Libido – 6 kluczowych aspektów. Jak podnieść jego poziom?
Seks i ciąża

Libido – 6 kluczowych aspektów. Jak podnieść jego poziom?

Pojęcie libido, oznaczające popęd seksualny, używane jest do opisania ogólnej energii życiowej i motywacji w kontekście seksualnym. Choć nie istnieją żadne normy dla poziomu libido, rozbieżności w popędzie seksualnym między partnerami mogą budzić emocje. Dowiedz się, co wpływa na libido i sprawdź, dlaczego bliska Ci osoba lub Ty sam nie masz ochoty na seks!

Spadek libido – przyczyny

Na poziom libido u kobiet i mężczyzn wpływa wiele czynników: od biologicznych, przez psychologiczne, po społeczne. Sprawdź 6 najważniejszych czynników mogących mieć wpływ na popęd seksualny.

Podłoże psychologiczne

W tym kontekście niskie libido może mieć swoje podłoże w:

  • chorobach psychicznych, np. depresji czy zaburzeniach lękowych;
  • wysokim poziomie stresu;
  • niskiej samoocenie;
  • zaburzeniach identyfikacji płciowej;
  • traumie spowodowanej doświadczeniem znęcania się psychicznego lub fizycznego;
  • negatywnym doświadczeniom seksualnym w przeszłości;
  • uzależnieniu od pornografii lub substancji psychoaktywnych.

Jeśli przyczyna spadku libido leży w psychice, warto skierować się do psychologa lub seksuologa.

Kondycja relacji

Obniżenie libido u partnerki lub partnera może wiązać się również z problemami w relacji. Nawet zupełnie niepowiązany ze sferą erotyczną konflikt, np. finansowy, może odbić się na poziomie ochoty na seks. Za brakiem chęci na zbliżenia może stać:

  • utracone poczucie więzi z partnerem lub partnerką;
  • nierozwiązane konflikty;
  • nieefektywna komunikacja dotycząca wzajemnych potrzeb seksualnych;
  • brak zaufania;
  • zmiana wyglądu partnera oceniana przez drugą osobę jako mniej atrakcyjna.

Chcąc poprawić jakość relacji, dobrym początkiem będzie spokojna i szczera rozmowa z bliską osobą. Jeśli nie okaże się pomocna, rozważcie terapię par.

Wiek

Z wiekiem poziom pożądania zmienia się u obu płci. W jakim wieku jest największy popęd seksualny? U mężczyzn największy poziom libido przypada na 15-20 lat. U kobiet najwyższy poziom notuje się między 30. a 40. rokiem życia. Poziomu popędu seksualnego u obu płci jest porównywalny dopiero w wieku 30-35 lat, a później dopiero po 45. r.ż.!

Warto zaznaczyć, że spadek libido u mężczyzn po 40., jak i u kobiet, jest naturalny i wiąże się ze zmianą poziomu hormonów płciowych, przede wszystkim testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet. Naukowcy z Pizy zauważają, że z wiekiem hormony mają coraz mniejszy wpływ na chęć na seks, a wzrasta waga aspektów emocjonalnych.

W jakim wieku jest największy popęd seksualny - wykres

Popęd seksualny u mężczyzn po 40

Libido u mężczyzn po czterdziestce jest mniejsze, erekcja trudniejsza do osiągnięcia, a czas ponownej gotowości do współżycia po osiągnięciu orgazmu się wydłuża. To efekt spadku testosteronu, jak również chorób, których objawy często nasilają się w dojrzalszym wieku i mogą mieć wpływ na kondycję seksualną, np.:

Po czterdziestce wzrasta też ryzyko raka prostaty – choroby, która może odbić się na libido u mężczyzn oraz ich sprawności seksualnej.

Menopauza a libido

Czas menopauzy może wpływać na libido kobiety. W wyniku zmian hormonalnych kobieta może doświadczać suchości pochwy, a to z kolei może powodować dyskomfort w trakcie stosunku i zniechęcać do zbliżeń. Jeśli tak się dzieje, najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po lubrykant na bazie wody, który ułatwi współżycie. W przypadku gdy to nie pomoże, warto skonsultować się z lekarzem i przedyskutować terapię hormonalną.

