Jak zmienia się skóra po 30-tce?
U kobiet po 30-tym roku życia poziom hormonów odpowiedzialnych za reprodukcję spada, a nie od dziś wiadomo, jak ogromny wpływ mają hormony płciowe na nasz wygląd, w tym kondycję skóry. Wraz ze spadkiem estrogenów zmniejsza się wydolność fibroblastów - komórek skóry właściwej, spada produkcja kolagenu i elastyny. Skóra staje się mniej elastyczna, mogą pojawiać się na niej pierwsze zmarszczki mimiczne. Zmniejszeniu ulega ilość kwasu hialuronowego, a co za tym idzie - poziom nawilżenia spada. Pielęgnacja skóry twarzy po 30-tce musi być więc odpowiednio planowana.
Kosmetyki po trzydziestym roku życia
Kosmetyki dedykowane konkretnym przedziałom wiekowym zostały stworzone z myślą o przeciętnym użytkowniku. Wygląd skóry jest odzwierciedleniem zdrowia organizmu oraz trybu życia i mimo podobnego wieku, u dwóch różnych osób może on być inny. Dodatkowo na tempo procesów starzenia ma wpływ rodzaj skóry. Skóra tłusta, choć w wieku młodzieńczym stanowi problem dla wielu osób, to starzeje się wolniej niż skóra sucha. Sebum chroni głębiej położone warstwy komórek przed utratą wody - zmniejsza TEWL - transepidermalną utratę wody. Z kolei na skórze suchej szybciej pojawiają się drobne linie, zmarszczki. Potrzeby obu skór - tłustej i suchej, mimo podobnego wieku są zatem inne.
Skóra tłusta wymaga stosowania preparatów, które redukują produkcję sebum, odblokowują i zwężają pory. Niewłaściwa pielęgnacja skóry tłustej może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych i pojawienia się trądziku wieku dojrzałego (Acne Tarda). Składnikami, na które warto zwrócić uwagę w kosmetykach są: retinoidy, niacynamid, skwalan.
Sucha skóra wymaga przede wszystkim silnego nawilżenia. Należy zadbać o przywrócenie zdrowia bariery skórnej. Składnikami, które sprawdzą się w pielęgnacji skóry suchej są: ceramidy, peptydy, mocznik.
Pielęgnacja skóry po 30-tce, czyli antyoksydacja, ochrona przeciwsłoneczna i nawilżanie
Pielęgnacja skóry po 30-tym roku życia musi obejmować kosmetyki zawierające antyoksydanty. Substancje te eliminują wolne rodniki, które odpowiedzialne są za procesy starzenia się skóry.
Należą do nich: witamina C, witamina E, kwas ferulowy, floretyna, koenzym Q10. W kosmetyczce 30-latki powinny znaleźć się: krem nawilżający, kremy o działaniu antyoksydacyjnym oraz krem z fotoprotekcją na poziomie minimum SPF 30. Warto rozważyć również krem spłycający zmarszczki mimiczne, zawierający np. o peptydy.
Sprawdź, jakie są zasady bezpiecznego opalania i to w każdym wieku.
Oczyszczanie skóry wrażliwej
Łagodne oczyszczanie skóry powinno być wpisane w codzienną pielęgnację twarzy każdej osoby, nie tylko tej po 30-tce. Jako kosmetolog zalecam swoim podopiecznym stosowanie łagodnych pianek myjących na dzień i tzw. dwuetapowego oczyszczania wieczorem (produkt hydrofobowy, najczęściej olejek + żel myjący). Dokładne oczyszczanie nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale sprawia, że stosowane kosmetyki penetrują głębiej i stają się bardziej aktywne.
Pielęgnacja skóry okolic oczu
Skóra okolic oczu jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż skóra pozostałych partii twarzy – wymaga więc szczególnej troski, zwłaszcza że często to właśnie tam pojawiają się pierwsze zmarszczki. Kremy pod oczy po 30-tym roku życia powinny nawilżać i zmiękczać skórę, chronić przed wolnymi rodnikami oraz promieniowaniem UV. Dobrze wybrać osobny kosmetyk na dzień i osobny na noc – na takiej samej zasadzie jak kosmetyki do twarzy. Krem na dzień o działaniu nawilżającym, z filtrem przeciwsłonecznym, a krem na noc - stymulujący procesy odnowy komórkowej.
Zabiegi kosmetologiczne po 30. roku życia
Zabiegi kosmetologiczne działają głębiej niż produkty do pielęgnacji domowej, bo aż do skóry właściwej. Wpływając na funkcje fibroblastów, przyspieszają produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Warto, aby osoby po 30-tym roku życia regularnie odwiedzały gabinet kosmetologiczny, nie rzadziej niż dwa razy do roku. Swoim pacjentom w tym wieku najczęściej oferuję dwie serię zabiegów kosmetologicznych - wiosną i jesienią. Do najskuteczniejszych zabiegów należą: peelingi chemiczne, retinoidy, zabieg mikronakłuwania, mezoterapia igłowa.
Starzenie to proces fizjologiczny, jego objawy zaczynają być dostrzegane najczęściej w okolicach 30-go roku życia. Spowolnieniu ulega wówczas metabolizm komórek, zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. W domowej pielęgnacji osób po 30-tym roku życia powinny znaleźć się: kosmetyk nawilżający dobrany do rodzaju skóry, antyoksydaycjny oraz krem z ochroną SPF.
Uupełnieniem pielęgnacji domowej mogą być zabiegi kosmetologiczne, które wykonywane regularnie skutecznie spowalniają procesy starzenia. Nie bez znaczenia pozostaje również tryb życia. Skóra odwdzięczy się zdrowym wyglądem za przespane noce, zróżnicowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną.