Styl życia

Pierwsze wspólne wakacje. Jak podróżować z niemowlakiem?

Wakacje Z Niemowlakiem Scaled.jpg
Arnika (1)

Autor artykułu::  Arnika Persona

9 stycznia 2025

Przeczytasz w 4 min

Pierwsze wakacje z niemowlakiem to wielkie wydarzenie - zarówno dla dziecka, jak i młodych rodziców. Podróżowanie z maluchem wymaga jednak wcześniejszych przygotowań, co rodzi wiele obaw i wątpliwości. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać i jak chronić dziecko podczas letnich wojaży.

Wakacje Z Niemowlakiem Scaled.jpg

Jak zorganizować pierwsze wakacje z niemowlakiem?

Pierwszy wyjazd to dla niemowlęcia zupełnie nowa sytuacja. Choć jest jeszcze bardzo małe i nie zdaje sobie sprawy ze zmiany otoczenia, jego organizm z pewnością to odczuje. Zaburzenie stałego rytmu dnia, inny klimat i nowe miejsce mogą wpłynąć na jego zachowanie. Przez pierwsze kilka dni urlopu (nawet do tygodnia) dziecko może więc płakać, być rozdrażnione, mieć kłopoty z zasypianiem, a nawet gorączkować. Pamiętaj również, że nie zaleca się podróży z maluchem, który nie skończył jeszcze 3. miesięcy.

Jak podróżować z niemowlakiem? Ważne, by w miarę możliwości jak najdokładniej odwzorować dotychczasowy rytm dnia dziecka. Przede wszystkim karmienie, kąpiel i sen powinny odbywać się w tych samych porach. Spacery pomagają w szybszej aklimatyzacji, dlatego stanowią one wyjątek. [1]

Wybierz spokojne miejsce

Zatłoczone miejsca pełne turystów mogą stanowić spore wyzwanie. W tłumie ciężko poruszać się z wózkiem, a hałas i spaliny będą dodatkowo drażniły niemowlaka. Podróżując po raz pierwszy, warto więc wybrać mniej popularną wakacyjną destynację.
Dalekie podróże po świecie również mogą być problematyczne. Długa podróż samolotem czy samochodem z pewnością będzie dla malucha niekomfortowa. Należy również pamiętać, że dla dziecka daleki wyjazd wiąże się ze znacznymi zmianami klimatu (w wielu przypadkach) i koniecznością szczepień ochronnych, na które dziecko jest jeszcze zbyt małe. [2]

Skróć etap podróży do minimum

Jak podróżować z małym dzieckiem? Poruszając się samochodem, koniecznie zamontuj w nim rolety przeciwsłoneczne. Pamiętaj również, że dziecko musi podróżować w specjalnie do tego przeznaczonym foteliku samochodowym. Co więcej, niemowlę nie powinno spędzać w nim więcej niż dwie godziny dziennie – pozycja półleżąca może bowiem nadmiernie obciążać delikatny kręgosłup. Jeśli podróż będzie trwała dłużej, zaleca się liczne postoje, podczas których wyjmiesz dziecko z fotelika, by mogło zmienić pozycję.
Podróżuj wcześnie rano


W podróż najlepiej wyruszyć wcześnie rano. Nie jest wtedy jeszcze gorąco i nie ma też dużego ruchu. Jadąc po południu, narażasz się na upały, ryzyko utknięcia w korku czy jazdę w tłumie innych podróżników.

Nie przegrzewaj dziecka

To dotyczy zarówno podróży, jak i pobytu na miejscu. Zbyt ciepłe ubranie dziecka zaburza proces termoregulacji. Niemowlak może się spocić, co w wietrzny dzień szybko doprowadzi do przeziębienia. Przegrzanie może też skutkować rozwinięciem potówek. Pamiętaj również, by nie wychodzić z dzieckiem na słońce w porze największych upałów. [3]

Uważaj na klimatyzację

Gdy w samochodzie jest bardzo gorąco, włącz klimatyzację, ale uważaj, by temperatura w pojeździe nie była za niska. Zaleca się, by różnica temperatur w aucie i na zewnątrz nie przekraczała 5 stopni – w przeciwnym razie dziecko może się przeziębić.
W pokoju hotelowym w wielu przypadkach wystarczy jedynie otworzyć okna, co pozwala na całkowite zrezygnowanie z klimatyzacji. Klimatyzatory, zwłaszcza starszej generacji, często stanowią środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów - w efekcie wywołując u dzieci zakażenia dróg oddechowych. Co więcej, klimatyzacja nieznacznie podwyższa ciśnienie w pomieszczeniu, przez co maluch może być podenerwowany.

Chroń dziecko przed słońcem i odparzeniami

Skórę niemowlęcia trzeba chronić przed każdym wyjściem. Nie dotyczy to wyłącznie plaży i pory największego nasłonecznienia. Pamiętaj, że dla małego dziecka oparzenia słoneczne są niezwykle groźne.


Upały to również okres, w którym niezwykle łatwo o odparzenia. Warto zawsze mieć przy sobie czystą pieluszkę i opakowanie wilgotnych chusteczek. Zaczerwienioną skórę należy zwilżyć ciepłą wodą i posmarować kremem przeciw odparzeniom. [4]

Sprawdź również, z czego powinna składać się apteczka na wakacje

Pierwsze wakacje z niemowlakiem mogą obfitować w same najlepsze wspomnienia. Choć wymagają od rodziców przestrzegania pewnych wytycznych, wcale nie muszą wiązać się ze stresem. Podróże to samo zdrowie - dostarczają tlenu, który poprawia pracę tkanek i wpływa na rozwój mózgu - co w tak młodym wieku jest niezwykle ważne.

Jak zbadać się w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Źródła:

  1. Źródła:

    1. https://miastodzieci.pl/czytelnia/pierwsze-wakacje-z-dzieckiem-10-zasad-bezpieczenstwa/
    2. https://www.wotif.com/vc/blog/family/tips/first-baby-trip/
    3. https://www.dzieciochatki.pl/niezbednik-podrozujacego-z-dzieckiem/pierwsza-podroz-z-niemowlakiem
    4. https://miastodzieci.pl/czytelnia/pierwsze-wakacje-z-dzieckiem-10-zasad-bezpieczenstwa/

Podobne artykuły

Newsletter illustration

Zniżki dla subskrybentów! Zapisz się na newsletter i otrzymaj atrakcyjny rabat.

© 2025 uPacjenta