Co to są plecy okrągłe i jak się objawiają?
- Nadmierne uwypuklenie odcinka piersiowego,
- Nadmierne wysunięta głowa i barki do przodu,
- Spłaszczenie klatki piersiowej,
- Odstawanie łopatek,
- Dolegliwości bólowe odcinka piersiowego, karku, szyi oraz klatki piersiowej.
Okrągłe plecy - jakie mogą być przyczyny?
Jedną z przyczyn okrągłych pleców jest wada wrodzona, której przyczyną są dysfunkcję układu kostnego lub mięśniowego, natomiast coraz częściej obserwuje się, że wadę nabywamy w ciągu naszego życia.
Przyczyną wady nabytej, doprowadzającej do pojawienia się pleców okrągłych może być:
- Nieprawidłowe napięcie mięśniowe w obrębie odcinka piersiowego, szyjnego oraz klatki piersiowej;
- Wady wzroku;
- Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego;
- Choroby kręgosłupa (Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa, choroba Scheuremnna);
- Praca i siedzący tryb życia;
- Nieprawidłowy dobór plecaka u dzieci;
- Duża ilość czasu przed telefonem, powodująca wysunięcie barków w przód, opuszczanie głowy i zaokrąglenie odcinka piersiowego;
- Nieprawidłowa postawa ciała przy biurku.
W przypadku pleców okrągłych można zaobserwować, że napięcie mięśniowe antagonistycznych struktur (czyli tych które wykonują przeciwstawne czynności) jest nieprawidłowe, co doprowadza do zaburzenia równowagi mięśniowej. Osłabionymi i rozciągniętymi strukturami są mięśnie karku, mięśnie ściągające łopatkę oraz prostowniki grzbietu. Natomiast mięśnie wzmożonym napięciu mięśniowym to mięśnie piersiowy większy oraz mniejszy i mięśnie zębate przednie.
Co w tym przypadku należy zrobić?
Skutecznym rozwiązaniem jest udanie się do fizjoterapeuty, który oceni postawę ciała, zbada pacjenta i dobierze indywidualną strategię leczenia. Aby skorygować plecy okrągłe należy zacząć od zniesienia nieprawidłowego napięcia mięśniowego. Następnie terapeuta wyedukuje pacjenta na temat prawidłowej postawy ciała, dobierze odpowiednio skonstruowany zestaw ćwiczeń oraz zaplanuje dalszy przebieg terapii.
Jak istotna jest rola rodzica?
Skorygowanie wady postawy u dzieci to ważny proces w kształtowaniu się młodego ciała. Rodzice powinni wspierać i motywować dziecko do ćwiczeń oraz terapii, aby leczenie przyniosło oczekiwane efekty. Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ leczenie wady postawy to długotrwały proces. Rodzice są zobowiązani zwracać uwagę dziecku podczas wykonywania codziennych czynności na prawidłową postawę ciała, odpowiednie dopasowanie biurka, plecaka, spontaniczną aktywność oraz zdrową i zbilansowaną dietę.
Jak wygląda odpowiednia postawa ciała?
Skorygowanie postawy ciała przedstawimy w kilku krokach:
- Cofnij delikatnie brodę oraz opuść ramiona;
- Ściągnij łopatki, jakbyś chciał je zbliżyć do siebie;
- Zaktywizuj brzuch poprzez podwinięcie miednicy, aby to wykonać postaraj się zbliżyć spojenie łonowe w kierunku brzucha;
- Podwiń kość ogonowa pod siebie.
Propozycje ćwiczeń na plecy okrągłe
Ćwiczenie 1
Stań przy futrynie w delikatnym rozkroku. Oprzyj dłoń o futrynę, tak aby z tułowiem tworzyła kąt prosty, wykonaj skręt tułowia w stronę przeciwną niż rozciągana strona. Utrzymaj pozycję 5 sekund, powtórz ćwiczenie 5 razy na stronę. To ćwiczenie rozciągnie biernie klatkę piersiową.
Ćwiczenie 2
Połóż się na brzuchu, a pod brzuchem w okolicy pępka umieść zrolowany ręcznik. Nogi są wyprostowane, ręce wyciągnięte przed siebie. Głowa powinna być delikatnie uniesiona, a wzrok skierowany w podłogę. Wykonaj wymach prawą, a następnie lewą ręką do góry. To ćwiczenie rozciągnie czynnie klatkę piersiową oraz wzmocni mięśnie grzbietu i karku. Powtórz 10 razy na stronę.
Ćwiczenie 3
Usiądź w siadzie skrzyżnym lub prostym, przyjmij wygodną pozycję z wyprostowanymi plecami, ręce utrzymaj w górze, w dłoniach umieść laskę gimnastyczną (jeśli nie masz, użyj trzonka/kija od mopa lub miotły). Wykonaj ugięcie rąk z przeniesieniem laski w kierunku łopatek do tyłu. To ćwiczenie dobrze wpływa na rozciągnięcie mięśni piersiowych i wzmocnienie mięśni ściągających łopatki. Wykonaj 10 powtórzeń.
Ćwiczenie 4
Połóż się na brzuchu, ręcznik zroluj i umieść w okolicach pępka. Wyciągnij proste nogi, unieś delikatnie głowę, a wzrok skieruj w podłogę. Wyciągnij wyprostowane ręce, a następnie ściągnij je do pozycji tak zwanych „skrzydełek”. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
Wymienione wyżej ćwiczenia na okrągłe plecy i nie tylko są propozycją do wykonania w domu. Gdy zauważymy u dziecka lub u siebie wadę postawy, powinniśmy udać się do fizjoterapeuty, który indywidualnie dobierze odpowiednią terapię i zaproponuje ćwiczenia do wieku oraz możliwości pacjenta.
Joanna Bałdyga - studentka ostatniego roku fizjoterapii w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie, specjalista ds. żywienia, trener fitness. W codziennej pracy pomaga pacjentom odzyskać zdrowie, energię, dobre samopoczucie oraz utrzymać sprawność fizyczną. W swojej praktyce łączę fizjoterapię, dietoterapię oraz trening medyczny. Uświadamiam swoich pacjentów, że do zdrowia trzeba podejść w sposób holistyczny i zadbać o każdy jego element.
Artykuł został napisany na podstawie:
Atlas Ćwiczeń korekcyjnych - Sławomir Owczarek