Jakie są korzyści treningu na świeżym powietrzu?
Szybszy powrót do formy
Według badań naukowych przytaczanych przez New York Times, aktywność fizyczna zmusza ciało do specyficznego rodzaju ruchu, którego nie da się odtworzyć w warunkach stacjonarnych. Naturalny teren jest znacznie bardziej zróżnicowany niż bieżnia czy podłoga sali treningowej - zawiera wzniesienia i nierówności, najczęściej rozłożone nierównomiernie, których pokonywanie wymaga dodatkowego wysiłku. To sprawia, że biegając, maszerując lub jeżdżąc na rowerze na świeżym powietrzu, spalimy więcej kalorii.
Dzięki aktywności fizycznej na zewnątrz poprawi się również nasza wydolność i wytrzymałość, a dodatkowo dotlenimy się znacznie intensywniej, niż podczas zajęć w klubie fitness. Nie bez znaczenia jest też wpływ nierównego terenu na naszą koordynację - kiedy nasz układ ruchowy przyzwyczai się do różnego rodzaju ,,przeszkód”, będzie mniej podatny na urazy i uszkodzenia.
Stymulacja produkcji witaminy D
Potrzebujemy witaminy D, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. To dzięki niej nasz układ immunologiczny funkcjonuje prawidłowo, a fosforany i wapń, kluczowe dla zdrowia kości, są w odpowiednim stopniu wchłaniane. Witamina D odgrywa także istotną rolę w profilaktyce depresji - jej niedobór może bowiem pogłębiać uczucie smutku, apatii czy ogólnego zniechęcenia. Badanie na poziomy witaminy D pozwoli Ci wykluczyć ewentualne niedobory.
Witamina D wytwarza się w naturalny sposób w organizmie pod wpływem promieniowania słonecznego. Aby jednak ten proces mógł zachodzić, muszą być spełnione warunki dotyczące:
- pory roku - w naszym klimacie organizmy większości osób wytwarzają witaminę D między kwietniem a wrześniem;
- odsłonięcia ciała - wymagane minimum to 18% powierzchni (co odpowiada ubraniu się w koszulkę z krótkim rękawem i krótkie spodenki);
- pory dnia - najefektywniej synteza witaminy D zachodzi między 10 a 15. W tym czasie warto spędzić na świeżym powietrzu przynajmniej 15 minut.
Warto podkreślić, że powyższe zasady dotyczą przebywania na słońcu bez dodatkowej ochrony (filtry przeciwsłoneczne) oraz w dobrych warunkach atmosferycznych. Jeśli posmarujemy się kremem do opalania lub chcemy zadbać o poziom witaminy D w pochmurny dzień, powinniśmy na zewnątrz spędzić więcej czasu.
Amortyzacja dla stawów
Sporo mówi się o tym, że bieganie po naturalnym terenie jest zdrowsze dla stawów. Miękkie podłoże lepiej amortyzuje wstrząsy - stąd warto do ćwiczeń na świeżym powietrzu wybierać nieutwardzone ścieżki zamiast asfaltowych dróżek. Dodatkową korzyścią dla zdrowia stawów jest zróżnicowanie terenu, o którym już wspominaliśmy. Poruszając się po urozmaiconej powierzchni, aktywujemy i wzmacniamy różne mięśnie, w tym stabilizujące - ich zadaniem jest zapewnienie optymalnego ułożenia kręgosłupa oraz ochrona stawów przed urazami wynikającymi z nieprawidłowej postawy. Jedno jest pewne, trening outdoor cieszy się coraz większą popularnością - zarówno wśród osób zaczynających przygodę z aktywnością fizyczną, jak i tych na bardziej zaawansowanym poziomie.
Mniejszy stres, lepszy sen
Ruch na świeżym powietrzu zapewnia lepszy sen i redukuje stres - to nie puste stwierdzenie, a fakt, który potwierdza analiza biomarkerów. Na skutek przebywania w lesie, parku bądź ogrodzie obniża się poziom kortyzolu i adrenaliny. Wyraźnie spada także tętno i ciśnienie. Zwiększa się zmienność rytmu zatokowego, biomerkera stresu, którego wysoka wartość oznacza odprężenie.
Ćwiczenia na zewnątrz pomogą także w łagodzeniu zaburzeń snu. Zmniejszają uczucie przygnębienia, dodają motywacji, a także korzystnie wpływają na funkcje poznawcze - pamięć i koncentrację.
Dodatkowa motywacja
Jak pokazują statystyki, po prostu lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu. Według badania Eurobarometru obywatele Unii Europejskiej preferują ruch na zewnątrz. Szczególną popularnością cieszą się parki i inne przestrzenie otwarte, o nieformalnym charakterze - 48% badanych deklaruje, że właśnie w takich miejscach uprawia sport. Dla porównania tylko 11% respondentów decyduje się na aktywność w klubach fitness, a 8% - w ośrodku sportowym.
Co ciekawe, spora część Europejczyków (31%) ćwiczy, wracając do domu z pracy, szkoły, uczelni lub różnego rodzaju zajęć. To rozwiązanie dla wielu osób jest wygodne: nie wymaga dodatkowego wychodzenia z mieszkania i sprawia, że sport jest ,,dodatkiem” do codziennej, prozaicznej czynności - dzięki temu łatwiej wdrożyć go w życie.
Ciepłe miesiące to idealny czas na to, aby zmienić nawyki na zdrowsze i… przyjemniejsze. Jeśli dotychczas ze sportem było Ci nie po drodze lub trenowałeś wyłącznie w domu - wyjdź na zewnątrz! Pobiegaj, poćwicz na plenerowej siłowni, przejdź się na długi spacer lub wybierz inną aktywność, która sprawi Ci radość.