Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie, dbasz o linię, trenujesz na siłowni, biegasz, a jednocześnie palisz papierosy - Twoje działania mają niewiele wspólnego z dbaniem o zdrowie. Wręcz przeciwnie, ten niebezpieczny w skutkach nałóg wyrządza poważne szkody w organizmie człowieka.
Zaczynając od najbardziej niebezpiecznych powikłań, jak nowotwory (jamy ustnej, gardła, przełyku, płuc, nerek, trzustki, żołądka) przez choroby skóry, po schorzenia układu oddechowego, krwionośnego, pokarmowego, zaburzenia płodności oraz wady rozwojowe płodu palących matek.
Palisz papierosy i trenujesz? Nie osiągniesz wysokiej formy
Znam przypadki osób, które mimo regularnego trenowania (nawet 4-5 razy w tygodniu) są nałogowymi palaczami na co dzień. Są też tacy, którzy trenują w tygodniu, by w weekend „wyluzować się”, m.in. relaksując się przy papierosowym dymku. Takim osobom wydaje się, że skoro intensywnie trenują, to dają sobie przyzwolenie na papierosa. Niestety ta krótkowzroczność może mieć opłakane dla zdrowia skutki.
Przede wszystkim trenując i paląc, nie licz na wysokie wyniki w sporcie, lepszą sprawność czy formę sportową na wysokim poziomie. Dym papierosowy to zbiór szkodliwych, trujących substancji, który okrada organizm z tlenu, niszczy mięśnie, truje serce i pozostałe narządy wewnętrzne.
Palenie a sport. Jak palenie papierosów szkodzi osobom aktywnym fizycznym?
Przede wszystkim trzeba obalić mit, że palenie papierosów nie ma wpływu na kondycję. Wręcz przeciwnie – zaciąganie się dymem nikotynowym ją upośledza! Im wcześniej palacze zdadzą sobie sprawę z tego faktu, tym lepiej.
Substancje smoliste zawarte w papierosach szkodzą zdrowiu. Smoła, która gromadzi się w płucach, zmniejsza ich respiracyjną powierzchnię. Tym samym u palaczy pojawiają się problemy z oddychaniem, co może prowadzić do zapalenia dróg oddechowych, podnosi ryzyko zachorowania na raka płuc, rozedmę oraz POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Jeżeli dojdzie do tego aktywność fizyczna na zewnątrz, kiedy dodatkowo smog zatruwa życie, problemy z oddychaniem nasilają się. Uprawianie sportu w takich warunkach staje się coraz trudniejsze i bardzo niebezpieczne.
Dym papierosowy wpływa szkodliwie na mięśnie, powoduje zwiększoną produkcję związku miostatyny, odpowiedzialnej za ograniczenie rozwoju mięśni, w związku z czym pojawiają się problemy z przybraniem masy mięśniowej. Dlatego, jeżeli Twoim celem jest tzw. „rzeźba” – koniecznie rzuć palenie! U palaczy pogorszeniu ulega kondycja układu kostno-mięśniowego. Niebezpieczne związki w papierosach obniżają gęstość mineralną kości. To z kolei pierwszy krok do kontuzji i złamań, gdyż kości stają się bardziej kruche.
Trenujesz, a mimo to nie masz kondycji? Pod wpływem nikotyny dochodzi do zmian hemoglobiny, organizm szybciej się męczy, a Ty możesz skarżyć się na słabą kondycję. Hemoglobina to związek, który odpowiada za przenoszenie tlenu. Jest to szczególnie ważne w przypadku sportów cardio, wzrasta wtedy zapotrzebowanie na energię, której źródłem jest tlen.
Palenie sprawia, że tętno się podnosi. To z kolei obciąża serce i jest niebezpieczne dla układu krążenia. Podczas ćwiczeń tętno zawsze się podnosi, ale palenie papierosów sprawia, że jest ono jeszcze wyższe.
