskazuje na obecność bakterii w moczu.

Badania krwi oceniające sprawność nerek

Erytrocyty w moczu mogą być motywacją do wykonania Pakietu Badań na Nerki, który da Ci wgląd w zdrowie układu moczowego. Uwzględnia takie badania jak:

  • Morfologia krwi (pełna) – badanie pozwalające na ogólną ocenę stanu zdrowia. Umożliwia między innymi rozpoznanie stanów zapalnych i anemię, która może pojawiać się w przewlekłej niewydolności nerek.
  • Białko całkowite – nieprawidłowy wynik jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki i najczęściej świadczy o chorobach nerek.
  • Elektrolity (Na, K) – odpowiadają za równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. Nieprawidłowe wartości tych parametrów są związane z zaburzoną funkcjonalnością układu moczowego.
  • Wapń całkowity – jeden z makroelementów pełniących bardzo ważne funkcje w organizmie. Nieprawidłowe stężenia wapnia we krwi mogą świadczyć o nowotworze nerki lub kamicy nerkowej.
  • Fosfor nieorganiczny – wzrost stężenia tego pierwiastka może być związany z niewydolnością nerek.
  • Mocznik we krwi – parametr pozwala ocenić funkcje nerek.
  • Cystatyna C – podwyższony poziom tego parametru świadczy o uszkodzeniu nerek. Im większe stężenie cystatyny C, tym rozleglejsze zmiany.

Weź zdrowie w swoje ręce. Pakiet wykonasz wygodnie, we własnym domu z uPacjenta. Brak czasu nie jest już wymówką!

Pakiet badań na nerki
Pakiet badań na nerki

Pakiet badań na nerki

Badanie krwi i moczu bez wychodzonia z domu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania na obecność kamieni nerkowych

Aby potwierdzić lub wykluczyć kamicę nerkową, lekarz może zlecić następujące badania:

Badania obrazowe

USG dróg moczowych lub cystoskopia mogą zostać zalecone przez lekarza w przypadku podejrzeń poważniejszych chorób nerek. Badania obrazowe pozwolą na ocenę wyglądu narządów i umożliwiają lekarzom wizualizację zmian patologicznych, mogących być przyczyną zaburzeń.

Erytrocyty w moczu – jak leczyć?

Leczenie obecności erytrocytów w moczu zawsze zależne jest od przyczyny pierwotnej. Jeśli jest nią infekcja dróg moczowych – należy trzymać się podstawowych zasad higieny:

  • pij odpowiednio dużo wody,
  • nie wstrzymuj moczu zbyt długo,
  • podmyj się przed stosunkiem płciowym,
  • przed stosunkiem płciowym wypij szklankę wody,
  • po stosunku oddaj mocz,
  • codziennie myj narządy płciowe,
  • jeśli stosujesz krążek dopochwowy lub inne środki plemnikobójcze — porozmawiaj z ginekologiem o zmianie metody antykoncepcji.

Inne kroki podejmuje się w przypadku erytrocytów w moczu będącymi konsekwencją chorób nerek, czy zapalenia prostaty. Skonsultuj się ze specjalistą medycznym, który podpowie najlepsze dla Ciebie metody leczenia.

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.