Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na ukąszenia komarów. Dlaczego?Joseph Conlon z American Mosquito Control Association tłumaczy, że ludzkie ciało wydziela około 300 różnych zapachów - podczas gdy niektóre z nich odstraszają komary, inne je przyciągają. Przykładowo wyższe tempo przemiany materii powoduje zwiększoną produkcję dwutlenku węgla, który przyciąga większą liczbę komarów.
W Polsce większość ugryzień komarów jest niegroźna, w przeciwieństwie do ukąszeń w regionach, w których występują groźne choroby przenoszone przez komary, takie jak malaria, denga czy wirus Zika. Jednak czasami nawet pozornie niegroźne ukąszenie może wywołać reakcję alergiczną objawiającą się obrzękiem gardła, pokrzywką i trudnościami w oddychaniu. Dlatego warto dobrze się przygotować do wakacyjnej obecności uporczywych owadów.
Jak uchronić się przed komarami? 5 sprawdzonych sposobów!
1. Używaj środków odstraszających komary
Brytyjskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleca przede wszystkim stosowanie środków odstraszających owady, zawierających jeden ze składników aktywnych:
- DEET;
- Picaridin;
- IR3535;
- 2-undekanon;
- olejek z eukaliptusa cytrynowego (OLE);
- para-mentano-diol (PMD).
Pamiętaj jednak, aby nie używać produktów z olejkiem eukaliptusowym lub para-mentano-diolu u dzieci poniżej 3 roku życia. Omijaj także podrażnioną lub skaleczoną skórę.
2. Spryskaj ubrania permetryną
Jak się bronić przed komarami? CDC sugeruje także, aby odzież i akcesoria, których używasz np. podczas biwaku czy wyjazdu, nasączyć permetryną o stężeniu 0,5%, która zabija albo odstrasza komary. Tak przygotowane ubrania nawet po wielokrotnym praniu nadal chronią Cię przed ukąszeniami komarów. Co więcej, możesz kupić także odzież, która fabrycznie została nasączona tym skutecznym specyfikiem.
3. Zwróć uwagę na zbiorniki z wodą
Możesz mieć spory problem z dużą liczbą komarów, jeśli w Twoim ogrodzie lub na balkonie znajdują się donice, wiadra czy inne pojemniki, w których zbiera się woda. Przynajmniej raz w tygodniu opróżnij i dokładnie oczyść wszystkie te zbiorniki, by zapobiec składaniu jaj przez komary w wodzie lub w jej pobliżu.
4. Postaw na jasne i luźne ubrania
Intensywne kolory takie jak żółty, pomarańczowy czy głęboka czerwień mają tendencję do przyciągania komarów. Co więcej, owady te potrafią się przegryźć przez cienkie tkaniny ściśle przylegające do ciała. Jak się chronić przed komarami? Unikaj więc legginsów i obcisłych bluzek, a częściej noś odzież w jasnych odcieniach, najlepiej z grubszej bawełny i o luźnym fasonie.
5. Zniechęć do siebie komary!
Jak zauważa One Medical, jedną ze sprawdzonych metod ochrony przed komarami jest zmniejszenie swojej podatności na ukąszenia. Według badań naukowców z New Mexico State University są pewne kosmetyki codziennego użytku skutecznie odstraszające komary. Wymieniają na przykład krem Avon's Skin So Soft Bath Oil oraz perfumy Victoria's Secret Bombshell, które zmniejszają ryzyko ukąszeń aż na dwie godziny. Co ciekawe, picie piwa zwiększa podatność człowieka na ugryzienia, dlatego by uniknąć swędzących bąbli, postaraj się również unikać tego trunku.
Czym złagodzić ukąszenia komarów?
Specjalne specyfiki łagodzące ukąszenia komarów dostaniesz niemal w każdej aptece, jeśli jednak nie masz apteki w pobliżu, a uporczywe swędzenie nie daje spokoju, jest kilka domowych metod, które przyniosą Ci ulgę!
Jak złagodzić ukąszenie komara? Healthline podpowiada, aby na cały obszar ugryzienia nanieść jedną z poniższych substancji:
- pastę z wody i płatków owsianych;
- miód;
- lód owinięty w ręcznik lub folię;
- łyżkę sody oczyszczonej wymieszanej z odrobiną wody;
- rumiankową herbatę;
- ocet;
- aloes;
- cebulę;
- tymianek lub bazylię;
- czosnek.
Te naturalne sposoby nie dość, że zmniejszą podrażnienie, to jeszcze przyspieszą gojenie i złagodzą swędzenie. Ocet dodatkowo zdezynfekuje miejsce ukąszenia, herbata rumiankowa złagodzi stan zapalny, tymianek schłodzi skórę, a miód zadziała przeciwbakteryjnie.
Sprawdź również, jak chronić się przed kleszczami.
Latem komary towarzyszą nam o każdej porze dnia, jednak ich aktywność jest największa o zmierzchu i o świcie. Jeśli więc bardzo chcesz ich uniknąć, postaraj się nie wychodzić o tych porach na zewnątrz lub pamiętać o użyciu środków chroniących przed ukąszeniami.