Jeżeli dbasz o zdrowie, formę i sylwetkę, z pewnością wygląd też nie jest Ci obojętny. Dym papierosowy wpływa na bezsenność, faza snu głębokiego u palaczy zostaje zaburzona, to z kolei przyczynia się do obniżonego samopoczucia i nastroju. Występują też problemy z cerą i skórą. Palacze charakteryzują się szarym odcieniem skóry, który dodaje lat. Pojawiają się cienie pod oczami oraz drobne zmarszczki. Palacze muszą zmierzyć się z przebarwieniem zębów, pożółkłą skórą dłoni i płytki paznokcia oraz nieprzyjemnym zapachem z ust.
5 tipów jak skutecznie rzucić palenie
Omówiłam już, jak wygląda zależność palenie papierosów, a sprawność fizyczna. W związku z tym, że jestem zagorzałą przeciwniczką palenia papierosów i osobą zadaniową, chętnie podzielę się z Wami konkretnymi wskazówkami, by raz na zawsze zerwać z tym niebezpiecznym nałogiem.
Teksty typu: „rzucę od poniedziałku” albo „jeden papieros do kawy nie zaszkodzi” wydają się marne w skutkach, a odkładanie w czasie oddala od celu. A cel jest ważny: raz na zawsze rzucić palenie!
- Więcej sportu. Tak wiem, że aktywność fizyczna jest obecna w Twoim życiu, ale zawsze może być jej więcej. I nie mówię tu tylko o samych ćwiczeniach. Zacznij poszerzać wiedzę naukową, czytaj merytoryczne artykuły, dowiedz się jak różne nałogi wpływają na Twoje zdrowie i organizm. W internecie możesz np. obejrzeć zdjęcia rentgenowskie płuc palacza. Zobacz, jak się to ma do Twojej sportowej postawy i dbałości o zdrowie i ciało. Bądź świadomy chorób, które czekają palaczy.
- Nie zaczynaj dnia od kawy. Jeżeli do tej pory Twoim porannym nawykiem było połączenie kawy i papierosa – zmień to od razu. To bardzo szkodliwe i niebezpieczne połączenie. Rozpocznij dzień od ciepłej wody z cytryną, przygotuj pożywne śniadanie, które doda Ci energii. Po kilku dniach odczujesz poprawę samopoczucia.
- Zaplanuj weekend…aktywnie. Wiele osób, które aktywnie trenują w tygodniu, dają sobie przyzwolenie na „małe grzeszki” w weekend, do których m.in. należy alkohol i papierosy. A kto powiedział, że weekend nie może być aktywny? Może wycieczka w góry z przyjaciółmi? Ścianka wspinaczkowa albo aqua park z rodziną? Jeżeli porządnie się zmęczysz, nie będziesz mieć ochoty zapalić. Poza tym, szkoda by było zniweczyć wysiłek zapaleniem papierosa… W nagrodę możesz sobie pozwolić na coś pysznego - bez wyrzutów sumienia!
- Myj zęby po każdym posiłku lub miej przy sobie miętową gumę. Ochota na papierosa często pojawia się tuż po zakończonym posiłku. Jeżeli nie masz możliwości umycia zębów, zaopatrz się w paczkę gum do żucia przeznaczoną specjalnie dla palaczy. Świeży oddech i niechęć do papierosów gwarantowane! Warto też mieć pod ręką zdrowe przekąski i wodę do picia.
- Znajdź grupę wsparcia. Gwarantuję, że wiele aktywnych osób ma wyrzuty sumienia z powodu palenia papierosów i najchętniej pozbyłaby się tego nałogu raz na zawsze!
Adrianna Palka - znana, ceniona biegaczka i trenerka personalna. Przez 9 lat była lekkoatletką. Autorka metody treningowej „Train My Way”, według której ćwiczą tysiące Polek. Organizatorka campów sportowych. Jako trener personalny współpracuje z wieloma markami oraz osobami ze świata biznesu i sportu m.in. z Rafałem Sonikiem, Piotrem Gruszką czy Robertem Korzeniowskim. Napisała książkę „Fitrewolucja” oraz e-booka „Skok po zdrowie”.