Lato to idealny czas korzystanie z pięknej pogody. Ekspozycja na słońce niesie ze sobą szereg korzyści — lepszy sen, więcej witaminy D w organizmie czy silniejszy układ odpornościowy. Jednak z drugiej strony należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z nadmiernej ekspozycji na słońce, takich jak oparzenia słoneczne, czerniak skóry czy szybciej pojawiające się zmarszczki. Dlatego, zanim wyjdziesz na słońce, koniecznie zapoznaj się z poniższymi zasadami bezpiecznego opalania!
1. Filtry do opalania to podstawa!
Przed wyjściem na słońce zawsze pamiętaj o użyciu filtrów do opalania. Wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej wydłuża czas, który możesz spędzić na słońcu. Według American Cancer Society, by chronić się przed promieniowaniem UVA oraz UVB, należy stosować filtry do opalania o szerokim spektrum ochrony UV. Zwróć uwagę czy na etykiecie produktu, który zamierzasz kupić, znajduje się taka informacja. By zablokować promienie UVA i UVB, ale jednocześnie opalić skórę, zaopatrz się w filtr o wartości 30 SPF.
Według National Institutes of Health ochrona przeciwsłoneczna zwiększa się, gdy filtr nałożysz jeszcze przed ekspozycją na słońce. Dlatego w celu uzyskania maksymalnej ochrony, filtr przeciwsłoneczny zastosuj od 15 do 30 minut przed wyjściem na słońce i ponownie nałóż go od 15 do 30 minut po ekspozycji na promienie słoneczne. Później ponawiaj nakładanie filtru regularnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy zmoczysz ciało wodą.
2. Nawadniaj się i nawilżaj skórę
Jeśli obawiasz się
czerniaka lub innych negatywnych konsekwencji związanych z opalaniem,
pamiętaj o nawadnianiu się od wewnątrz i nawilżaniu skóry od zewnątrz. Gdy długo przebywasz na słońcu lub opalasz się na solarium, bardzo łatwo możesz się odwodnić. Będziesz wówczas odczuwać pragnienie i zawroty głowy. Dlatego kiedy zamierzasz się opalać, zawsze miej przy sobie dużą butelkę wody.
Równie istotne jest nawilżanie skóry po opalaniu. W trakcie opalania skóra wysusza się, dlatego najlepiej używaj kremu, który głęboko ją nawilży. Co istotne, jeśli zależy Ci na utrzymaniu opalenizny, unikaj kremów zawierających alkohol, ponieważ mogą one neutralizować uzyskany efekt.
3. Rób przerwy w opalaniu
Dr Paul Goldberg w swojej
publikacji o zaletach
bezpiecznego opalania zwraca uwagę na robienie przerw i stopniowe przygotowywanie ciała do ekspozycji na słońce. Przede wszystkim opalanie warto zaczynać stopniowo
—
najlepiej rozpocznij je od wystawienia na słońce każdej strony ciała przez trzy do pięciu minut. W kolejnych tygodniach możesz zwiększać czas ekspozycji i wydłużać go o jedną minutę dziennie na jedną stronę ciała. Według Goldberga maksymalny czas opalania, którego nie powinno się przekraczać to 20 minut dla każdej strony ciała. Dzięki przerwom w opalaniu nie narażasz skóry na działanie promieniowanie UV i zmniejszasz ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych.
4. Gdy słońce jest najsilniejsze, spędzaj czas w cieniu
Pamiętaj także, by wybrać odpowiednią porę dnia do opalania.
Environmental Protection Agency
twierdzi, że latem
ultrafioletowe promienie są wyjątkowo silne w godzinach od 10:00 do 15:00. Dlatego warto w tym czasie unikać słońca, by nie doznać poparzeń. Okazuje się, że najlepszy czas na opalanie to od 8:00 do 10:00 rano i od 15:00 do 18:00 po południu. O tej porze ilość promieniowania ultrafioletowego jest znacznie niższa, ale promienie słoneczne są nadal na tyle silne, by uzyskać ładną opaleniznę.
5. Bezpieczne opalanie twarzy - noś okulary i nakrycie głowy
Brak odpowiedniej ochrony oczu i twarzy przed promieniowaniem UV może prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak zaćma,
czerniak
czy nowotwory oka. Zaopatrz się więc w okulary przeciwsłoneczne, które absorbują promienie UV przynajmniej do 400 nm lub na których widnieje napis o spełnieniu wymagań ANSI UV. Takie okulary blokują nawet do 99% promieniowania. Bezpiecznym rozwiązaniem jest również noszenie kapelusza z dużym rondem, który ochroni przed słońcem głowę, uszy, oczy, czoło i nos. Co więcej, w takim kapeluszu możesz wyglądać niezwykle stylowo!
6. Przed opalaniem złuszczaj skórę
By zadbać o
bezpieczne opalanie
i uzyskać idealną opaleniznę, zadbaj o złuszczenie skóry przed wystawieniem jej na słońce. Złuszczanie polega na usunięciu martwych komórek z najwyższej warstwy naskórka i ułatwia pojawienie się świeżej skóry. Dzięki temu wyrównuje się jej koloryt, a sebum zatykające pory jest usuwane. Im płytsza jest warstwa naskórka, tym Twoja opalenizna dłużej utrzyma się i będzie bardziej równomierna, bez nieestetycznych plam.
7. Dostosuj czas opalania do karnacji
Dermatolodzy dzielą typy skóry na sześć kategorii – od fototypu 1 do fototypu 6. Naturalnie jasna skóra, czyli fototyp 1 zawiera małe ilości melaniny, dlatego jest bardziej narażona na działanie rakotwórczego promieniowania słonecznego i poważne poparzenia. Osoby o ciemniejszej karnacji nadal powinny chronić swoją skórę
filtrem do opalania
, ale mogą postawić na nieco niższy poziom SPF. Ciemna skóra zawiera bowiem więcej melaniny, która działa jak naturalna ochrona przed słońcem. Pamiętaj, by dostosować ochronę przeciwsłoneczną oraz czas spędzony na słońcu do odcienia Twojej skóry.
Badanie przeprowadzone przez American Academy of Dermatology wskazuje, że 72% respondentów uważa opalonych ludzi za bardziej atrakcyjnych, natomiast aż 80% badanych obawia się raka skóry. Dlatego, jeśli pragniesz uzyskać piękną opaleniznę, bez narażania się na przykre konsekwencje — pamiętaj o powyższych wskazówkach. Dzięki nim uzyskasz zdrowy, promienny wygląd i nie narazisz swojego zdrowia!