Czy czujesz już zbliżającą się wiosnę? Ptaki powoli wracają do swoich gniazd, dni są coraz dłuższe, a puchowe kurtki ustępują miejsca wiosennym płaszczom. To pora przygotowań i porządków, dlatego warto również przyjrzeć się własnemu zdrowiu. Jakie badania krwi warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu? Sprawdź naszych dziesięć typów!
Morfologia
To chyba najbardziej znane badanie jest zwykle zalecane, by ocenić ogólny stan zdrowia osoby badanej. Dzięki niej, lekarz już we wczesnym stadium jest w stanie wykryć oznaki wielu chorób. Wyniki morfologii pokazują zawartość poszczególnych typów komórek krwi
m.in
. erytrocytów, leukocytów czy stężenie hemoglobiny. By poprawnie je zinterpretować, należy zawsze wziąć pod uwagę wiek chorego, oraz jego tryb życia. Lipidogram (CHOL, HDL, nie- HDL, LDL, TH)
Lipidogram pozwala zmierzyć poziom cholesterolu we krwi pacjenta. To badanie jest zwłaszcza zalecane osobom palącym, otyłym, starszym i prowadzącym stresujący tryb życia. Rutynowe przeprowadzenie go raz do roku z pewnością przyda się jednak każdemu z nas. Lipidogram pozwala we wczesnej fanie wykryć miażdżycę czy chorobę niedokrwienną serca, dlatego nie należy go pomijać, kiedy zastanawiamy się jakie badania krwi zrobić.
Hemoglobina glikowana met. HPLC
Oznaczenie hemoglobiny glikowanej służy do monitorowania przebiegu cukrzycy i wczesnego wykrycia jej ewentualnych objawów. Wynik badania HbA1c odzwierciedla średnie stężenie glukozy we krwi w okresie poprzedzających 2-3 miesięcy. U osoby zdrowiej wynik będzie oscylował w okolicach 5%. Warto o tym pamiętać odbierając z laboratorium swoje wyniki, by wiedzieć czy należy wykonywać dokładniejsze badania na cukrzycę.
Glukoza
Jak sama nazwa wskazuje, badanie ma na celu zbadanie poziomu glukozy we krwi. Wyniki pozwalają ocenić metabolizm węglowodanów w organizmie pacjenta, dzięki czemu możemy wykryć objawy cukrzycy już we wczesnym jej stadium. Badanie poziomu glukozy jest też niezwykle pomocne w diagnozowaniu chorób trzustki i wątroby. Pamiętaj, że aby otrzymać poprawny wynik, musisz być na czczo przez 14 godzin przed badaniem!
Próby wątrobowe [ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)
W dzisiejszym, zabieganym świecie nasza wątroba nie ma lekkiego życia. Jedzenie w pośpiechu, alkohol, a nawet źle dobrana dieta odchudzająca mogą trwale odcisnąć na niej swoje piętno. W związku z tym, jakie badania z krwi warto robić? Przy profilaktyce warto wziąć pod uwagę próby wątrobowe. Służą one ocenie aktywności wybranych enzymów, które zawarte są w komórkach wątroby. Ich wyniki interpretowane łącznie, są niezbędne w diagnozowaniu i różnicowaniu chorób wątroby i dróg żółciowych. Mogą także pomóc w diagnostyce zawału serca oraz chorób przewodu pokarmowego np. zapalenia trzustki.
Elektrolity (Na, K)
Co mają wspólnegonieprawidłowe ciśnienie tętnicze, zaburzenie rytmu serca, ogólne osłabienie i obrzęki nóg? Każde z nich może być spowodowane brakiem odpowiednich pierwiastków w organizmie. Kationy sodowy i potasowy są najważniejszymi jonami osocza wpływającymi bezpośrednio na utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej ustroju. Ich niedobór może skutkować nadciśnieniem czy niewydolnością nerek, a tego typu problemy wiosną zdecydowanie nie są nam potrzebne.
Żelazo
Choć żelazo jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu każdego człowieka, ludzki organizm nie potrafi wyprodukować go samodzielnie. W zdrowym ciele znajduje się około 4-5 gramów żelaza, z czego większość znajduje się w hemoglobinie. W przypadku tego pierwiastka niezwykle ważna jest odpowiednia, bogata w żelazo dieta. Dobry poziom żelaza zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego oraz systemu odpornościowego.
Witamina D, metabolik 25 (OH)
O witaminie D słyszmy ostatnio często i niestety zazwyczaj w kontekście jej niedoboru. Witaminę D organizm pozyskuje przede wszystkim z mięsa ryb morskich oraz z promieni słonecznych. Ze względu na pochmurny klimat naszego kraju, wielu z nas jest narażona właśnie na jej niedobory.Do czego naszym ciałom potrzebna jest witamina D? Przede wszystkim wpływa pozytywnie na nasze zęby i kości, poza tym zapobiega nadciśnieniu, chorobom serca, anemii, depresji, a nawet wspomaga proces odchudzania.
Magnez
Badanie poziomu magnezu we krwi to jedno z najpopularniejszych badań przed rozpoczęciem sezonu wiosennego. Choć na rynku istnieje cała gama suplementów zawierających magnez, wielu Polaków wciąż odczuwa jego braki. Pierwsze objawy niedoboru skutkują drganiem i skurczami mięśni, obniżeniem nastroju, apatią, a w skrajnych przypadkach nawet zaburzeniami pracy układu sercowo-naczyniowego. Wiosną, gdy wzmagamy aktywność fizyczną, warto wykonać podstawowe badania krwi i zadbać o odpowiedni poziom tego pierwiastka w organizmie.
IgE całkowita (alergie)
Badaniu IgE całkowitego najczęściej poddawane są dzieci, natomiast coraz częściej decydują się na nie również dorośli. Jego głównym celem jest wykrycie chorób pasożytniczych, ale jest również bardzo skuteczne przy diagnostyce różnych typów alergii. Samo badanie polega na przeprowadzenie pomiaru stężeń immunoglobulin IgE we krwi pacjenta. Ten sposób sprawdza się idealnie u osób, u których niewskazane jest przeprowadzenie alergicznych testów skórnych.
Nie masz ochoty wybierać się do osiedlowej przychodni, by przeprowadzić najważniejsze testy? Nie szukaj wymówek! W serwisie uPacjenta możesz zamówić pielęgniarkę, która przyjedzie do Twojego domu i pobierze odpowiednią próbkę od Ciebie oraz Twoich bliskich.