Aktywność fizyczna a wygląd skóry
Procesy zachodzące podczas uprawiania sportu, takie jak pocenie się, stałe stymulowanie mięśni i zwiększony przepływ krwi, istotnie wpływają na wygląd skóry. Uprawianie sportu wpływa zbawiennie na wygląd całego ciała, jest nieocenione dla zdrowia, energii życiowej i lepszego samopoczucia. Już po 30 minutach biegania lub jakiejkolwiek innej intensywnej aktywności, endorfiny wytwarzane przez organizm zwiększają się, dzięki czemu poprawia się humor i wytrzymałość, a także wzrasta poziom energii.
Odczuwane szczęście przekłada się na wygląd zewnętrzny, więcej się uśmiechasz, przez co jesteś atrakcyjniejszy dla otoczenia. Znacie to uczucie, kiedy po zakończonym treningu pojawia się tzw. „błysk w oku”? Podczas treningu cardio krew zaczyna krążyć szybciej, układ krążenia jest pobudzony, dzięki czemu do krwi trafia więcej tlenu i składników odżywczych. Skóra staje się promienna, nabiera promiennego wyglądu.
Wysiłek fizyczny doskonale łagodzi stres, a liczne badania wskazują, że utrzymujący się stres ma negatywny wpływ na wygląd skóry. Cera staje się sucha, traci na jędrności, jej naturalna bariera ochronna zostaje uszkodzona, przez co jest bardziej podatna na wszelkie zanieczyszczenia i uszkodzenia. Nadmierny stres sprawia, że skóra szybciej zaczyna się starzeć, obniża się jej nawilżenie, jędrność i elastyczność. Regularne ćwiczenia fizyczne obniżają poziom kortyzolu i są najlepszym sposobem na relaks.
Wpływ sportu na młodszy wygląd cery
Osoby trenujące regularnie, oprócz zdrowia i świetnej sylwetki, mogą się pochwalić młodszym wyglądem. Jak to możliwe? Wolne rodniki (oksydanty) to reaktywne formy tlenu, które są efektem ubocznym wielu reakcji zachodzących w organizmie. Gdy komórki nie są ich w stanie zneutralizować (albo jest ich za dużo), prowadzi to do stresu oksydacyjnego, co z kolei przekłada się na szybsze starzenie się organizmu, a także rozwój zapaleń i chorób. Wraz z potem z organizmu wydalane są wolne rodniki, a proces starzenia zostaje spowolniony. Dlatego poć się na zdrowie… ale nie zapominaj o odpowiedniej higienie tuż po zakończonej aktywności.
Wpływ aktywności fizycznej na wygląd i zdrowie skóry
Zadbaj o odpowiedni strój do ćwiczeń. Ważne, żeby był wykonany z naturalnych materiałów - aby ciało mogło podczas treningów „oddychać”. Do prania używaj specjalnych preparatów przeznaczonych do ubrań sportowych. Zaraz po zakończonym treningu weź prysznic. W trakcie treningu nie dotykaj twarzy i jej okolic spoconymi rękami. Zwiąż włosy tak, by nie zasłaniały twarzy. Pot i sebum wydzielające się podczas treningu zatykają pory, co z kolei może przyczynić się do nasilenia stanów zapalnych na twarzy oraz zmian trądzikowych. Dlatego postaw na odpowiednią pielęgnację! Zmyj makijaż przed treningiem i stosuj delikatne kosmetyki bez alkoholu, który może podrażnić skórę. Pamiętaj też o zachowaniu zasad higieny w siłowniach i fitness klubach.
Z urządzeń i maszyn korzysta wiele osób, dlatego używaj płynów dezynfekujących dłonie, przetrzyj sprzęt przed i po zakończonej serii ćwiczeń. Miej przy sobie ręcznik i chusteczki antybakteryjne. Pamiętaj, że sport przyczyni się do poprawy jakości Twojej skóry, jeśli odpowiednio zadbasz o higienę i pielęgnację.
Piękna i gładka skóra bez cellulitu
Aby pozbyć się niechcianego cellulitu, trzeba połączyć trening cardio (bieganie, jazda na rowerze, skakanka itp.) z ćwiczeniami siłowymi. Doskonale sprawdzi się tu tabata. Tak naprawdę najważniejsza jest jednak regularność. Trening wykonany 3x w tygodniu to absolutne minimum. Równie istotna jest zmiana sposobu odżywiania. Warto wykonać odpowiednie badania i skonsultować się z dietetykiem, który dobierze indywidualną dietę.
Sprawdź też inne sposoby na to, jak opóźnić starzenie się skóry.
5 TOP aktywności, które sprawią, że Twoja skóra będzie jeszcze piękniejsza
- Bieganie – w trakcie biegania skóra jest lepiej ukrwiona i dotleniona. Cera jest ładnie zaróżowiona i promienna, a Ty wyglądasz młodziej.
- Narciarstwo biegowe – prof. David A. Sinclaira (specjalista od procesów starzenia) ze Szkoły Medycznej Harvarda w książce „Jak długo żyć” wskazuje, że zimno aktywizuje sirtuiny (czyli znaczy białka odpowiadające za spowalnianie procesu starzenia). Sirtiuny natomiast aktywizują ochronną brunatną tkankę tłuszczową, która pomaga zachować zdrowie. Dlatego zarówno narty, jak i każda inna aktywność wykonywana w niskich temperaturach, aktywuje tworzenie się brunatnej tkanki tłuszczowej.
- Trening siłowy – pozwala zachować młody wygląd na dłużej, napina skórę i ją ujędrnia. Jest bardzo skuteczny w walce z cellulitem. Wzmacnia mięśnie, dzięki czemu skóra nabiera elastyczności. Wykorzystaj obciążenie w postaci np. hantli czy taśm minipower band, a efekty będą widoczne już po kilku tygodniach.
- Tabata – to intensywny interwałowy trening, który - gdy wykonywany regularnie (przynajmniej 3x w tygodniu) - daje widoczne rezultaty już po miesiącu ćwiczeń. Ćwiczenia trwają 4 minuty i są podzielona na 8 rund, z których każda to 20 sekund. Pomiędzy seriami występuje kilkusekundowa przerwa. Tabata świetnie poprawia metabolizm, efektywnie spala tkankę tłuszczową, modeluje sylwetkę oraz poprawia poprawy odporność i wydolność tlenową a także beztlenową organizmu.
- Pilates – to rodzaj ćwiczeń, które doskonale wzmacniają mięśnie głębokie, często pomijane w innych rodzajach treningu. Pilates doskonale wpływa na modelowanie sylwetki, w trakcie ćwiczeń poprawia się krążenie krwi, a skóra staje się elastyczna i napięta.