Czym jest i jak wygląda rozejście mięśnia prostego brzucha?
Rozstęp mięśnia prostego brzucha jest zaburzeniem strukturalnym i funkcjonalnym. Niewydolne są mięśnie, powięzi oraz zaburzona jest ich funkcja. Dysfunkcja objawia się odsunięciem prawej i lewej strony mięśnia prostego brzucha. Uwidacznia się także jako uwypuklenie w linii środkowej brzucha, podczas aktywacji mięśni brzucha (powstaje tak zwany stożek).
Czy można samemu przeprowadzić badanie rozejścia mięśnia prostego brzucha? W jaki sposób to wykonać?
Aby samemu wykonać badanie w celu sprawdzenia występowania rozejścia mięśnia prostego brzucha, należy położyć się w pozycji leżenia tyłem (na plecach) ze zgiętymi nogami w stawach kolanowych i biodrowych oraz podpartymi stopami. Rękę należy ułożyć pod głową, a następnie na wydechu zbliżyć głowę do brzucha. Palcem wskazującym i środkowym drugiej ręki badamy kresę białą pośrodku brzucha, między brzuścami mięśnia prostego brzucha (od końca dolnego mostka do spojenia łonowego). Gdy poczujemy, że palce zapadają się wgłąb brzucha, może to oznaczać, że w tym miejscu występuje rozejście mięśnia prostego brzucha. Największe rozejście pojawia się najczęściej w okolicy pępka, natomiast najmniejsze występuje od 3 do 5 centymetrów powyżej pępka.
Jeśli twoje badanie pokazało, że występuje rozstęp mięśnia prostego brzucha, bezwzględnie udaj się do fizjoterapeuty.
Jakie są przyczyny rozejścia mięśnia prostego brzucha?
- Ciąża mnoga;
- Nieprawidłowo dobrany trening, który będzie nadmiernie obciążał ścianę brzucha;
- Zbyt intensywny trening;
- Zbyt wczesny powrót do aktywności fizycznej po ciąży i porodzie;
- Nieprawidłowy wzorzec oddechowy;
- Zwiększone ciśnienie śródbrzuszne;
- Nieprawidłowe napięcie mięśniowe;
- Przewlekły kaszel;
- Zaparcia;
- Nieprawidłowe napięcie dna miednicy.
Jakie problemy mogą wystąpić przy nieleczonym i zlekceważonym rozejściu mięśni prostych brzucha?
- Nietrzymanie moczu i stolca;
- Bóle odcinka lędźwiowego;
- Przepukliny w obrębie jamy brzucha;
- Problemy z mięśniami dna miednicy;
- Nieestetycznie wyglądający brzuch;
- Zaburzenia seksualne;
- Obniżenie narządów wewnętrznych.
Fizjoterapia
Warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który przeprowadzi wywiad, badanie manualne, badanie obrazowe - USG oraz zastosuje indywidualnie dobrane techniki pomocne przy rozejściu mięśnia prostego brzucha. Podstawą leczenia dysfunkcji jest zadbanie o prawidłową postawę ciała oraz o prawidłowy wzorzec oddechowy.
Kinesiotaping
Kinesiotaping znany jako dynamiczne plastrowanie, stosowany jest jako uzupełnienie terapii, które ma na celu wsparcie odbudowy tkanek, pobudzenie do pracy okoliczne tkanki i zmniejszeniu powstałych obrzęków.
Ćwiczenia
Fizjoterapeuta zaleci indywidualnie dopasowane ćwiczenia na rozejście mięśnia prostego brzucha, które będą skutecznym dopełnieniem terapii manualnej. Ćwiczenia mają na celu zaangażowanie mięśni do regeneracji ściany brzucha. Podczas ich wykonywania należy zwrócić szczególną uwagę, aby prawidłowo aktywować włókna mięśniowe, zadbać o prawidłowy wzorzec oddechowy oraz technikę wykonywania.
Ćwiczenia, które nie są zalecane przy rozejściu mięśnia prostego brzucha
Nie jest zalecane, aby pacjentki z rozejściem mięśnia prostego brzucha wykonywały brzuszki oraz planki, ponieważ zwiększają ciśnienie śródbrzuszne, które wpływa niekorzystnie na rozejście mięśnia prostego brzucha.
Leczenie operacyjne
Jeśli rehabilitacja i ćwiczenia nie przynoszą satysfakcjonujących efektów warto zasięgnąć pomocy u specjalisty - chirurga - który zakwalifikuje i przeprowadzi odpowiedni zabieg.
Ciąża a rozejście mięśnia prostego brzucha
W ciąży następuje szereg dużych zmian w organizmie kobiety. Rozejście bardzo często pojawia się od 35 tygodnia ciąży, zaś całkowita regeneracja zauważalna jest po roku. Ważne, aby kobieta po porodzie dbała o poprawną postawę ciała, pozycję karmienia i noszenia dziecka, dzięki czemu wspomoże regenerację struktur i tkanek.
Jak zadbać o mięśnie brzucha na co dzień?
Aby stale cieszyć się zdrowym, dobrze funkcjonującym brzuchem należy dbać o profilaktykę. Podczas wstawania obróć się na prawy lub lewy bok, podeprzyj na przedramieniu, następnie usiądź i dopiero wstań. Ten schemat wstawania zabezpiecza mięśnie brzucha oraz kresę przed wzrostem ciśnienia śródbrzusznego.
Nie noś ciasnej bielizny oraz mocno opinających w pasie spodni. Ucisk może prowadzić do przeniesienia siły nacisku ciśnienia śródbrzusznego na przykład na dno miednicy, co może spowodować jego osłabienie.
Wykonuj ćwiczenia, w których Twój brzuch prawidłowo się aktywuje.
Jeśli zauważasz nieprawidłowości lub podejrzewasz rozejście mięśnia prostego brzucha - nie zwlekaj! Udaj się do fizjoterapeuty!
Artykuł został napisany na podstawie:
- Kurs stacjonarny: Terapia Mięśnia prostego brzucha Movuto - Dr. n. Med Małgorzata Jachacz, Łopata, Dr. n. Med Daniela Milka.
- Książka: Rozejście mięśnia prostego brzucha. Terapia kompleksowa. Dr. n. Med Małgorzata Jachacz - Łopata, Dr. n. Med Daniela Milka.
- Książka: Katy Bowman - Rozejście Mięśnia Prostego Brzucha