Początki sportowe biegaczy bywają trudne. Szybkie zmęczenie, zakwasy, kontuzje lub brak motywacji. Ten kto zaczynał, wie że łatwo nie jest, ale ten kto wytrwał, przekonał się że bez biegania życie nie będzie już takie piękne. Bo bieganie staje się pasją, fantastyczną przygodą, która trwa do końca życia...
A co pasja sportowa ma wspólnego z rozwojem zawodowym? Otóż sport wymaga pewnych cech charakteru, które są wręcz pożądane przez pracodawców - sami menedżerowie przyznają, że dzięki bieganiu stają się lepszymi szefami, a ich praca jest bardziej zorganizowana i wydajna. W sporcie dąży się również do tego, by każdego dnia stawać się lepszym, wytrwalszym i zwiększać swoje możliwości. Może więc, gdy następnym razem będziecie wysyłać swoje CV, warto w nim zaznaczyć, że Waszym hobby jest bieganie…?
Biegacze skazani na sukces
Aktywność fizyczna zmusza do regularności, wyrabia systematyczność i sprawia, że każdy sportowiec podnosi sobie poprzeczkę coraz wyżej. Wysiłek czy zmęczenie nie są w stanie zniechęcić do działania – wręcz przeciwnie, są oznaką włożonego wysiłku i pracy nad sobą. Osoby aktywne fizycznie są zdyscyplinowane, gdy coś pokrzyżuje im plany i nie są w stanie wykonać treningu szukają sposobów, a nie wymówek. Rzadko używają zwrotów: „nie chce mi się”, „nie dam rady”, „przełożę to na inny dzień”. To, że sport kształtuje charakter od dziecka – słyszymy wszyscy. Dziś już wiemy, że sport to nie tylko „narzędzie” do kształtowania sylwetki i zrzucania zbędnych kilogramów, coraz więcej mówi się o zależności pomiędzy treningiem a poprawą, a także utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania mózgu. Każda aktywność jest dobra dla organizmu, ale to właśnie ćwiczenia cardio, w tym bieganie przynoszą największe korzyści dla naszego mózgu. Bardzo ważna jest tutaj regularność, gdyż tylko systematycznie wykonywane ćwiczenia pozwalają utrzymać na dobrym poziomie stężenie takich substancji jak serotonina czy dopamina, co z kolei wpływa na jakość samopoczucia oraz codziennego życia.
Co więcej regularnie biegając można nabyć umiejętności pożądane na rynku pracy. Wśród nich organizacji, pracy w zespole, czy wytrwałe dążenie do osiągania celów. Gdy bierzesz udział w zawodach biegowych, cotygodniowych tzw. parkrunach czy cyklicznych wydarzeniach sportowych nawiązujesz kontakty społeczne – trenujesz umiejętność budowania kapitału społecznego. Wszystkie te cechy wpływają na rozwój sportowy zawodnika, ale też charakteryzują ludzi sukcesu. Chociaż sami zainteresowani nie zawsze zdają sobie sprawę, że tak jest to cechy, które kształtują się wraz z rozwojem sportowym automatycznie przekładają się na rozwój biznesowy.
Biegacze są szczęśliwsi
Pod wpływem wysiłku fizycznego wzrastają ilości peptydów opioidowych – mowa oczywiście o słynnych endorfinach (hormonach szczęścia). Chwilę po zakończonym treningu polepsza się nastrój i wzrasta odczuwanie przyjemności, ale też zwiększa się odporność na ból i zmęczenie. Z pewnością nieraz widzieliście wymalowane szczęście na twarzy maratończyka albo chociażby biegacza na mecie – a może sami tego doświadczyliście? Już 30 minut wystarczy do uwolnienia endorfin.
Poza tym biegacze są pozytywnie nastawieni do świata i otaczających ludzi! Biegacz „naładowany” endorfinami lepiej poradzi sobie z wyzwaniami zawodowymi w pracy. Mało tego, nawet jeżeli trening został wykonany dzień wcześniej, biegacz ma poczucie świetnie zrealizowanego planu, a radość i zadowolenie przekładają się na emanowanie uśmiechem i dobrym samopoczuciem wśród pracowników. A trudności w pracy stają się jakby mniejsze…
Bieganie – wspólna pasja w miejscu pracy?
Bieganie ze znajomymi z pracy może być doskonałą formą wspólnego spędzania czasu po pracy. Wspólne hobby pomaga zmotywować się do treningów. Poza tym wpływa na lepsze samopoczucie, buduje ducha zespołu pracowniczego oraz wzmacnia motywację do codziennych zadań. Biegając w pracowniczej grupie nawiązujemy nowe kontakty, bliżej poznajemy osobę „zza biurka”, nawiązujemy głębsze relacje.
Badania dowodzą, że osoby które utrzymują pozytywne relacje z innymi są szczęśliwsi, zdrowsi i dłużej żyją. Co więcej aktywny styl życia pracowników i zespołowe starty idealnie wpisują się w koncepcję work-life balance, na którą stawia coraz więcej firm. Wykorzystany w ten sposób potencjał pracowników doskonale wpływa na wizerunek firmy. Aktywność fizyczna idealnie łączy pracę umysłową z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Może i Ty zainicjujesz w swojej firmie wspólne starty?
5 tipów, które sprawią, że będziesz lepszym sportowcem i pracownikiem:
- Rozpocznij dzień od aktywności. Nieważne, ile masz czasu rano i w jakim wstaniesz nastroju. Zawsze możesz nastawić budzik pół godziny wcześniej. Idź na pobudzający jogging lub wykonaj ulubiony trening na macie – taki poranek zagwarantuje energiczny start w nowy dzień
- Planuj posiłki z wyprzedzeniem – unikniesz dzięki temu podjadania w ciągu dnia. nie tracisz czasu na zastanawianie się „co by tu zjeść”. Co więcej - przygotowując posiłki samodzielnie, masz pewność, że jesz zdrowo.
- W weekendy odpoczywaj aktywnie – nie musisz oczywiście trenować, ale wycieczka w góry z przyjaciółmi czy długi spacer z rodziną sprawią, że dotlenisz mózg i poczujesz się lepiej.
- Nie zapominaj o nawodnieniu. Szczególnie w pracy, gdy nie masz na nic czasu, a Twoim jedynym napojem jest kawa – nie możesz zapomnieć o piciu wody. Postaw na biurku wodę 1,5 litrową i popijaj w ciągu dnia małymi łykami.
- Zbierz w pracy grupę chętnych osób, zaproście pracodawcę do rywalizacji sportowej, która pomoże w poznaniu się i integracji teamu. Pokażcie się ze sportowej strony. Może i w Waszej firmie istnieje „duch” sportowej rywalizacji?