W zależności od ekspozycji na wyżej wymienione czynniki, wygląd skóry oraz tempo zmian komórkowych różnią się. Pierwszymi objawami starzenia się skóry są: utrata napięcia, pojawienie się linii w okolicy oczu i na czole, zaznaczenie bruzd nosowo-wargowych oraz utrata nawilżenia, suchość skóry. Na skórze eksponowanej na słońce dodatkowo mogą pojawić się nieestetyczne i trudne do usunięcia zmiany pigmentacyjne - przebarwienia.
Jak opóźnić starzenie się skóry?
Pielęgnacja spowalniająca starzenie się skóry powinna zaczynać się na długo przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek. W działaniach mających na celu spowolnienie starzenia się skóry najważniejszą rolę pełni profilaktyka - zdrowy tryb życia, na który składa się rytm okołodobowy, urozmaicona dieta, regularna aktywność fizyczna oraz redukcja skutków wszechobecnego stresu. Słońce a starzenie się skóry to również ważny temat. Istotnym elementem jest więc ochrona przed promieniowaniem UV i prawidłowa, dobrana do potrzeb skóry pielęgnacja. Stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków lub wybór składników nieprawidłowo dobranych do skóry może osłabić barierę skórną i przyczynić się do przyspieszenia starzenia.
Terapia skóry dojrzałej powinna zatem uwzględniać zarówno zmiany w trybie życia, jak i pielęgnacji kosmetycznej i suplementację.
Skóra dojrzała: pielęgnacja i zabiegi
Na rynku produktów kosmetycznych istnieje wiele kosmetyków, które obiecują spłycenie zmarszczek, poprawę jędrności skóry i wpływ na kształt twarzy. Tego typu deklaracje nie mogą zostać spełnione. Kosmetyki z założenia działają w obszarze górnych warstw skóry - naskórka i nie mają wpływu na syntezę kolagenu i elastyny, od których zależą wymienione efekty.
Z tego względu, dobierając produkty do domowej pielęgnacji skóry dojrzałej, nie należy kierować się obietnicami marketingowymi, a składem produktów widocznym na tyle opakowania - INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). W kosmetykach do pielęgnacji skóry dojrzałej powinny znajdować się składniki o działaniu nawilżającym, odżywczym i antyoksydanty. Do najbardziej aktywnych należą: ceramidy, peptydy, witamina E, witamina C i retinoidy. Mają one wpływ na naskórek i pośrednio hamują procesy starzenia w obszarze całej skóry.
Głębiej od kosmetyków stosowanych w domu, działają zabiegi kosmetologiczne. Szeroki wachlarz zabiegów, którym dysponuje kosmetologia, pozwala stosunkowo szybko uzyskać widoczne efekty. O wyborze zabiegu powinien zdecydować specjalista, który przed przystąpieniem do procedury przeprowadza konsultację i diagnozę skóry. Stopień zaawansowania procesów starzenia, ogólny stan zdrowia oraz tempo życia decydują o wyborze kierunku działań zabiegowych. Zabiegi opóźniające starzenie mogą działać w kilku mechanizmach - stymulować odnowę komórkową i produkcję białek podporowych - kolagenu, elastyny; neutralizować wolne rodniki oraz poprawiać nawilżenie i odżywienie skóry na poziomie komórkowym.
Do takich zabiegów należą: peelingi chemiczne (kwas ferulowy, glikolowy, TCA), retinoidy, mezoterapia igłowa z podaniem odpowiednich ampułek i zabiegi z użyciem technologii: lasery, RF, HIFU.
Suplementacja na szybkie starzenie się skóry twarzy
Suplementy diety wspierają funkcjonowanie skóry od wewnątrz. Przed wprowadzeniem suplementacji należy jednak wykonać badania laboratoryjne, które pomogą określić niedobory i wskażą ewentualne zaburzenia, wymagające dalszego postępowania. Uzupełnienie niedoborów - witamin, mikroelementów jest pierwszym i najważniejszym determinantem wyboru suplementów diety. Dopiero później można wprowadzać składniki, które wykazują działania spowalniające starzenie. W terapii skóry dojrzałej suplementy diety powinny działać na wielu płaszczyznach - neutralizować wolne rodniki, działać przeciwzapalnie, poprawiać odnowę komórkową, przyspieszać metabolizm.
W suplementach diety dla skóry dojrzałej powinny znaleźć się: witamina C, E, kwas alfa-liponowy, glutation, resweratrol, aminokwasy oraz koenzym Q10. Warto zwrócić uwagę również na substancje wykazujące działanie na poziomie układu dokrewnego - np. adaptogeny, Przedstawicielami tej grupy składników są: Ashwagandha, Shatavari, Cytryniec Chiński.
W działaniach mających na celu spowolnienie przebiegu starzenia się skóry najważniejszą rolę odgrywa profilaktyka. Zdrowe starzenie się skóry zależy od higieny trybu życia oraz odpowiedniej pielęgnacji kosmetycznej i zabiegowej. Wsparciem mogą być również suplementy diety. Każda osoba, której zależy na spowolnieniu procesów starzenia oraz zdrowym, adekwatnym do wieku wyglądzie skóry, powinna konsekwentnie, samodzielnie lub z pomocą odpowiedniego specjalisty wprowadzać zmiany w wyżej wymienionych obszarach.