Poprawna temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi około 36,6 stopni Celsjusza. Gdy organizm jest zainfekowany lub przegrzany, temperatura ta zwiększa się, co może prowadzić do udaru cieplnego, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Gdy jest ci gorąco zaczynasz się pocić. Jest to automatyczny sposób twojego organizmu na ochłodzenie się. Jednak przy zbyt wysokiej temperaturze i odwodnieniu, organizm zatrzymuje rezerwy wody i pozbawia się tym samym naturalnej osłony przed panującym skwarem. W tym momencie jesteś już tylko o krok od udaru słonecznego.
Dla kogo wysokie temperatury są najbardziej szkodliwe?
Zbyt wysokie temperatury szkodzą właściwie nam wszystkim, a długotrwałe przebywanie na słońcu potrafi wywołać przegrzanie nawet u całkowicie zdrowych osób. W największym niebezpieczeństwie są jednak osoby starsze (zwłaszcza po osiemdziesiątym roku życia), dzieci oraz osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Niestety wiele schorzeń i leków może przyczynić się do zmniejszenia odporności na wysokie temperatury. Należą do nich przede wszystkim cukrzyca, otyłość, choroba Parkinsona i nadczynność tarczycy. Narażone mogą być także osoby chore psychicznie, u których przegrzanie głowy może pogłębić niepokojące objawy. Jeśli chodzi o leki, w grupie ryzyka znajdują się osoby zażywające środki uspokajające, przeciwdepresyjne, moczopędne, nasenne oraz przeciwhistaminowe.
Jak zabezpieczyć swój organizm przed upałami?
By chronić się przed przegrzaniem, musisz przede wszystkim słuchać potrzeb swojego ciała. Gdy za oknem panują upały z pewnością czujesz się rozleniwiony i nie masz ochoty na większą aktywność fizyczną. Zachęcamy, żebyś bez wyrzutów sumienia poddał się odrobinie lenistwa, ponieważ sport w wysokich temperaturach prowadzi do zatrzymania wody w organizmie.
Wychodząc z domu zadbaj o nakrycie głowy, najlepiej czapkę z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem, które będzie chroniło nie tylko skalp, ale i wrażliwą na promienie słoneczne twarz. Zadbaj także o odpowiednie ubranie. Naga skóra wcale nie sprawia, że czujesz zwiększony chłód. Podczas upałów wybieraj jasne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, takich jak len czy cienka bawełna.
W okresie letnim zrezygnuj ze spożywania tłustych posiłków bogatych w mięso i zastąp je lekkimi sałatkami i zupami typu chłodnik. Ogranicz też spożywanie alkoholu, ponieważ choć zimne piwo czy drink z palemką mogą wydawać do świetnymi „ochładzaczami”, ostatecznie będą prowadzić do częstszego wydalania moczu, a w efekcie do odwodnienia. W zamian za to wybierz wodę mineralną lub owocową lemoniadę i pamiętaj, że gdy temperatura przekracza trzydzieści stopni, powinieneś wypijać minimum trzy litry płynów dziennie.
Po czym rozpoznać udar słoneczny i jak go leczyć?
Pierwszym objawem udaru słonecznego jest osłabienie, ból głowy i gorączka. Następnie pojawiają się nudności, zawroty głowy i wymioty. Objawom mogą towarzyszyć również krwotoki z nosa oraz biegunka.
Jeśli zauważysz u bliskich któreś z tych przypadłości, zadbaj o to, by przenieść poszkodowanego w zacienione miejsce i schłódź jego ciało. Niezbędne będzie także podanie płynów i rozluźnienie zbyt ciasnych ubrań, które dodatkowo podwyższają temperaturę organizmu. Najlepiej, jeśli po wykonaniu powyższych czynności zadzwonisz na pogotowie. Może się okazać, że konieczna będzie hospitalizacja i zaaplikowanie kroplówki uzupełniającej elektrolity. Pamiętaj, że udar i przegrzanie mogą prowadzić do śmierci, dlatego reaguj zawsze, gdy w swoim otoczeniu dostrzeżesz osobę o niepokojących symptomach.
Jeśli obawiasz się, że skutki upałów mogły dotknąć i Ciebie lub chcesz dowiedzieć się jakie badania diagnostyczne wykonać, możesz skonsultować się z lekarzem online. By skorzystać z tej funkcji wystarczy, że zamówisz konsultację profilaktyczną na stronie
https://upacjenta.pl/konsultacje
.