Leki

Niektóre leki, np. na nadciśnienie, przeciwpadaczkowe lub antydepresanty mogą obniżać libido. Część kobiet może również doświadczać obniżenia popędu seksualnego podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli zauważasz u siebie lub bliskiej osoby zmniejszone libido po rozpoczęciu przyjmowania różnego rodzaju leków, skonsultujcie się z lekarzem i przedyskutujcie zmianę metody leczenia.

Styl życia a libido

Stopień aktywności fizycznej, dieta, a nawet dzienna dawka snu mogą wpływać na poziom popędu seksualnego! Naukowcy zwracają uwagę, że aktywność fizyczna działa pozytywnie na układ krwionośny, co pozytywnie działa na libido u kobiet i mężczyzn. Badanie wykonane wśród kobiet wykazało, że regularny wysiłek aktywuje system nerwowy i endokrynny, co ułatwia osiągnięcie stanu podniecenia. Autorzy zwracają też uwagę na pośredni efekt: zwiększona sprawność i lepszy obraz własnego ciała zwiększają swobodę w sferze seksualnej. Z kolei u mężczyzn wysiłek fizyczny powoduje wzrost testosteronu, a to wiąże się z łatwiejszym uzyskaniem erekcji. Warto zaznaczyć, że tyczy się to przede wszystkim ćwiczeń z obciążeniem oraz ćwiczeń interwałowych o wysokiej intensywności, nie zaś kardio.

Badacze z Hiszpanii przyjrzeli się również wpływie snu na libido u kobiet. Ich badanie wykazało, że 73% kobiet, które zgłaszały różnego rodzaju problemy w sferze seksualnej, zmagało się również z problemami ze snem. Specjaliści wnioskują, że zaburzenia snu wpływają nie tylko na libido, lecz także na nawilżenie narządów płciowych i ogólną satysfakcję ze współżycia.

Dieta to kolejny ważny element zdrowego stylu życia, który pośrednio wpływa na popęd seksualny. Mnogość cukrów, tłustych potraw, czy fast-foodów, może przyczynić się do chorób, które negatywnie odbiją się na poczuciu pożądania u obu płci. Opisujemy je niżej.

Zaburzenia libido – przyczyny zdrowotne

Ogólny stan zdrowia wpływa na popęd seksualny. To jasne, że przy 39 stopniach gorączki nie w głowie Ci łóżkowe harce. Jednak niektóre choroby długo nie dają żadnych objawów, a o ich istnieniu pacjenci często dowiadują się przypadkiem, np. podczas rutynowych badań krwi. Za niskim libido mogą stać:

  • choroby układu krążenia,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • nowotwory,
  • niedoczynność tarczycy,
  • hipogonadyzm (nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów płciowych),
  • hiperprolaktynemia (nadmiar hormonu prolaktyny w organizmie),
  • zespół Cushinga.

Aby móc wykluczyć te przyczyny niskiego libido wykonaj Pakiet Badań Krwi, który da Ci szerokie spojrzenie na kondycję Twojego organizmu. Teraz możesz zbadać się u siebie w domu z uPacjenta!

Te Pakiety Badań pomogą Ci zdiagnozować choroby wpływające na libido:

Package preview image
Lepszy nastrój
289,00 zł
Pakiet badań hormonalnych dla kobiet
DHEA-SO4 Estradiol

Pakiet pozwala ocenić status hormonalny kobiety. Badania umożliwiają rozpoznanie zaburzeń hormonalnych odpowiedzialnych za problemy dermatologiczne, nadmierne owłosienie, wahania nastroju, spadek libido, zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Stres
289,00 zł
Pakiet badań hormonalnych dla mężczyzn
DHEA-SO4 Estradiol

W ostatnim czasie zauważyłeś zmiany w swoim wyglądzie takie jak nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej, trądzik lub zmniejszenie owłosienia? A może obserwujesz spadek libido i pogorszenie nastroju? Za te i wiele innych dolegliwości mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne. Zbadaj hormony i przedyskutuj wyniki ze specjalistą medycznym – to wszystko możesz zrobić w swoim domu!

Package preview image
Zaburzenia metaboliczne
179,00 zł
Pakiet badań na cukrzycę
Glukoza

Na cukrzycę choruje co 10. Polak. Diabetykiem może zostać każdy – dziecko, osoba dorosła, kobieta i mężczyzna. Sprawdź swój poziom cukru we krwi i innych ważnych parametrów, aby zapobiec rozwojowi cukrzycy lub monitorować jej przebieg. A to wszystko bez wychodzenia z domu! Zamów domowe pobranie krwi a wyniki skonsultuj online.

Libido u kobiet

Według badań Levann aż 82% kobiet deklaruje, że seks jest dla nich ważny lub bardzo ważny. Jednocześnie 60% z nich odczuwa spadki libido. Nie musi to jednak oznaczać poważnych problemów: libido u kobiet może różnić się w zależności od tego, w jakiej fazie cyklu miesiączkowego się znajdują. Badanie z Uniwersytetu w Kalifornii wskazuje, że libido wzrasta w fazie folikularnej i osiąga szczytowy poziom w fazie owulacyjnej, kiedy kobieta jest gotowa do zapłodnienia. Wiąże się to ze wzrostem poziomu estradiolu. Autorzy pracy wskazują też na rolę innego kobiecego hormonu: progesteronu, który ma hamować libido. Wytwarzany jest w ostatniej fazie cyklu, tuż przed okresem, kiedy zwykle libido spada.

libido u kobiet a cykl menstruacyjny wykres

Libido w ciąży

Zmiany hormonalne w ciąży mogą wpływać na popęd seksualny. Ponadto objawy ciąży, takie jak mdłości lub zgaga, mogą zniechęcać do zbliżeń. Jeśli przebieg ciąży jest trudny, stres także może przyczynić się do braku zainteresowania seksem.

Największy spadek libido obserwuje się tuż po porodzie oraz w okresie karmienia piersią. Kiedy kobieta karmi piersią, zwiększa się poziom prolaktyny – hormonu, którego nadmiar u obu płci może powodować spadek libido. Poza zmianami hormonalnymi na zmniejszoną chęć na seks może mieć zmiana wizerunku ciała po porodzie, oczekiwania własne lub otoczenia co do roli matki, jak również skupienie na relacji z dzieckiem.

Pomocne w powrocie do sfery erotycznej mogą być wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który przedstawi ćwiczenia na mięśnie dna miednicy (potocznie: Kegla), które pomogą przywrócić zdolność uzyskania satysfakcji seksualnej u kobiet po porodzie.

Sentence-neutral card icon
Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Warto zaznaczyć, że żadne badania nie potwierdzają mitu o tym, seks w ciąży może szkodzić matce lub dziecku, bądź wywoływać przedwczesny poród czy nawet poronienie.

Jak zwiększyć libido?

Na popęd seksualny wpływają emocje, relacje, wiek, przyjmowane leki, a nawet prowadzony styl życia. Dlatego w pierwszej kolejności warto wsłuchać się w sygnały swojego ciała i zastanowić się nad swoim zdrowiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Przejdź przez listę czynników wpływających na popęd seksualny wyżej i zastanów się, czy któryś nie dotyczy Ciebie lub partnera. Wykonaj badania hormonalne, które mogą pomóc w identyfikacji powodów obniżenia popędu seksualnego.

Chcąc podnieść libido, korzystając z suplementów lub produktów spożywczych, zwróć uwagę na:

  1. Czekoladę – jedzenie jej powoduje wyrzut hormonów, w tym serotoniny. Powoduje ona również poprawienie przepływu krwi, co może spowodować poprawę libido.
  2. Przyprawy – w szczególności bazylię i czosnek. Bazylia jest bardzo aromatyczna, a czosnek poprawia przepływ krwi. Potencjalnie może pomóc mężczyznom w problemach z erekcją.
  3. Żeń-szeń koreański – zaliczany jest do adaptogenów, roślin o działaniu antyoksydacyjnym. Znany jest przede wszystkim ze swojego działania wspierającego w utrzymaniu optymalnej wytrzymałości, uczucia energii i witalności, dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, ale także pomaga utrzymać sprawność seksualną. Ekstrakt z żeń-szenia może być również stosowany m.in. jako środek wspierający życie seksualna u kobiet w okresie menopauzalnym.
  4. Niacynę (witaminę B3) – przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia i znużenia. Dzięki temu dodaje energii i witalności, potrzebnej do zachowania prawidłowej sprawności seksualnej.
  5. Cynk – jest niezastąpionym składnikiem pomagającym w utrzymaniu prawidłowej płodności i funkcji rozrodczych. Niestety niedobór tego składnika w diecie może odbić się również na zdrowiu seksualnym, wpływając na libido. Jest także zaliczany do przeciwutleniaczy – związków walczących z wolnymi rodnikami, które są szkodliwe dla naszego zdrowia, również seksualnego.
  6. Witaminę B6 – przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz działa korzystnie na utrzymanie funkcji psychologicznych. Bierze udział w regulacji aktywności hormonalnej – w szczególności procesów rozkładu oraz dezaktywacji estrogenów, które odpowiadają między innymi za rozwój cech płciowych oraz popęd seksualny.
  7. Pieprz czarny – zawarta w nim piperyna zapewnia optymalne zdrowie kobiecego układu rozrodczego, wspierając tym samym płodność. Dodatkowo dzięki swoim właściwościom zwiększa biodostępność i wchłanianie pozostałych ekstraktów roślinnych, wraz z ich cennymi składnikami bioaktywnymi.
  8. Rośliny i zioła uważane w różnych kulturach jako afrodyzjaki i pozytywnie wpływające na płodność – damiana, shatavari, maca, buzdyganek czy ashwagandha.

Istnieją suplementy w postaci tabletek “na libido”, które zawierają ekstrakty ze składników wymienionych wyżej, np. Levann Libido, które działają rozluźniająco, dodają energii, wspomagają wewnętrzną równowagę oraz łagodzą dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym, mogąc zwiększać tym samym ochotę na seks. Połączenie wielu z wymienionych wyżej składników działa rozluźniająco, dodaje energii, wspomaga równowagę wewnętrzną oraz łagodzi dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym.

Pamiętaj jednak, że nawet najdroższy suplement może nie zadziałać, jeśli popęd seksualny obniżył się z powodu choroby lub czynników psychologicznych. Dlatego warto wykonać kompleksowe badania krwi. Wykonując badania krwi z uPacjenta z kodem rabatowym: LEVANN25 (-25% na badania krwi), po zakupie taki sam rabat zyskasz na suplementy Ani Lewandowskiej!

Zbadaj się z uPacjenta z kodem: LEVANN25 i odbierz rabat na suplement na libido Ani Lewandowskiej

Na podstawie przeprowadzonego testu konsumenckiego 75% ankietowanych kobiet stosujących suplement przez 2 miesiące zauważyło u siebie wzrost libido.

Wysoki popęd seksualny – co to znaczy?

Libido to kwestia bardzo indywidualna i podatna na wpływ wielu czynników. Jak wspomnieliśmy na samym początku, nie istnieje żadna norma libido. Osoby o wyższym popędzie seksualnym mogą odczuwać silne pragnienie intymności i często myśleć o działaniach związanych z seksualnością. Wysoki popęd seksualny może prowadzić do zdrowych i satysfakcjonujących relacji seksualnych, jednak może również stanowić wyzwanie, zwłaszcza jeśli występuje duża rozbieżność potrzeb między partnerami. W takich sytuacjach ważna jest komunikacja i zrozumienie wzajemnych potrzeb, aby znaleźć satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązania. Jeśli jednak wysoki popęd seksualny prowadzi do problemów emocjonalnych lub relacyjnych, warto skonsultować się z profesjonalistą, takim jak psycholog czy seksuolog, w celu uzyskania wsparcia i porad.

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.