Odpoczynek w Egipcie lub w innym egzotycznym kraju może zrujnować tzw. Zemsta Faraona, zwana również biegunką podróżników lub Zemstą Montezumy. Nie jest to jednak jedyny kraj, w którym można nabawić się tej dolegliwości. Skąd pochodzi Zemsta Faraona i jak jej zapobiec?
Co to jest Zemsta Faraona?
Klątwa Faraona wywoływana jest głównie przez bakterie, wirusy lub pasożyty, a sprzyja jej niski poziom warunków sanitarnych w odwiedzanych krajach oraz odmienna flora bakteryjna przewodu pokarmowego turystów.
Częstym źródłem wakacyjnych chorób jest oferowany przez wiele hoteli bufet all inclusive. Niedogotowane lub surowe mięso i ryby, jak również niewłaściwie umyte owoce i warzywa mogą szybko spowodować wybuch wakacyjnych zatruć pokarmowych wśród gości.
Zemsta Faraona objawia się silnymi skurczami brzucha, co skutkuje bolesną biegunką. Najczęściej spowodowane jest to piciem zanieczyszczonej wody lub spożywaniem pokarmów, do których organizm nie jest przyzwyczajony.
W jakich krajach można doświadczyć Zemsty Faraona?
Zemsta Faraona to popularna dolegliwość dotykająca od 30% do nawet 70% podróżnych. Najczęściej kojarzy się ona z wyjazdami do Egiptu lub innych krajów Afryki Północnej, jednak to również bolączka turystów podróżujących do Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu oraz krajów azjatyckich (poza Japonią).
Ile trwa Zemsta Faraona?
Choroba trwa zwykle od 3 do 7 dni. Po tym czasie dolegliwości najczęściej ustępują.
Czy Zemsta Faraona jest zaraźliwa?
Chory może zarażać innych, o czym należy pamiętać, decydując się na wczasy z najbliższymi. Do niedawna, aby ustrzec się przed chorobą, zalecano dokładne przygotowywanie i uprzednie gotowanie spożywanych potraw. Jeśli nie było to możliwe, należało powstrzymać się od jedzenia. Liczne badania wykazały jednak, że turyści, którzy przestrzegali tych zasad, nadal byli chorzy. Wynika to z wysokiej zakaźności choroby.
Objawy Zemsty Faraona
Najczęściej spotykane objawy to wodnista biegunka i skurcze brzucha. Występowanie innych dolegliwości zależy od przyczyny choroby. Pozostałe objawy Zemsty Faraona mogą obejmować:
- ból brzucha,
- mdłości,
- wymioty,
- gorączkę,
- wzdęcia,
- nadmiar gazu,
- utratę apetytu.
Pierwszymi objawami Zemsty Faraona są zazwyczaj bóle głowy, gorączka i skurcze żołądka, które nasilają się w ciągu kilku godzin. Powodują one epizody biegunki, którym często towarzyszą również wymioty.
W stolcu lub wymiotach może pojawić się krew – a jeśli objawy nie są leczone lub utrzymują się przez ponad 24 godziny, istnieje realne ryzyko odwodnienia, które w efekcie może powodować dezorientację i wyczerpanie, a ostatecznie nawet utratę przytomności i śmierć. Szczególnie w przypadku bardzo małych dzieci i osób starszych należy uważać, by nie dopuścić do drastycznego spadku poziomu wody w organizmie.
Biegunka podróżników - jak zapobiegać?
Choć jest to choroba zakaźna, warto wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko zachorowania i cieszyć się spokojnym wyjazdem.
Pij tylko napoje butelkowane lub gotowane
Przegotowana lub butelkowana woda, kawa lub herbata oraz wino i piwo to bezpieczne napoje, które można pić bez obaw. Unikaj jednak lodu, ponieważ może on pochodzić z zanieczyszczonej wody.
Tego nie jedz w Egipcie i podobnych krajach!
Unikaj jedzenia ulicznego, korzystaj tylko z zaufanych restauracji. Gotuj lub obieraj wszystkie spożywane warzywa i owoce. Ta sama zasada dotyczy również mięsa, owoców morza oraz produktów mlecznych. Gotowane dania są całkiem bezpieczne.
Pamiętaj o probiotykach
Badania naukowe i tzw. metaanalizy dowiodły skuteczności niektórych szczepów probiotycznych w walce z infekcjami żołądkowymi. Są to szczepy:
- Saccharomyces boulardii,
- Saccharomyces cerevisiae,
- połączenie Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum,
- Lactobacillus rhamnosus (szczep GG).
Warto mieć przy sobie zakupione w aptece probiotyki. Pomogą one zneutralizować objawy choroby, a także zwiększą odporność organizmu.
Sprawdź również, jakie leki zabrać w podróż.
Lek na Zemstę Faraona
W zwalczaniu Klątwy Faraona pomogą smektyn, leki hamujące wytwarzanie przez jelita soku jelitowego (racekadotryl) oraz probiotyki ze szczepu:
- Saccharomyces boulardii,
- połączenie Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum,
- Lactobacillus rhamnosus (szczep GG).
Dorośli mogą dodatkowo stosować leki hamujące aktywność przewodu pokarmowego (loperamid). Jeśli występują silne bóle brzucha lub gorączka można sięgnąć po paracetamol i leki przeciwskurczowe.
Jeśli już dosięgnęła Cię Klątwa Faraona, przede wszystkim pamiętaj o nawodnieniu. To ważne, ponieważ biegunki mogą spowodować odwodnienie organizmu – a to najpoważniejsza możliwa konsekwencja zatrucia.
Pamiętaj, że najlepszym sposobem zapobiegania biegunce podróżników jest częste mycie rąk i używanie antybakteryjnych chusteczek do czyszczenia powierzchni stołów, sztućców, brzegów szklanek i kubków oraz toalet. Nie zapomnij również o stałym nawodnieniu - zwłaszcza w krajach o cieplejszym klimacie. A jeśli niedawno wróciłeś z tropikalnych krajów i nie czujesz się najlepiej - warto przebadać się pod kątem chorób tropikalnym. Dla bezpieczeństwa swojego i innych zrób to u Siebie w domu z uPacjenta, wybierając Pakiet Badań po podróży do strefy tropikalnej.
Pakiet po podróży do strefy tropikalnej
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich: wykonaj szereg badań na choroby tropikalne w domu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
Cena pakietu:
1529,00 zł
Suma pojedynczych badań:
2448,21 zł
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Rozwiń
Polecany pakiet dla Ciebie1529,00 zł
Pakiet Badań po podróży do strefy tropikalnej
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich: wykonaj szereg badań na choroby tropikalne w domu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników