Nieprawidłowy poziom cukru a koronawirus
Od początku pandemii lekarze podkreślają, że koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób, u których występują poważne lub przewlekłe problemy zdrowotne. Cukrzyca to jedna z chorób, która może zaostrzać przebieg COVID-19. Warto podkreślić, że na powikłania po zakażeniu SARS-CoV-2 narażeni są przede wszystkim pacjenci z nieustabilizowaną cukrzycą i wahaniami glikemii. Takie osoby często mają osłabiony organizm i uszkodzone narządy wewnętrzne.
Co ciekawe, badania na temat związku cukrzycy z infekcjami wywołanymi przez różne odmiany koronawirusów rozpoczęły się 20 lat temu. Już wtedy stwierdzono, że osoby, które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem miały podwyższony poziom cukru. Badania śmiertelności wśród pacjentów z SARS pokazały, że średnio 20% diabetyków przeżywa chorobę, podczas gdy u osób z niskim lub prawidłowym poziomem cukru wskaźnik ten rośnie do 50%.
Przebieg koronawirusa a cukrzyca
Wokół związku COVID-19 z cukrzycą narosło sporo wątpliwości. Jeśli jesteś diabetykiem lub masz w swoim otoczeniu osobę z cukrzycą, sprawdź odpowiedzi na poniższe pytania!
Czy cukrzyca może wywołać COVID-19?
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków dementuje: u chorych na cukrzycę nie występuje większe prawdopodobieństwo zachorowania niż w populacji ogólnej. Związek cukrzycy z koronawirusem dotyczy tylko przebiegu infekcji, ewentualnych powikłań i liczby zgonów, która niestety u diabetyków jest wyższa. Należy przy tym podkreślić, że reakcja danego organizmu na COVID-19 zależy od indywidualnego stanu zdrowia, poprawności stosowanego leczenia oraz obecności innych poważnych schorzeń.
Jakie są objawy koronawirusa u cukrzyków?
Według publikacji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego jeśli cukrzyca jest prawidłowo kontrolowana, ryzyko rozwoju ciężkiej postaci COVID-19 jest porównywalne z tym obserwowanym w populacji ogólnej. O infekcji u diabetyków świadczą te same objawy, które pojawiają się u osób z prawidłowym poziomem cukru:gorączka, kaszel, duszności, utrata smaku i węchu. Cukrzycy powinni jednak bacznie obserwować swój stan zdrowia i reagować, jeśli zauważą u siebie symptomy wymagające pilnej interwencji medycznej, takie jak:
- trudności w oddychaniu, nasilające się duszności;
- ból lub uczucie ucisku w klatce piersiowej utrzymujące się przez dłuższy czas;
- tzw. splątanie umysłowe lub trudności z obudzeniem się;
- zasinienie warg lub twarzy.
Czy cukrzycy są bardziej narażeni na powikłania po COVID-19?
Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na rozwój powikłań w wyniku infekcji wirusowych, w tym COVID-19. Dotyczy to w szczególności osób, u których choroba jest leczona i kontrolowana w nieprawidłowy sposób, wywołujący częste wahania poziomu cukru. U takich pacjentów dochodzi do upośledzenia zdolności organizmu do walki z infekcją.
Co istotne, powikłania po COVID-19 dotyczą nie tylko długofalowych skutków zakażenia koronawirusem. SARS-CoV-2 może przyczynić się do rozwoju powikłań cukrzycowych. Ostry stan zapalny, prowadzący do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy, niekiedy prowadzi do cukrzycowej kwasicy ketonowej, stanowiącej bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia diabetyka.
Czy typ cukrzycy (1 lub 2) ma wpływ na zakażenie COVID-19?
Nie istnieją badania, które potwierdzałyby związek między typem cukrzycy a zakażeniem lub przebiegiem COVID-19. Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego znacznie istotniejszy jest fakt, czy pacjent poza cukrzycą ma inne poważne problemy zdrowotne (np. choroby serca).
Czy leki na cukrzycę nasilają objawy COVID-19?
W mediach można trafić na informacje mogące wzbudzać obawy w zakresie stosowania ACE-inhibitorów i sartanów u cukrzyków w dobie pandemii. Stanowisko instytucji działających w obszarze zdrowia (Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) w tej kwestii jest następujące: w świetle aktualnie dostępnych informacji nie ma podstaw do tego, by modyfikować terapię i rezygnować z leczenia ACE-inhibitorami lub sartanami.
Wytyczne dla diabetyków w dobie pandemii
Jakie środki ostrożności powinni stosować cukrzycy?
W przypadku diabetyków również istotne, co stosowanie standardowych środków bezpieczeństwa (dezynfekcja dłoni, noszenie maseczki, dystans społeczny) jest przygotowanie się na wypadek konieczności izolacji lub choroby. Osoby z cukrzycą powinny zadbać o zgromadzenie:
- danych kontaktowych do lekarza, apteki, bliskich (rodziny, przyjaciół mieszkających w okolicy) czy innych osób bądź instytucji, które pomogą w sytuacji zakażenia koronawirusem;
- listy stosowanych leków i suplementów diety (do informacji lekarzy, ratowników);
- zapasu insuliny na przynajmniej tydzień;
- zapasu produktów zawierających cukry proste — pomogą one wyrównać poziom cukru w przypadku nagłego osłabienia spowodowanego hipoglikemią;
- glukagonu i testów paskowych do badania stężenia ciał ketonowych w moczu (dotyczy osób leczonych insuliną).
Bardzo ważne jest również regularne badanie poziomu glukozy we krwi. Informacja o ostatnim wyniku pomoże w skutecznym leczeniu i monitorowaniu zdrowia diabetyka, który został zakażony koronawirusem.
Co zrobić w przypadku pogorszenia stanu zdrowia?
Cukrzycy, u których doszło do pogorszenia stanu zdrowia, powinni skontaktować się z lekarzem. Przed wizytą/teleporadą należy przygotować:
- ostatni wynik pomiaru glukozy;
- wynik pomiaru stężenia ciał ketonowych w moczu;
- informacje o ilości przyjętych płynów.
Jeśli jesteś diabetykiem, dołóż starań, aby precyzyjnie opisać swoje objawy oraz dopytaj lekarza o to, jak powinieneś postępować, aby pomóc sobie w powrocie do zdrowia. Postaraj się też zmienić nawyki żywieniowe na te zgodne z dietą dla diabetyków.
Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem lub potwierdzono u Ciebie chorobę, możesz także zadzwonić na Infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia dostępną pod numerem: 800 190 590. Specjaliści obsługujący infolinię pomogą Ci rozwiać wątpliwości związane z Twoją indywidualną sytuacją.
Jak postępować po przechorowaniu COVID-19?
Po przejściu zakażenia koronawirusem warto obserwować swój organizm i kontrolować stan zdrowia, aby zapobiec długofalowym skutkom zakażenia. Jeśli infekcję masz już za sobą, wykonaj pakiet po przejściu COVID-19. Zamawiając usługę w naszym serwisie, wykonasz przegląd zdrowia w domu, w wybranym przez Ciebie terminie. W ten sposób zaoszczędzisz czas i ograniczysz ryzyko związane z powtórnym zakażeniem.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości dotyczące infekcji wirusem SARS-CoV-2 u diabetyków. Pamiętaj, że przebieg COVID-19 w dużym stopniu zależy od ogólnej kondycji organizmu, dlatego regularnie wykonuj badania, prowadź zdrowy styl życia i w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych jak najszybciej wdrażaj leczenie!