Szukasz skutecznej metody na walkę z bólem mięśni bez stosowania terapii farmakologicznej? Kinesiotaping jest właśnie dla Ciebie! Te niesamowite plastry są nie tylko skuteczne, ale i praktyczne. Można w nich uprawiać sport, a nawet pływać w basenie! Sprawdź, co to jest kinesiotaping i kiedy go stosować.
Co to jest kinesiotaping?
Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, opierająca się na specjalnych materiałowych plastrach, które przykleja się do ciała pacjenta. Ich celem jest przede wszystkim łagodzenie bólu, poprzez delikatne uniesienie skóry i stworzenie przestrzeni między nią a mięśniami. Do fanów tej metody należą
m.in
. David Beckham, Serena Williams i Mario Balotelli, którzy chętnie wykorzystują kinesiotaping jako sposób na rekonwalescencję po kontuzjach. Te wyjątkowe plastry rehabilitacyjne zostały opracowane przez japońskiego doktora Kenzo Kase już w latach 70. XX wieku. Ochrzcił on swój wynalazek nazwą Kinesio Tex Gold i powoli zaczął wprowadzać go do masowej produkcji. Plastry składają się z rozciągliwej, bawełnianej taśmy oraz kleju akrylowego, który utrzymuje je na miejscu. Co ważne, klej nie uczula, ale jeśli pacjent ma bardzo wrażliwą skórę, warto wcześniej przeprowadzić dwudziestoczterogodzinny test.
Na jakie dolegliwości stosować plastry rehabilitacyjne?
Kinesiotaping jest wyjątkowo popularny w środowiskach sportowców. Wielu z nich przetestowało już tę metodę na sobie i zdecydowana większość wraca do niej, gdy odzywają się bóle mięśni. Plastry do kinesiotapingu można przyklejać właściwie na całym ciele, ale u osób czynnie uprawiających sport najczęściej widzimy je na ich barkach, plecach i kolanach. W przypadku tych ostatnich, często stosowane są w leczeniu pooperacyjnym zerwanego ACL.
Od jakiegoś czasu kinestiotaping poleca się dla kobiet w ciąży, które narzekają na obciążone mięśnie pleców. Dobrze sprawdzają się także wśród osób, które mają problemy z krążeniem i długo przebywających w pozycji siedzącej np. podczas wielogodzinnych podróży samolotem.
Oczywiście plastry Kinesio Tex Gold polecane są wszystkim osobom, które odczuwają przewlekłe bóle mięśniowe. Zdarza się tak zazwyczaj po różnego rodzaju kontuzjach lub wypadkach, ale i w przypadkach reumatyzmu, zespołów bólowych kręgosłupa, skurczach czy bólach pooperacyjnych.
Plastry rehabilitacyjne - jak je naklejać?
Co ważne, plastry do kinesiotapingu powinien przyklejać profesjonalny fizjoterapeuta. Nieumiejętne nałożenie taśmy może nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale i powodować dyskomfort w noszeniu.
Skóra, do której ma zostać przyklejony plaster, powinna być całkowicie sucha. Najlepiej umyć wcześniej wybrane miejsce wodą i mydłem, wytrzeć, a następnie przetrzeć gazą z alkoholem. Jeśli okolica, na którą ma zostać nałożony plaster jest mocno owłosiona, konieczne będzie wcześniejsza depilacja – tak by produkt wykazał najlepsze działanie lecznicze.
Po nałożeniu plastra do kinesiotapingu przez około dwie godziny pacjent powinien wstrzymać się od kąpieli. Po tym czasie plaster zyska odpowiednią przyczepność i możliwy będzie nie tylko prysznic, ale nawet pływanie w basenie, co jest wiadomością szczególnie dobrą dla osób, uprawiających sporty wodne.
Ile kosztuje kinesiotaping?
Rehabilitanci zalecają, by naklejanie plastrów było częścią fizjoterapii. Najczęściej naklejają więc plastry rehabilitacyjne już pod koniec zabiegu. Każdy profesjonalista sam ustala ceny za swoją usługę, jednak koszty naklejania plastrów przy rehabilitacji wahają się zwykle między 100 z 120 złotych.
Zabieg fizjoterapeutyczny w zestawie z naklejaniem plastrów do kinesiotapingu możesz zamówić do swojego domu. Wystarczy, że wybierzesz usługę rehabilitacji domowej, podasz swój adres i ustalisz odpowiadający Ci termin, a profesjonalista przyjedzie do Ciebie i przeprowadzi zabieg.