Prawidłowe ciśnienie u dzieci i nastolatków
Jakie powinno być ciśnienie u nastolatków?
Przyjmuje się, że ciśnienie u nastolatków powinno wynosić maksymalnie 120/80 mm Hg. Wartości powyżej wskazują na nadciśnienie tętnicze.
Prawidłowe ciśnienie u dzieci – tabela
Ciśnienie krwi wzrasta naturalnie wraz z wiekiem. Ponadto ciśnienie zależne jest także od płci, a nawet wagi. Dlatego dla najwyższej dokładności możesz sprawdzić siatki centylowe ciśnienia tętniczego u dzieci.
Nadciśnienie u dzieci i nastolatków na podstawie: " The Fourth Report on the Diagnosis, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure in Children and Adolescents"
Wysokie ciśnienie u nastolatków
Robinson i Chanchlani zauważają, że w ostatnich dekadach występowanie nadciśnienia u dzieci wzrosło. Szacuje się, że 3-5% dzieci i nastolatków ma nadciśnienie, a 10-14% ma podwyższone ciśnienie krwi. Porównując lata 1990-1999 z 2010-2014, liczba przypadków nadciśnienia wśród młodych osób wzrosła o 4,7 p.p. (z 1,3% do 6%)!
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) jako główną przyczyną takiego stanu rzeczy typuje „epidemię” otyłości, która z roku na rok dotyka coraz więcej Polskich dzieci. Powodem nadciśnienia u nastolatków mogą być również choroby – zwykle nerek lub tarczycy.
Każdy przypadek podwyższonego ciśnienia u nastolatka należy sprawdzić. Nadciśnienie może mieć długoletnie konsekwencje. Dobrym początkiem jest regularne mierzenie ciśnienia w domu – w niektórych przypadkach może okazać się, że skok ciśnienia był powiązany z chwilowym zdenerwowaniem. Jeśli jednak ciśnienie stale utrzymuje się na wysokim poziomie, kolejnym krokiem powinny być badania krwi – to podstawowe i najprostsze narzędzie diagnostyczne. Z uPacjenta badania krwi wykonasz we własnym domu, jeszcze przed wyjściem do szkoły!

Pakiet Badań Dla Nastolatka
Okres dojrzewania to czas, w którym organizm pracuje na najwyższych obrotach. Warto więc regularnie sprawdzać ogólny stan zdrowia, a także poziomy poszczególnych hormonów, np.
Suma pojedynczych badań: 673,06 zł
Niskie ciśnienie u nastolatków – czy jest się czego obawiać?
Przez niskie ciśnienie zwykle rozumie się ciśnienie poniżej 90/60 mm Hg. Może dawać objawy: zawroty głowy, czy ogólne poczucie osłabienia. Przyczyną niskiego ciśnienia u nastolatków może być:
- odwodnienie;
- stres;
- nieprawidłowe odżywianie się, powodujące niedobory witamin lub składników mineralnych;
- alergie lub infekcje.
Choć niskie ciśnienie nie niesie za sobą tak wielu możliwych powikłań, jak nadciśnienie – warto je sprawdzić. Podobnie jak w przypadku podwyższonego ciśnienia dobrze zmierzyć ciśnienie codziennie przez co najmniej tydzień. Jeśli utrzymuje się na stałym poziomie – warto wykonać Pakiet Badań dla Nastolatka.
Skutki nieprawidłowego ciśnienia u nastolatków
Robinson i Chanchlani podkreślają, że nastolatkowie z nadciśnieniem mogą stać się dorosłymi z nadciśnieniem. Zaznaczają, że nadciśnienie w młodym wieku zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości. Rośnie też prawdopodobieństwo innych chorób, w tym: cukrzycy, otyłości, niewydolności nerek. Dlatego ważne jest, by działać najwcześniej jak to możliwe!
Co można zrobić, by utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi u nastolatków i dzieci?
Aby poprawić wyniki, konieczne będą modyfikacje diety i stylu życia:
- Spożywanie przy każdym posiłku owoców lub warzyw.
- Zrezygnowanie z produktów słodzonych (np. cola, energetyki) oraz bogatych w tłuszcze nasycone (fast-foody, dania gotowe).
- Zredukowanie ilości soli w diecie – wykluczenie słonych przekąsek i skromniejsze solenie potraw.
- Wyrobienie nawyku picia wody, zamiast soków lub innych napoi.
- Regularna aktywność fizyczna. WHO zaleca, by nastolatkowie mieli co najmniej godzinę ruchu dziennie.
- Wypracowanie sposobu radzenia sobie ze stresem.
Trzymamy kciuki za Twoje dobre samopoczucie!