ABC wakacyjnego pakowania
Pakując się na wakacje, warto pamiętać, by zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, które pozwolą cieszyć się urlopem bez przykrych niespodzianek i zadbać o zdrowie nasze i naszych najbliższych.
- Miej na uwadze destynację podróży - każde miejsce na mapie świata rządzi się swoimi prawami. Przed wyjazdem warto zastanowić się, co może spotkać nas w danym kraju. W tym celu można zasięgnąć rady w przewodnikach lub skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
- Pamiętaj o ubezpieczeniu - ubezpieczenie zdrowotne za granicą to bardzo ważny element każdego wyjazdu. W przypadku nieszczęśliwego wypadku takie ubezpieczenie pozwoli na szybką pomoc medyczną, co może nawet uratować życie.
- Zaszczep się - nie zapominaj o tym zwłaszcza, gdy podróżujesz do krajów tropikalnych. W tym celu najlepiej udać się do lekarza, który poinformuje o konieczności wykonania dodatkowych szczepień - w zależności od miejsca, do którego chcemy wyjechać.
- Uzupełnij zapas stałych leków - dotyczy to przede wszystkim osób cierpiących na choroby przewlekłe. Przed wyjazdem najlepiej poprosić lekarza o receptę i wykupić odpowiedni zapas leków, które wystarczą nam na całą podróż. Zastanawiając się, jakie leki zabrać za granicę, należy mieć na uwadze, że zakup leków na podstawie polskiej recepty w wielu krajach może okazać się niewykonalny.
Apteczka podróżna - co wziąć?
Oprócz wspomnianych wcześniej kroków, bez których nasz wyjazd może być niezwykle kłopotliwy, warto zaopatrzyć się w spersonalizowaną apteczkę wakacyjną. W razie nagłych wypadków apteczka powinna być pierwszym, po co sięgniemy - jeszcze przed kontaktem z lekarzem. Skompletowanie apteczki na wczasy jednak w żadnym wypadku nie polega na zabraniu wszystkich posiadanych przez nas leków - większość z nich na pewno się nie przyda, a dodatkowo taki sposób pakowania jest bardzo nieporęczny.
Apteczka wyjazdowa na miarę?
Mając na uwadze miejsce, do którego wyjeżdżamy, pamiętajmy, że naszą apteczkę powinniśmy skompletować indywidualnie pod potrzeby nasze i naszej rodziny lub kompanów podróży. Zawartość apteczki będzie wyglądała inaczej w przypadku samotnego odkrywcy czy pary seniorów na wczasach w kurorcie. Inaczej będzie również wyglądała wakacyjna apteczka na wczasy rodzinne.
Apteczka wakacyjna nie powinna być ciężka, jednak na tyle kompletna, by w razie potrzeby zapewnić wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że właściwe skompletowanie apteczki może uratować zdrowie - a nawet życie.
Do apteczki podróżnej należy włożyć przede wszystkim:
- stale przyjmowane leki - najważniejszym elementem wyposażenia każdej spersonalizowanej apteczki wyjazdowej są leki przyjmowane w sposób ciągły. Należy o nich pamiętać i wykupić je odpowiednio wcześniej. Pamiętajmy również o lekach przeciwalergicznych;
- leki przyjmowane w nagłych sytuacjach - jak chociażby leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Takie leki dostępne są pod wieloma postaciami w każdej aptece. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi pamiętajmy jednak, by zapakowane przez nas leki były dla nich przystępne. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku leków doraźnych stosowanych przeciw objawom przeziębienia i grypy - jak ból gardła, katar czy kaszel. Jednym z najczęstszych wakacyjnych problemów są dolegliwości pokarmowe, dlatego do apteczki warto spakować też leki poprawiające trawienie, przeczyszczające lub probiotyki. Nie zapominajmy również o lekach na chorobę lokomocyjną - zwłaszcza, gdy jadą z nami dzieci;
- opatrunki, woda utleniona - powinien być to podstawowy element każdej apteczki, po który sięgniemy w przypadku skaleczeń;
- kremy z filtrem do opalania - to właśnie dzięki nim unikniemy poparzenia słonecznego - zwłaszcza, jeśli na wczasach planujemy dużo się opalać;
- preparaty na komary i kleszcze - pomogą one odstraszyć nieproszonych gości i tym samym uchronić się przed przenoszonymi tą drogą chorobami (jak borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu);
- termometr.
Jakie leki można bezpiecznie zabrać do apteczki wakacyjnej?
W apteczce podróżnej bez problemu możemy przechowywać wszystkie leki do użytku własnego. Pamiętajmy jednak, by liczba opakowań/dawek nie przekroczyła znacznie ilości potrzebnej podczas samego pobytu. [1] Podobnie sprawa wygląda z zastrzykami. Można przewozić je przez granicę, jednak należy mieć przy sobie zaświadczenie o konieczności przyjmowania tego typu leków. Zaświadczenie to powinno zostać przetłumaczone na język angielski, by było ono dla wszystkich zrozumiałe. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności w przypadku kontroli straży granicznej. Pamiętajmy, by w razie możliwości zabrać ze sobą oryginalne opakowania leków oraz ulotki. Warto również zainteresować się oficjalną stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub Ministerstwa Zdrowia, na której znajdziemy wszystkie informacje o lekach, jakie można przewozić na teren konkretnych państw. [2]
Dzięki tym poradom nasze wakacje obfitować będą w same pozytywne wspomnienia, a nagłe dolegliwości zdrowotne nie będą już problemem.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-w-sprawie-przewozu-lekow-przez-granice-rzeczypospolitej-oraz-innych-panstw-dla-indywidualnych-pacjentow, dostęp: 30.06.2021.
- https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych, dostęp: 30.06.2021.