Wskazania do wykonania Pakietu Badań profilaktycznych dla Nastolatków z konsultacją
Pakiet zalecamy nastolatkom w celu sprawdzenia ich stanu zdrowia i upewnienia się, że w jego organizmie znajdują się wszystkie pierwiastki potrzebne dla poprawnego rozwoju.
Kiedy wykonać badania krwi u nastolatków?
Pakiet Badań dla Nastolatków z konsultacją można wykonywać profilaktycznie lub w momencie, gdy są ku temu wskazania medyczne. Symptomy, jakie powinny zwrócić Twoją uwagę i zmotywować do wykonania badań profilaktycznych u nastolatka to m.in.:
- zahamowanie wzrostu;
- zła tolerancja zimna;
- zmiany na łokciach i kolanach (objaw brudnych łokci);
- senność;
- tendencja do przyrostu masy ciała pomimo zmniejszonego łaknienia;
- bladość skóry;
- częstomocz;
- wahania wagi;
- biegunki lub zaparcia;
- zapadnięte oczy;
- obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne;
- krzywica;
- oddawanie większej ilości moczu;
- ciemne plamy na karku i pod pachami;
- opóźniony wiek zębowy;
- suchość skóry;
- suche, matowe, łatwo wypadające włosy;
- zaburzenia koncentracji;
- spaczony apetyt (np. jedzenie kredy, surowego ryżu i rzeczy nieprzeznaczonych do spożycia);
- łatwa męczliwość;
- drażliwość;
- bóle brzucha;
- wzmożone pragnienie;
- ból i częste złamania kości;
- powolne gojenie się ran;
- brak apetytu;
- zajady w kącikach ust;
- u dziewczynek: nieregularne miesiączki.
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:
1 - 2 dni robocze
Szacowany czas ważności wyników
1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta
Badania krwi w pakiecie się opłacają!
49% taniej
329,00 zł
Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.
Jak wykonać badania krwi u nastolatka w domu?
Zaplanuj badania
Wybierz badania, datę i adres pobrania.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Dlaczego warto wykonywać Pakiet Badań dla Nastolatka z konsultacją w domu?
Dojrzewanie to trudny czas zarówno dla nastolatków, jak i rodziców. Ciała młodych dorosłych zmieniają się, rozpoczyna się dojrzewanie płciowe, a emocje są bardzo intensywne. Organizm młodzieży ma co robić! Jednak nie osiągnie pełni swoich możliwości, jeśli w ukryciu rozwija się stan zapalny lub niedobory najważniejszych witamin i składników mineralnych. Mogą one spowodować, że rozwój dziecka się zahamuje. Odbije się to również na samopoczuciu nastolatka: pojawia się np. przewlekłe zmęczenie, senność i brak ochoty na różne aktywności. Ochroń dziecko przed takimi objawami, wykonując badania krwi, dzięki którym w porę wprowadzisz zmiany w nawykach żywieniowych dziecka i uzupełnisz ważne składniki.
W wieku nastoletnim mogą również zacząć pojawiać się pierwsze oznaki chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca oraz zaburzenia gospodarki lipidowej. W wielu przypadkach przyczyną jest nieodpowiednio zbilansowana dieta oraz mała aktywność fizyczna. Zauważenie takich nieprawidłowości we wczesnym stadium pozwoli na wczesne wdrożenie działań, które ograniczą negatywny wpływ wymienionych stanów zdrowotnych na zdrowie dziecka. A stawka jest wysoka, ponieważ z czasem nieprawidłowy poziom glukozy we krwi oraz wysoki poziom „złego” cholesterolu zwiększają ryzyko chorób serca, nadciśnienia, zawału serca lub chorób nerek.
Pomóż swojemu dziecku utrzymać świetną kondycję aż do wieku dorosłego – przeprowadzaj wraz z nim coroczne badania krwi. Dobre nawyki zdrowotne wykształcone za młodu procentują w wieku dorosłym!
W ramach Pakietu zyskujesz darmową konsultację swoich wyników
W trakcie konsultacji Opiekun Zdrowia uPacjenta:
- dokładnie przeanalizuje Twoje wyniki badań i wyjaśni, jaka może być przyczyna odchyleń od normy;
- podpowie bardziej szczegółowe badania diagnostyczne, jeśli zajdzie taka potrzeba;
- podpowie, jakie zmiany w stylu życia wprowadzić, aby Twoje zdrowie i samopoczucie uległo poprawie.
- odpowie na Twoje pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości;
- zaproponuje wizytę u lekarza specjalisty lub dietetyka, jeśli będzie taka konieczność;
Pakiety badań dla całej rodziny
Pakiet Badań Dla Dziecka (4-10)
Pakiet Badań Krwi Dla Dziecka (1-3)
Pakiet Badań Krwi Dla Dziecka (1-3)
Jak przygotować dziecko do pobrania krwi?
Umów badanie rano w godzinach 7-10.
