Dlaczego trzeba myć letnie (i nie tylko!) owoce?
Bakterie
Staranne mycie owoców pozwala pozbyć się z ich powierzchni groźnych dla zdrowia bakterii.
- Escherichia Coli - pałeczka okrężnicy powoduje zatrucie pokarmowe, które może mieć łagodniejszy lub cięższy przebieg. W tym pierwszym przypadku chory będzie zmagał się z wymiotami, biegunką, bólami głowy, natomiast w tym drugim - z powikłaniami ze strony nadnerczy czy zespołem hemolityczno-mocznicowym.
- Salmonella - również jest przyczyną zatruć pokarmowych, często prowadzących do utraty elektrolitów i odwodnienia. Osoby z salmonellozą cierpią na wodniste biegunki, wymioty i bóle brzucha, którym mogą towarzyszyć gorączka i dreszcze.
- Listeria - w przypadku zakażenia tą bakterią objawy żołądkowo-jelitowe mogą poprzedzać poważniejsze formy choroby (listeriozy) w postaci posocznicy czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Pasożyty
Na skórce owoców mogą znajdować się jaja pasożytów niewidoczne gołym okiem. Są one na tyle lekkie, że z powodzeniem mogą być przenoszone w powietrzu i osiadać na produktach spożywczych. Jedząc niemyte owoce, można zarazić się m.in. owsicą, glistnicą czy tasiemcem.
Szczególnie starannie należy myć owoce leśne. Jagody, maliny i inne owoce runa leśnego mogą być źródłem bąblownicy. To groźna, pasożytnicza choroba wywołana przez tasiemca wieńcogłowego (bąblowca). [2] Jej nosicielami są głównie leśne zwierzęta. Larwy tasiemca osiedlają się w narządach wewnętrznych (wątroba, płuca, mózg, nerki, śledziona, a nawet oko) i dają objawy kliniczne takie jak torbiel. Leczenie bąblownicy jest długotrwałe - obejmuje zabieg operacyjny połączony z wieloletnią terapią przeciwpasożytniczą.
Pestycydy
Poza drobnoustrojami różnego rodzaju na powierzchni owoców mogą znaleźć się pestycydy. Ich długotrwałe spożywanie zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nowotwory czy choroby neurologiczne. Na problemy zdrowotne związane ze spożycie pestycydów szczególnie narażone są dzieci i kobiety w ciąży. [3]
Woski i inne dodatki
Zdarzało Ci się kupić w sklepie owoce ze względu na to, że wyglądały na dorodne i błyszczące? Wygląd wielu produktów spożywczych, w tym owoców, jest poprawiany za pomocą różnorodnych substancji. Co prawda są one dopuszczone do użytku w przemyśle spożywczym, nie oznacza to jednak, że korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dodatkowo np. woskowane jabłka sprzyjają wystąpieniu reakcji alergicznej. Takie owoce, jeśli ich nie umyjemy, są też mniej smaczne - pozostawiają w ustach tłusty posmak.
Jak myć owoce?
Absolutnym minimum jest mycie owoców w ciepłej wodzie - również tych, które planujesz obrać ze skórki. Warto jednak uzupełnić proces mycia o dodatkowe czynności, które pozwolą pozbyć się szkodliwych substancji z powierzchni owoców.
- Aby pozbyć się bakterii, przez 2-3 minuty myj owoce w kwaśnym roztworze. Przygotuj go, dodając do litra wody pół szklanki octu lub 2-3 łyżki kwasu cytrynowego.
- Pestycydy usuniesz, myjąc owoce w roztworze alkalicznym. Dodaj łyżkę sody oczyszczonej do litra wody i w takiej mieszance myj owoce 2-3 minuty.
- Pamiętaj, aby po wykonaniu powyższych czynności wypłukać owoce pod bieżącą wodą.
Możesz do mycia owoców (a także warzyw) wykorzystać również specjalne płyny dostępne w sklepach z ekologiczną żywnością. Takie preparaty wypłukują z owoców pestycydy, nawozy oraz zabijają bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe (E. Coli, Salmonella). W ich składzie znajdziesz substancje takie jak: kwas jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, ekstrakt z aloesu, kukurydzy bądź kokosa.
Jak podkreśla Centrum Prewencji i Kontroli Chorób, mycie owoców detergentem, mydłem czy różnego rodzaju środkami dezynfekującymi nie jest wskazane. [2] Oczyszczaj produkty przede wszystkim bieżącą wodą, naturalnymi sposobami lub płynami, które są do tego celu specjalnie przeznaczone.
W trosce o zdrowie prawidłowo oczyszczaj owoce. Pamiętaj też o ich odpowiednim przechowywaniu - w lodówce, w czystym pojemniku oraz z dala od surowego mięsa i owoców morza.
Źródła:
1. https://www.fda.gov/food/outbreaks-foodborne-illness/foodborne-pathogens
2. https://www.spzoz-bielsk.pl/ogloszenia/bablowica/
3. https://www.greenpeace.org/static/planet4-poland-stateless/2019/06/67c89442-67c89442-raport_wplyw_pestycydow_na_zdrowie.pdf
4. https://www.cdc.gov/foodsafety/communication/steps-healthy-fruits-veggies.html