Problemy z libido mogą być powodowane przez czynniki zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Często nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy i zdarza się, że nie zauważamy problemu… w przeciwieństwie do naszego partnera. W artykule przedstawimy Ci najpopularniejsze przyczyny problemów z popędem seksualnym i innymi intymnymi dolegliwościami oraz badania, które możesz wykonać, by sprawdzić, czy dotyczą również ciebie.
„Jedynie 20 proc. kłopotów związanych z życiem erotycznym wynika z psychiki i tylko 10 proc. jest związanych ze zbyt niskim poziomem hormonów płciowych. W 80 proc. zaburzenia seksualne są spowodowane poważnymi chorobami, takimi jak cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze i urazy rdzenia kręgowego” – mówi prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog.
Choć potrzeby seksualne u każdego człowieka są nieco inne, każdy z nas jest genetycznie uwarunkowany do prokreacji. Brak seksu bardzo często odciska swoje piętno nawet na zdrowym związku, dlatego warto dbać o to, by stale podsycać ogień namiętności. Krótkotrwałe problemy z libido zdarzają się w okresach stresowych, ale ich podstawą mogą być także używki, brak ruchu i niezdrowa dieta. Dbanie o zdrowe ciało to także dbanie o odpowiedni poziom popędu seksualnego.
Tarczyca a libido
Jednym z najczęstszych objawów chorób tarczycy jest spadek libido. Wiąże się to z ogólnym osłabieniem, które ogarnia organizm osoby chorej. Pacjent nie tylko nie ma energii do życia, ale i często cierpi na brak humoru i życiowej radości. Dodatkowo niedoczynność tarczycy niemal zawsze łączy się z zatrzymywaniem wody w organizmie i tyciem. Jest to zwłaszcza problematyczne dla kobiet, które czują się przez to nieatrakcyjne i nie chcą pokazywać się partnerowi nago.
Nawet niewielkie zaburzenia pracy tarczycy mogą prowadzić do problemów z osiągnięciem orgazmu. Nadczynność tarczycy u kobiet blokuje działanie estrogenów, z kolei niedoczynność jest związana z podwyższonym poziomem prolaktyny zmniejszającej libido. U mężczyzn zbyt mało hormonów wydzielanych przez tarczycę w skrajnych przypadkach powoduje nawet impotencję.
Podstawowe badania tarczycowe obejmują wskaźniki TSH, FT3 i FT4. Warto jednak zdecydować się na nieco bardziej pogłębione testy, zwłaszcza jeśli w rodzinie pacjenta zdarzały się zachorowania związane z tarczycą. Z myślą o tym, przygotowaliśmy specjalne pakiety, tj. e-pakiet tarczycowy rozszerzony, e-pakiet badan hormonalnych dla kobiet oraz e-pakiet dla mężczyzn, w których znajdują się również pomiary hormonów i innych ważnych przy diagnozie wskaźników.
Układ sercowo-naczyniowy a problemy intymne
Jedną z najważniejszych przyczyn problemów z aktywnością seksualną są choroby układu naczyniowo-sercowego. Jeśli zauważysz coraz częstsze zaburzenia erekcji, może być to pierwsza oznaka miażdżycy, nadciśnienia lub nawet zawału serca.
By pomóc lekarzowi w wystawieniu diagnozy, koniecznie wykonaj badania laboratoryjne. Pozwolą one wskazać ewentualne nieprawidłowości, które mogą prowadzić do późniejszych problemów. Zwróć szczególną uwagę na poziom cholesterolu i d-dimerów, które są ściśle powiązane z zakrzepami w organizmie. Możesz także zdecydować się na pełen e-pakiet sercowy, który bada wszystkie najważniejsze dla serca parametry.
Problemy z pęcherzem przyczyną zaburzeń seksualnych
Problem nietrzymania moczu jest coraz mocniej nagłaśniany, ale wbrew popularnym przekonaniom dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyną tej wstydliwej dolegliwości są osłabione mięśnie dna miednicy. Wiotczeją one z wiekiem oraz po porodzie, ale zdarza się, że dotyczą one także ludzi młodszych i bezdzietnych. Obawa przed „popuszczeniem” jest często tak silna, że osoby te nieraz całkowicie rezygnują ze stosunków, a nawet życia towarzyskiego.
Choć objawy nietrzymania moczu są dość oczywiste, warto sprawdzić, czy poza osłabieniem mięśni nie wdała się dodatkowa infekcja, która utrudniałaby leczenie. W naszej ofercie znajdziesz badania bakteriologiczne oraz mykologiczne moczu, ale i e-pakiet nerkowy, przystosowany specjalnie do chorób moczu, pęcherza i nerek.
Samo leczenie najlepiej zacząć od konsultacji z lekarzem, który poinstruuje nas jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśnia Kegla. Mięśnie te są odpowiedzialne za podtrzymywanie narządów jamy brzusznej i pęcherza moczowego. W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się jednak lekoterapia.
Ciąża i połóg
Ciąża i okres połogu są bardzo indywidualnym przeżyciem dla każdej kobiety. Indywidualny w tym czasie jest również poziom popędu seksualnego. Niektóre panie mają ochotę przez cały czas trwania ciąży, a inne odpycha sama myśl o stosunku. Jeśli Twój poziom libido nagle spadł mimo tego, że nie miałaś do czynienia z czynnikami stresowymi, wykonaj badanie krwi Beta-HCG. Sprawdzi ono, czy aby na pewno nie jesteś w ciąży.
Choć wydawać by się mogło, że jedynie kobieta może nie chcieć uprawiać seksu podczas ciąży i połogu, mężczyźni również mają z tym problem. Pierwszą sprawą jest oczywiście zmęczenie i ciągle niewydive z powodu płaczącego noworodka. Druga to w przypadku kobiet, ból przy stosunku. Panie nieraz skarżą się na nieprzyjemny, piekący dyskomfort, który na szczęście mija z czasem. Jeśli jednak ból nie pozwala kobiecie cieszyć się satysfakcjonującym seksem, zawsze można zdecydować się na pieszczoty oralne lub wspólną masturbację.
Problematyczne leki
Na popęd seksualny mogą mieć też wpływ niektóre substancje chemiczne zawarte w przyjmowanych lekach. Często narzekają na to panie stosujące pigułki antykoncepcyjne. W ich przypadku najlepiej będzie wybrać się do ginekologa, w celu zmiany przyjmowanych tabletek. Ten sposób nie jest jednak zawsze skuteczny, a eksperymenty mogą trwać wiele miesięcy. Szybszym, choć pewnie nie całkowicie satysfakcjonującym rozwiązaniem, będzie zmiana metody antykoncepcji.
Poza lekami antykoncepcyjnymi, na libido negatywnie wpływają też leki przeciwpadaczkowe. W ich przypadku mowa o środkach psychotropowych, czyli wpływających bezpośrednio na psychikę chorego. Mogą one prowadzić zarówno do zmniejszenia, ale i zwiększenia popędu.
Niezależnie od leków i choroby, dobrze jest zapoznać się z listą skutków ubocznych na opakowaniu specyfiku. Najlepiej jednak skonsultować ewentualne działania niepożądane z lekarzem.
Do każdego problemu należy podchodzi indywidualnie. Spadek libido nie musi oznaczać choroby, a może jedynie wskazywać na pewne niedobory w diecie lub trybie życia. Jeśli jednak problem utrzymuje się długo lub zaobserwowałeś u siebie także inne niepokojące symptomy, koniecznie wykonaj badania laboratoryjne, które pozwolą ci podjąć niezbędne w leczeniu kroki.