Problemy z płodnością stają się powoli chorobą XXI wieku. Coraz więcej par odczuwa skutki życia w pośpiechu, które odciskają swoje piętno nie tylko na ich zdrowiu, ale i płodności. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności oraz jakie badania wykonać, by pomóc lekarzowi w ewentualnej diagnozie.
Niepłodność a bezpłodność
Gdy starania o dziecko nie przynoszą efektów, łatwo jest wpaść w panikę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że gdy nie uda się za pierwszym razem, nie znaczy to od razu, że mamy do czynienia z niepłodnością. Ginekolodzy zwykle mówią o niepłodności, dopiero gdy ich pacjentki bezskutecznie starają się o dziecko przynajmniej od roku, współżyjąc bez zabezpieczenia 3-4 razy w tygodniu.
Niepłodność bywa trudna w leczeniu, ale lekarze wciąż eksperymentują nad nowymi metodami, a większość z nich jest bardzo skuteczna. W przypadku bezpłodności sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) definiuje bezpłodność jaką trwałą niezdolność do posiadania potomstwa. Na ten moment niestety zaliczana jest do grona chorób nieuleczalnych, a jedynym wyjściem dla par pragnących dzieci jest zapłodnienie metodą in vitro lub adopcja.
Medyczne przyczyny niepłodności
Medycznych przyczyn niepłodności może być bardzo wiele i większość z nich wiąże się z chorobami układu moczowo-rozrodczego. U kobiet do takich schorzeń należą
m.in
. zespół policystycznych jajników, endometrioza, zrosty miednicy, mięśniaki macicy, zwężenia szyjki macicy czy różnego rodzaju nowotwory. W przypadku mężczyzn najczęstszymi problemami wpływającymi na płodność są choroby jąder (np. wnętrostwo, żylaki powrózka nasiennego i nowotwory). Męska płodność może również ucierpieć na skutek chorób wirusowych, także przechodzonych w dzieciństwie, takich jak popularna świnka.
Źródłem problemu mogą być także wszelkie problemy hormonalne, np. choroby tarczycy. Zarówno przy nadczynności, jak i niedoczynności pacjentki skarżą się na nieregularne cykle i zbyt obfite lub zbyt skąpe miesiączki. Zwłaszcza w przypadku dużych odchyłów TSH zajście w ciążę może być całkowicie wykluczone dlatego, jeśli planujesz zajście w ciążę, zadbaj o zbadanie poziomu hormonów tarczycowych w organizmie, gdyż to w ich ilości można doszukiwać się także przyczyny niepłodności.
Styl życia wpływający na płodność
Brak powodzenia w próbach zajścia w ciążę nie powinno być od razu powodem do stresu. Oczywiście przeprowadzenie specjalistycznych badań wyjdzie Ci jedynie na dobre i uspokoi zszargane nerwy, ale na samym początku warto przyjrzeć się własnym nawykom. Napięty tryb życia może zaburzać płodność niemal w równym stopniu co problemy hormonalne.
Staranie się o dziecko to proces, a przygotowania do niego powinni podjąć oboje rodzice już na kilka miesięcy wcześniej. Zacznijcie od odstawienia (a przynajmniej ograniczenia) używek takich jak papierosy i alkohol. Ponadto warto zadbać o wartościową dietę. Jadłospis bogaty w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty i ryby poprawi nie tylko waszą płodność, ale też samopoczucie i libido.
Dodatkowym czynnikiem, który negatywnie wpływa na płodność, jest otyłość i duża nadwaga. Ciąża to dla organizmu kobiety duży stres, dlatego przyszła mama powinna najpierw zadbać o własne zdrowie. U kobiet zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej powoduje zazwyczaj nadmierne wydzielanie androgenów i zaburzenia metaboliczne, które często są powiązane z zespołem policystycznych jajników. Prowadzi też do wczesnych poronień, powstawania wad wrodzonych płodu i komplikacji ciąży. U mężczyzn może doprowadzić do zmniejszenia poziomu testosteronu i wtórnej niewydolności hormonalnej jąder.
Jakie badania na płodność warto przeprowadzić?
Stwierdzanie niepłodności składa się z kilku etapów, które zawsze rozpoczyna wizyta u lekarza, połączona z wywiadem lekarskim. Następnie wykonywane są badania na płodność, lekarz określa ogólny stan zdrowia oraz może zlecić pacjentce wykonanie bardziej dogłębnych badań, np. USG ginekologicznego czy histeroskopię.
Oprócz wymienionych mniej lub bardziej inwazyjnych, badań obrazowych, lekarz ma do dyspozycji szereg szczegółowych badań laboratoryjnych, których wyniki powinny pozwolić na ustalenie przyczyn problemów z zajściem w ciążę.
Wśród nich znajdują się:
- badania hormonalne (hormony tarczycy, steroidy płciowe, prolaktyny, itd.),
- immunologiczne (na wykrycie celiakii, zespołu antyfosfolipidowego, zakrzepicy naczyniowej, itd.),
- genetyczne (skupiają się głównie na ocenie chromosomów u obojga partnerów),
- bakteriologiczne (badanie na obecność bakterii chlamydii czy ureaplasmy urealyticum),
- a także inne, np. testy PCT (test wykonywany po stosunku w gabinecie lekarskim).
Większość badań, o których mowa powyżej możesz zamówić do swojego domu. Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę, wybierzesz badania, adres oraz datę, a nasz specjalista zjawi się u ciebie i wykona pobranie krwi w domu. Wszystkie wyniki będą do odebrania online w formie gotowych do druku dokumentów.