Zerwanie więzadła krzyżowo przedniego (ang. Anterior Cruciate Ligament, ACL) jest jednym z najczęściej spotykanych urazów kolana. Ze względu na fakt, że jest to najważniejsze więzadło stabilizujące staw kolanowy, leczenie i rehabilitacja powinny nastąpić jak najszybciej po urazie. Czy konieczna jest operacja? Jak wygląda rehabilitacja przy zerwanym ACL? Sprawdźmy!
Komu grozi zerwanie więzadła krzyżowego?
Zerwanie więzadła krzyżowo przedniego najczęściej dotyka osób młodych i aktywnych fizycznie. Zdarza się, że osoby te uprawiają sporty bez konsultacji z lekarzem i bez nadzoru trenera. Najczęściej do urazów dochodzi podczas uprawiania sportów ekstremalnych i wyczynowych, choć zdarzają się nawet podczas meczu piłki nożnej.
Z racji tego, że więzadła te są niezwykle ważne w procesie stabilizacji kolana, szybka reakcja i podjęcie leczenia oraz rehabilitacji stawu kolanowego są kluczowe w powrocie do sprawności.
Kiedy rehabilitacja kolana po ACL jest konieczna, czyli objawy schorzenia
Przy kontuzji występuje kilka charakterystycznych objawów, które pozwalają stwierdzić obecność uszkodzenia.
Są to:
- tzw. uciekanie kolana, łączące się z poczuciem i dźwiękiem „chrupania”,
- ból uniemożliwiający chodzenie,
- opuchlizna na kolanie,
- poczucie niestabilności kolana.
Diagnoza zerwanego więzadła i metody leczenia
Najdokładniejszej diagnozy uszkodzenia więzadła krzyżowo przedniego udzieli lekarz. Zazwyczaj wykonuje on tzw. Test „Lachmana”, który polega na ustabilizowaniu uda, a następnie wykonywaniu ruchów kolanem w przód i w tył. Dzięki tej metodzie specjalista szybko dostrzeże, czy kolano zachowuje się tak jak powinno czy jednak jego ruchy są inne od spodziewanych.
Niestety zerwanie więzadła krzyżowo przedniego wymaga operacji, którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym. Zabieg trwa zazwyczaj około dziewięćdziesięciu minut, ale w szpitalu pacjent powinien spędzić jeszcze kilka dni, podczas których konieczna jest rekonwalescencja i rehabilitacja ACL. Niektóre kliniki wprowadzają do swojej oferty metodę Internal Bracing, która jest mniej inwazyjna i pozwala na zachowanie naturalne stabilizacji stawu kolanowego.
Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL
Proces dochodzenia do zdrowia i zalecana rehabilitacja są bardzo indywidualne. U większości pacjentów lekarze zalecają unieruchomienia kolana w specjalnej ortezie pooperacyjnej, jednak zdarza się, że w niektórych przypadkach rezygnuje się z tej metody. By wrócić do pełnej sprawności, w każdym przypadku konieczna jest odpowiednia, rozpisana przez specjalistę rehabilitacja po ACL.
Fizjoterapię można rozpocząć już nawet podczas pobytu w szpitalu, jednak należy mieć na uwadze, by nie obciążać operowanej nogi. Pierwsze ćwiczenia powinny być delikatne, oparte na zginaniu stawu kolanowego i biodrowego oraz na nauce chodzenia o kulach.
Po wyjściu ze szpitala pacjent powinien osiągać już wymagany zakres zgięcia stawu kolanowego 60-90 stopni, jednak może nie osiągać jeszcze pełnego wyprostu stawu. Do dwóch tygodni po operacji, rehabilitacja kolana po ACL obejmuje m.in schładzanie stawu, masaż, chód o kulach i mobilizację rzepki, a także szereg odpowiednich ćwiczeń.
Między czwartym a szóstym tygodniem pacjent powinien osiągnąć już pełny wyprost stawu kolanowego, ale nie oznacza to, że należy rezygnować z fizjoterapii. Zabiegi nadal są potrzebne i powinny być odpowiednio dostosowywane do stanu zdrowia i prędkości zdrowienia. Pacjent może już jeździć na ergonometrie rowerowym, wchodzić i schodzić po schodach, rozciągać mięśnie łydek i tylnych mięśni uda, a także chodzić po równym i miękkim podłożu. Cały czas powinny być również stosowane masaże i zabiegi fizykoterapeutyczne.
Większa część rehabilitacji może być stosowana w domu pacjenta, pod warunkiem, że terapia będzie odbywała się pod okiem specjalisty. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zerwanie więzadła krzyżowo przedniego uniemożliwia jazdę samochodem jeszcze kilka tygodni po operacji. Rehabilitację domową możesz zamówić na naszej stronie. Wystarczy, że wybierzesz adres, pod który ma przyjechać specjalista oraz termin i rodzaj zabiegu. Po zakończonej wizycie terapeuta przygotuje dla Ciebie listę zaleceń, których powinieneś przestrzegać między zabiegami. Stopniowe pobudzanie chorego do ruchu, żywienie opierające się zdrowej diecie wegetariańskiej i właściwa higiena sportu pozwolą cieszyć się pełną sprawnością w niedługim czasie.