Badania powinny odbyć się na czczo – mały pacjent ostatni posiłek powinien zjeść 12 godzin przed pobraniem krwi.
Upewnij się, że dziecko 2-3 dni przed badaniem nie piło alkoholu.
Przed wykonaniem badań z pakietu nie zmieniaj diety dziecka. Upewnij się, że nastolatek się nie przejada, ani nie prowadzi głodówki.
W miarę możliwości przed pobraniem unikaj wraz z dzieckiem stresujących sytuacji oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.
Pół godziny przed badaniem zadbaj o nawodnienie dziecka – podaj mu szklankę wody. Ułatwi to pobranie krwi.
Pełna lista badań w pakiecie:
- Morfologia krwi (pełna)Badanie pomocne przy ogólnej ocenie stanu zdrowia. U nastolatków jest szczególnie ważna, ponieważ pomaga wykryć niedokrwistość, której przyczyną często są niedobory żelaza. Te dotykają szczególnie nastolatków, ponieważ znajdują się one na etapie intensywnego rozwoju organizmu.
- CRP (ilościowo)Jest to białko ostrej fazy, które wzrasta w m.in. w stanach zapalnych. Na podstawie wyniku badania stężenia białka lekarz może określić ciężkość zapalenia i podjąć decyzję odnośnie do leczenia.
- OB (Odczyn Biernackiego)Kolejny parametr pozwalający na wykrycie stanu zapalnego w organizmie.
- ŻelazoPodstawowy pierwiastek, który wspomaga transport tlenu do tkanek. U młodzieży w fazie intensywnego rozwoju zapotrzebowanie na żelazo jest większe niż u dorosłych, przez co łatwiej o wykształcenie niedoborów.
- FerrytynaParametr określający zapasy żelaza w organizmie.
- TSHHormon przysadki mózgowej, stymulujący produkcję hormonów tarczycy. Badanie pomocne jest we wstępnej diagnostyce chorób tarczycy.
- FT4Hormon tarczycy. Oddziałuje na pracę poszczególnych organów, co ma znaczący wpływ na odpowiedni rozwój fizyczny jak i psychiczny.
- KreatyninaWskaźnik pracy nerek.
- GlukozaPomiar stężenia cukru we krwi. Badanie pozwala na diagnostykę w kierunku cukrzycy. Rozwoj choroby we wczesnym okresie życie zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca, niewydolności nerek czy utraty wzroku dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka, aby w porę zapobiec progresji choroby.
- Witamina DBadanie to zalecane jest dzieciom i młodzieży żyjącej w Polsce ze względu na nieefektywną syntezę skórną. Młodzież, która większość swojego czasu spędza w szkolnej ławce, ma ograniczony dostęp do światła słonecznego. Konsekwencją jest niewystarczający poziom witaminy D. Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych, chorób sercowo-naczyniowych, chorób układu oddechowego czy też nowotworów.
- MagnezPierwiastek ten jest składnikiem każdej komórki w ludzkim ciele. Magnez jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, bierze udział w procesach wytwarzania energii i skurczy mięśni, a także jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej masy kostnej.
- Elektrolity (Na, K)Elektrolity to podstawowe parametry oceniające gospodarkę wodną organizmu i kwasowo-zasadową. Pierwiastki te biorą udział w transporcie składników odżywczych oraz w usuwaniu produktów przemiany materii. Badania wspomagają diagnostykę chorób nerek, wątroby oraz serca.
- Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)Badanie wykonywane w celu oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Badanie jest szczególnie ważne dla tych nastolatków, u których w rodzinie zdarzały się przypadki choroby niedokrwiennej serca w młodym wieku oraz jeśli rodzice i rodzeństwo mają nieprawidłowe wyniki lipidogramu.
- Kreatynina, eGFRParametry nerkowe służące do oceny funkcjonowania nerek. Podwyższony poziom kreatyniny, a obniżony poziom eGFR (współczynnika filtracji) może być wynikiem odwodnienia organizmu, co zazwyczaj ma charakter przejściowy.
- Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)Parametry służące do oceny pracy wątroby oraz dróg żółciowych. Aktywność enzymów wątrobowych bada się w celu wykrycia, rozpoznania i ogólnej oceny przebiegu chorób wątroby oraz stopnia jej uszkodzenia.
Do pakietu rekomendujemy dobranie ogólnego badania moczu.
Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- Niezastosowanie się do zasad przygotowania do badań, opisanych wyżej.
- Nieodpowiednie nawodnienie
- Aktywne stany zapalne
- Niektóre przyjmowane leki
- Stan odżywienia organizmu dziecka
- Występujące choroby
Interpretacja wyników
Badania dla nastolatka pomagają wykryć niedobory magnezu, elektrolitów, witaminy D, żelaza oraz mogą być początkiem diagnostyki chorób tarczycy, nerek, wątroby lub cukrzycy. Wyniki warto skonsultować ze specjalistą.
Kategoria: