Skutki Covid 19 dla zdrowia, czyli powikłania po koronawirusie
Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) na efekty uboczne koronawiursa bardziej narażone są osoby starsze oraz cierpiące na choroby współistniejące. Jednak nawet młodzi i zdrowi ludzie mogą źle się czuć przez tygodnie lub miesiące po zakażeniu.
CDC wyróżnia najczęstsze objawy, które nadal mogą utrzymywać się po ustąpieniu wirusa:
- duszność,
- kaszel,
- ból klatki piersiowej i głowy,
- chroniczne zmęczenie,
- ból mięśni i stawów,
- utrata zapachu lub smaku,
- wysypka,
- problemy z pamięcią, koncentracją i snem,
- szybkie bicie serca.
Objawy te w większości przypadków samoistnie znikają, ale niektóre z nich mogą wynikać z uszkodzeń narządów i mieć charakter długotrwały.
Długotrwałe skutki koronawirusa
Magazyn Science w swojej publikacji z lipca podaje, że we Włoszech w jednej grupie zakażonych, 87% pacjentów hospitalizowanych z powodu ostrego zakażenia COVID-19, 2 miesiące później nadal zmagało się ze efektami po zachorowaniu na koronawirusa. Wirus ma bowiem skłonność do wywoływania rozległego stanu zapalnego i krzepnięcia krwi. Badanie COVID Symptom Study przeprowadzone na podstawie danych z aplikacji dla zakażonych, funkcjonującej w Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii wskazuje, że około 15% wszystkich zakażonych cierpi na dodatkowe dolegliwości. Wśród tych pacjentów są nawet osoby, które zakażenie przeszły łagodnie.
Uszkodzenia serca
Naukowcy badają właśnie, jakie ślady w organizmie pozostawia po sobie choroba oraz kto jest najbardziej narażony na długotrwałe skutki zakażenia koronawirusem. Badania opublikowane w JAMA Cardiology wskazują, że 19% pacjentów z COVID-19 przejawia oznaki uszkodzenia serca. U osób, które przeszły zakażenie wirusem, mogą wystąpić długotrwałe problemy sercowo-naczyniowe, które zwiększają ryzyko zawału czy udaru. Jedno z badań pacjentów z COVID-19 na temat powikłań zakrzepowych wskazało, że 31% pacjentów miało także problemy z krzepnięciem krwi.
Pacjenci poważnie chorzy na COVID-19 są częściej narażeni na dysfunkcje serca, które mogą skutkować arytmią lub nadciśnieniem tętniczym. Jeśli jesteś w grupie osób, które doświadczyły powiązanych z COVID-19 problemów z sercem, unikaj alkoholu, palenia papierosów, a także skonsultuj możliwość realizacji intensywnych ćwiczenia z lekarzem.
Chroniczne zmęczenie i zdrowie psychiczne
Michael Marshall opisuje w naukowym magazynie Nature zjawisko chronicznego zmęczenia, na które często skarżą się chorzy na COVID-19 w internetowych grupach wsparcia. Jest im trudno pracować, skupić się dłużej niż kilka minut lub nawet wstać z łóżka. Przywołuje badanie, w którym spośród 143 osób z COVID-19, leczonych w rzymskim szpitalu, wykazano, że aż 53% z nich uskarżało się na długotrwałe poczucie zmęczenia.
Często występującym powikłaniem u pacjentów, którzy przebyli COVID-19, jest również tzw. mgła mózgowa. Na czym to polega? Objawia się trudnościami w myśleniu w wyniku uszkodzenia komórek mózgowych i stanu zapalnego mózgu lub ciała. Ozdrowieńcy skarżą się na to, że nie mogą znaleźć odpowiednich słów, mają obniżoną koncentrację i zapominają różnych rzeczy. Badania chińskich naukowców nad neurologicznymi problemami pacjentów z COVID wykazały, że 36% z 214 pacjentów cierpiało na objawy neurologiczne takie jak zawroty, bóle głowy, zaburzenia świadomości czy urazy mięśni. Objawy dotykały także układu nerwowego i dotyczyły bóli nerwowych, zaburzeń smaku i węchu.
Uszkodzenia płuc jako powikłanie po COVID-19
Choroby układu oddechowego, astma albo nadciśnienie, mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia trwałych zmian w płucach. Badanie chińskich naukowców nad przebiegiem klinicznym choroby u hospitalizowanych pacjentów w Wuhan wskazuje, że spośród 58 bezobjawowych pacjentów, aż 95% z nich miało zmętnienia w płucach w obrazie tomografii komputerowej.
Z kolei zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii pod przywództwem Alego Gholamrezanezhada, zbadał 33 pacjentów zakażonych wirusem. Jedna trzecia spośród badanych miała obumarłe tkanki z widocznymi bliznami na płucach. Ze względu na to, że wiele zakażonych osób nie trafia do szpitala, naukowcy szacują, że ogólny wskaźnik tego typu uszkodzeń płuc wynosi około 10%. Ci sami naukowcy opublikowali badanie, w którym dzięki analizie skanów CT obrazujących płuca ponad 900 pacjentów wykazano, że dolne płaty płuc były uszkodzone, co utrudniało badanym oddychanie podczas wysiłku. U wielu pacjentów uszkodzenia te były jednak mniejsze podczas kolejnych badań wykonanych około 2-6 tygodni później.
Wirus SARS-CoV-2 jest z nami od niespełna roku, dlatego naukowcy nie są jeszcze pewni, czy zapoczątkuje on choroby przewlekłe u zakażonych i jak długo będą utrzymywać się ewentualne powikłania po COVID-19. Jeśli przeszedłeś już zakażenie koronawirusem, rozważ wykonanie badań ogólnych i poziomu przeciwciał, aby sprawdzić, w jakim stanie jest Twój organizm. Rozważ domowe pobieranie krwi, które możemy Ci zaproponować.