Pourlopowy szok - dlaczego się u nas pojawia?
Konieczność wstawania rano, perspektywa pracy i nagromadzonych w ciągu urlopu obowiązków to duża zmiana, a - jak wiadomo - organizm nie lubi drastycznych zmian. Ogromne znaczenie ma również sposób, w jaki wypoczywamy – jeśli na co dzień mamy bardzo napięty grafik, jesteśmy zabiegani, a podczas świątecznego urlopu oddajemy się w pełni błogiemu lenistwu i przechodzimy w tryb ,,kanapowy", może nam to wyraźnie utrudnić szybki powrót do codziennych zadań. [1]
Dowiedz się, jak szybko wrócić na dawne tory i uniknąć poświątecznego stresu. Jeśli po powrocie z urlopu odczuwasz przygnębienie - pamiętaj, że to normalne! O zjawisku tzw. depresji pourlopowej pisaliśmy w oddzielnym artykule.
Zespół napięcia pourlopowego - jak z nim walczyć po Świętach i Sylwestrze?
Grunt to pozytywne nastawienie
Nastaw się pozytywnie na powrót do pracy. Zamiast myśleć o tym, że skończył się magiczny okres Świąt, pomyśl, że urlop pozwolił Ci nabrać nowych sił, dzięki którym możesz stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Nastaw się na tak!
Listy zadań dobre na poświąteczny stres
Po przyjściu do pracy zrób sobie listę rzeczy, które musisz wykonać w najbliższym czasie. Naprowadzi Cię to na odpowiednie tory, pozwoli zachować systematyczność, uporządkować obowiązki i da upragnione poczucie kontroli nad sytuacją. To idealny punkt startowy. Dzięki temu uchronisz się od uczucia przytłoczenia zadaniami.
Rozkręcaj się powoli
Pamiętaj, by pierwszego dnia po powrocie do pracy nie brać się za kilka projektów jednocześnie. Rozkręcaj się powoli, zacznij od priorytetów lub rzeczy, które sprawiają najwięcej radości. Wykonane zadania odhaczaj na wcześniej wykonanej liście. Pozwoli Ci to zakończyć pierwszy dzień po urlopie z motywującym poczuciem satysfakcji.
Rozmowa z kolegami na syndrom poświąteczny
W przerwie na kawę znajdź czas, by niezobowiązująco porozmawiać ze znajomymi z pracy – dowiedz się, co słychać u innych, opowiedz o swoich Świętach i Sylwestrze. Uśmiechaj się i dziel pozytywnym nastawieniem. Endorfiny i dobry humor z pewnością pomogą zapobiec pourlopowej chandrze. Będzie to również miła odskocznia od codziennych obowiązków, dzięki czemu łatwiej przywykniesz do konieczności spędzenia dnia w pracy.
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Pamiętaj o tym, szykując posiłek do pracy. Zbilansowana żywność, jak wiadomo, dostarcza składników budulcowych, odżywczych i energetycznych, oraz - jak podają najnowsze wyniki badań - wpływa modulująco na sferę psychiczną człowieka! Wybierz produkty zawierające cukry złożone, takie jak wszelkiego rodzaju makarony pełnoziarniste czy ciemne pieczywo. Sięgnij również po świeże warzywa i owoce, orzechy oraz… ciemną czekoladę! [2]
Dzięki temu zadbasz o zachowanie równowagi aminokwasów, a to pozwoli wytworzyć mózgowi serotoninę. W ten sposób zyskasz bystrość umysłu, odpowiedni poziom skupienia i zniwelujesz wahania nastroju.
Dodatkowo zdrowy posiłek pomoże Ci poczuć się lżej po świątecznej kulinarnej rozpuście :)
A może kolejny urlop lub inne atrakcje?
Dobrym rozwiązaniem na przyjemny powrót do pracy jest także… zaplanowanie kolejnego urlopu, choćby odległego w czasie. Perspektywa dni wolnych nastroi Cię pozytywnie i da poczucie, że po okresie pełnym pracy czeka na Ciebie zasłużony odpoczynek. Jeśli zaplanowanie urlopu na początku nowego roku nie wchodzi w grę, pomyśl o wyjeździe weekendowym lub innych atrakcjach. Plany dotyczącego takiego odpoczynku pozwolą lekko i przyjemnie wdrożyć się do pracy, a jednocześnie zmobilizują do szybszego powrotu na wysokie obroty.
Powrót do szarej rzeczywistości po udanym, świąteczno-noworocznym urlopie, bywa niekiedy bardzo stresujący. Dni mijają powoli, a Tobie ciężko jest się wdrożyć w codzienne obowiązki. Pamiętaj, by dać sobie czas. Zachęcamy również do skorzystania z naszych rad, dzięki którym powrót do pracy przebiegnie łatwo i bezboleśnie.
Źródła:
- https://praca.money.pl/wiadomosci/dlaczego-po-urlopie-wpadamy-w-depresje-6277450005567105a.
- htmlhttps://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowe-odzywianie/jedzenie-a-dobry-humor-czyli-jak-dieta-poprawic-samopoczucie/