Powrót do pracy po wakacjach – 6 sposobów, by z radością wrócić do zawodowych obowiązków

2 Wrz 2020 8 min
uPacjenta.pl

Wyczekiwany urlop i czas spędzony poza domem prędzej czy później dobiega końca. Jak poradzić sobie z powrotem do pracy po wakacjach? Jak się nie wypalić i podołać wszystkim zadaniom? Podpowiadamy!

Syndrom stresu pourlopowego

Psycholog kliniczny Dr Eileen Kennedy-Moore uważa, że nagłe obniżenie poziomu hormonów stresu po ważnych wydarzeniach takich jak ślub, święta czy długo wyczekiwany urlop, może mieć wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Wówczas po okresie silnych emocji czy stresu pojawia się spadek adrenaliny. Jeśli dotyczy to powrotu do zawodowych obowiązków po dłuższej przerwie, może objawić się to w postaci syndromu stresu pourlopowego. Jak go rozpoznać? Poprzez bezsenność, brak energii, trudności z koncentracją, niepokój czy wyższą niż zwykle wrażliwość. Jednak w odróżnieniu od depresji klinicznej taki smutek trwa znacznie krócej. Jak sobie z nim poradzić?

1. Zaplanuj jeszcze jeden dzień wolnego po zakończeniu urlopu

To zupełnie naturalne, że potrzebujesz trochę czasu, aby po urlopie wrócić do dobrze znanego planu dnia. Jeśli masz taką możliwość, odpocznij jeszcze dzień lub dwa po powrocie do domu. Rozpakuj bagaże, obejrzyj nowy sezon ulubionego serialu lub poczytaj książkę. W ten sposób zregenerujesz siły po urlopie, powoli wrócisz do codzienności i zmniejszysz poziom stresu przed powrotem do pracy po wakacjach.

 

Laura Vanderkam, autorka książek „Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem” oraz „Jak to robią kobiety sukcesu” twierdzi, że wielu z ludzi sukcesu skraca urlop o jeden dzień, by zregenerować swoje siły, odespać jet lag, a wieczorem przygotować się do nadchodzących zadań.

2. Ułatw sobie powrót do pracy po urlopie

By powrót do pracy po wakacjach przebiegł płynnie i bezstresowo, przeznacz chwilę na sporządzenie szczegółowego harmonogramu działań. Stwórz listę rzeczy do zrobienia i ustal priorytety, tak aby nie przerosła Cię liczba zadań. Zacznij od tych, które mają najwyższy priorytet, a następnie przejdź do tych, których nie udało Ci się ukończyć przed urlopem.

 

Po powrocie z wakacji możesz borykać się z prokrastynacją, czyli odwlekaniem zadań na później. Zjawisko to może wynikać z różnych przyczyn, jednak często pojawia się, gdy człowiek czuje się przytłoczony nadmiarem obowiązków i nie wie, od czego zacząć. Profesor Timothy Pychyl, który od lat zajmuje się badaniem tego zjawiska, twierdzi, że najważniejsze w walce z prokrastynacją jest po prostu rozpoczęcie pracy. Kiedy zrealizujesz nawet małe zadania, poczujesz się bardziej skuteczny, wzrośnie Twoja satysfakcja, a to wzmocni motywację i ułatwi wykonanie kolejnych czynności.

3. Nadaj priorytet wiadomościom w swojej skrzynce odbiorczej

Powrót do pracy po wakacjach często wiąże się także z przytłaczającą liczbą nieodczytanych wiadomości w Twojej skrzynce mailowej. Postaraj się odpowiedzieć w pierwszej kolejności na najważniejsze i najnowsze wiadomości, a później wrócić do tych starszych. Może się okazać, że część problemów przedstawionych w najstarszych mailach została już dawno rozwiązana i nie ma potrzeby, by na nie odpowiadać. 

 

Nie narzucaj sobie presji, by na wszystkie maile odpowiedzieć jak najszybciej. Jeśli nie było Cię kilka lub kilkanaście dni w pracy, to oczywiste, że potrzebujesz nieco więcej czasu niż jeden dzień, by nadrobić wszystkie zaległości. 

 

Postaraj się również nie planować spotkań w pierwszych dniach od powrotu do pracy po urlopie. Przeznacz te dni na nadrobienie zaległości i zorientowanie się, co wydarzyło się w pracy pod Twoją nieobecność. 

4. Rób przerwy w ciągu dnia

Po powrocie z urlopu postaraj się nie rzucać w wir bezustannej pracy, by nadrobić zaległości. Może to doprowadzić do szybkiego wypalenia, utraty motywacji i stresu. Spróbuj zaplanować pracę w kilku blokach czasowych, robiąc między nimi przerwy. Taka regeneracja ułatwia powtórne skupienie uwagi i koncentrację.

 

Przez pierwsze dni po urlopie możesz pracować nieco wolniej niż zwykle, dlatego zaplanuj w swoim harmonogramie margines czasowy, który pozwoli Ci bezstresowo przyzwyczaić się do pourlopowej rzeczywistości.

5. Zadbaj o siebie

Gdy po powrocie do biura towarzyszy Ci syndrom stresu pourlopowego, spróbuj spojrzeć na siebie nieco łagodniej. Nie wymagaj od siebie od razu maksymalnej efektywności i nie wyrzucaj sobie, że pracujesz za mało lub za wolno. Po okresie rozluźnienia potrzeba trochę czasu, by przyzwyczaić się do wzmożonej intensywności i funkcjonowania w bardziej wymagającym trybie. Dlatego, gdy wrócisz po pracy do domu, poświęć chwilę na aktywności, które sprawiają Ci radość. Przygotuj ulubione danie albo przeczytaj niedawno kupioną książkę. Takie małe przyjemności ułatwią Ci odnalezienie się w codzienności.

6. Wracaj wspomnieniami do wyjazdu

W książce „The Myths of Happiness” profesor psychologii Sonja Lyubomirsky z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside przekonuje, że wspominanie podróży przynosi ogromną przyjemność i poprawia samopoczucie. Kiedy jeszcze zaangażujesz w to kilka swoich zmysłów i połączysz oglądanie zdjęć z różnymi zapachami miejsc, w którym byłeś, wspomnienia odżyją i przywołają pozytywne emocje. Natomiast sprzyjające nastawienie na pewno pomoże Ci przetrwać ten trudniejszy czas i ułatwi pracę po urlopie.

Pamiętaj o weryfikacji swojego stanu zdrowia pod kątem koronawirusa

Jeszcze zanim wrócisz do pracy po wakacjach, pamiętaj również o weryfikacji swojego stanu zdrowia zwłaszcza jeśli podróżowałeś środkami transportu takimi jak samolot, autokar czy pociąg. Jeśli nie posiadasz objawów charakterystycznych dla COVID-19 możesz wykonać badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 z krwi, by upewnić się, czy nie przeszedłeś choroby w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy bądź czy aktualnie nie jesteś zarażony. Wczesne wykrycie obecności wirusa to szansa na szybkie odizolowanie się od ludzi poprzez domową kwarantannę i spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa.

Sprawdź swój stan zdrowia po urlopie

Więcej informacji
Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.