Pobyt w górach przy problemach kardiologicznych - czy jest możliwy?
Problemy kardiologiczne nie są bezpośrednim wskazaniem do tego, by rezygnować z górskich wędrówek. Jak tłumaczy dr hab. n. med. Marek Postuła, osoby z chorobami ze strony układu krążenia powinny ,,unikać ekstremalnych sytuacji - długotrwałego wystawiania na wysoką temperaturę, przebywania w wysokiej wilgotności i na dużych wysokościach”. [1] Dobrze jest zatem, mając świadomość schorzeń kardiologicznych, planować trasy o małej lub średniej intensywności oraz - szczególnie przy wędrówkach w wyższych partiach gór - dać organizmowi czas na aklimatyzację.
Warto podkreślić, że dla ,,sercowców” lepszym wyborem są niższe pasma - np. Beskidy zamiast Tatr. Wraz ze wzrostem wysokości maleje stężenie tlenu, co może prowadzić do problemów z oddychaniem i nasilających się duszności.
Pobyt w górach a niskie lub wysokie ciśnienie
Zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie może być przyczyną przykrych dolegliwości podczas górskich wędrówek. Osoby z nadciśnieniem tętniczych są w górach w większym stopniu narażone na wylew krwi, natomiast osoby z niskim ciśnieniem mogą na szlaku skarżyć się na szybkie zmęczenie i zawroty głowy. Warto podkreślić, że ewentualne problemy mogą dotknąć przede wszystkim te osoby, u których dolegliwości są nieustabilizowane, a skoki ciśnienia występują nagle.
Kto nie powinien wyjeżdżać w góry?
Do grona osób, które powinny zrezygnować z górskich eskapad, należą:
- osoby z niestabilną chorobą wieńcową,
- osoby, które niedawno (w ciągu 6 miesięcy) przeszły zawał serca;
- osoby z niewydolnością serca;
- kobiety w ciąży.
Dla tych grup intensywny wysiłek fizyczny połączony z dynamicznymi zmianami ciśnienia, które często zdarzają się w górach, może być niebezpieczny.
Przed wyjazdem w góry - zaszczep się na COVID-19!
Zgodnie z wynikami raportu Śmiertelność z powodu COVID-19. Dane z bazy SARTSer, u osób z chorobami współistniejącymi występuje większe ryzyko zgonu po zakażeniu COVID-19. Wysoką śmiertelność zaobserwowano m.in. u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca (18,8%) oraz nadciśnieniem (10,5%). [2]
Osoby, które cierpią na problemy kardiologiczne, powinny zatem przed wyjazdem zaszczepić się lub podjąć szczególne środki ostrożności (maseczki, dezynfekcja rąk, testy na COVID-19). Takie działania uchronią je przed ciężkim przebiegiem zakażenia i zminimalizują ryzyko powikłań, które mogą towarzyszyć infekcji koronawirusem.
Jak się przygotować do wyjazdu w góry?
- Skonsultuj z lekarzem swój stan. Specjalista na podstawie badań doradzi Ci, czy wypoczynek w górach będzie korzystny dla Twojego Zdrowia.
- Zadbaj o przygotowanie kondycyjne. Jeśli na co dzień masz mało ruchu, przed wyjazdem w góry zwiększ poziom codziennej aktywności fizycznej. Spaceruj, pływaj, jeźdź na rowerze lub wybierz inny sport, który poprawi Twoją wytrzymałość i przyzwyczai organizm do wysiłku.
- Planujesz zdobyć szczyt powyżej 2000 m n.p.m.? Nie rób tego pierwszego dnia po przyjeździe w góry. Aklimatyzuj się, na początek wędrując po niższych szczytach.
- Przed wyjazdem zaopatrz się w zapas leków, które przyjmujesz na co dzień. Pamiętaj o ich stosowaniu również na urlopie!
- Wyruszając w góry, bądź gotowy na zmiany temperatury - ubierz się ,,na cebulkę” i miej przy sobie pelerynę na wypadek deszczu. Nie zapominaj też o przekąskach i wodzie, dzięki którym będziesz miał siłę na tracie.
- Stosuj się do ogólnych zasad bezpieczeństwa w górach. Szczegółowo opisaliśmy je tutaj.
Osoby z problemami kardiologicznymi nie muszą rezygnować z górskich widoków i spacerów po szlakach. Ważne, by były przy tym świadome schorzeń i dostosowały trasę do możliwości swojego organizmu. Bo w górach szczególnie ważne jest bezpieczeństwo i odpowiedzialne zachowanie - a zasada ta dotyczy nie tylko sercowców!
Źródła:
1.https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,24610842,gory-sa-grozne-dla-serca-pamietaj-o-tym-planujac-urlop.html
2. http://www.pteilchz.org.pl/wp-content/uploads/2021/01/%C5%9Bmiertelno%C5%9B%C4%87-w-Polsce-26-01-2021.pdf