Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy
Benham Malmir i jego współpracownicy przyjrzeli się czynnikom wpływającym na wypadki pracowników w pracy. W swojej publikacji zwracają uwagę, że jednym z najbardziej krytycznych czynników w kwestii bezpieczeństwa w pracy są aspekty psychospołeczne. Większa podatność na wypadki w miejscu pracy skorelowana jest z wysokim obciążeniem psychicznym, zachwianą równowagą pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym, jakością przywództwa i nieadekwatnym do wysiłku wynagrodzeniem.
Zdrowie pracowników a wypadki w miejscu pracy
Work-life balance to równowaga w dzieleniu energii pomiędzy życie prywatne a pracę. Równowaga ta sprzyja odpowiedniej ilości snu, zdrowemu odżywianiu, adekwatnemu radzeniu sobie ze stresem i możliwości poświęcenia czasu swoim pasjom lub bliskim osobom. Wszystko to korzystnie wpływa na funkcje poznawcze, takie jak koncentracja, myślenie logiczne czy umiejętność podejmowania decyzji. Natomiast brak równowagi prowadzi do wyższego poziomu stresu, a w efekcie większej częstotliwości wypadków.
W jaki sposób stres zmniejsza bezpieczeństwo w miejscu pracy?
Magazyn Safety + Health przywołuje badanie nowojorskiego instytutu Families and Work, które wykazało, że 41% pracowników często doświadcza stresu w miejscu pracy. To zjawisko ma miejsce w rozmaitych sektorach gospodarki. W badaniu przeprowadzonym przez American Nurses Assosciation 80% pielęgniarek przyznało, że poziom stresu wpływa na ich bezpieczeństwo w miejscu pracy, a 59% stwierdziło, że gdy odczuwają presję, ulegają pośpiechowi i często pomijają pewne procedury. Z kolei badanie dotyczące nawyków w zakresie jazdy samochodem wykazało, że problemy ze snem, stres, niezdrowy tryb życia i długie godziny pracy były głównymi przyczynami zasypiania kierowców podczas jazdy.
Dr David Spiegel – dyrektor medyczny Stanford Center on Stress and Health – w rozmowie z Safety + Health tłumaczy, że większość problemów związanych z bezpieczeństwem jest spowodowana błędami ludzkimi, które wynikają właśnie ze stresu. Stres wpływa na rozproszenie uwagi, problemy z pamięcią i obniżenie możliwości decyzyjnych. Tym samym zwiększa prawdopodobieństwo zachowań sprzyjających wypadkom w pracy. Co więcej, zestresowany pracownik częściej myśli o źródle swojego stanu emocjonalnego zamiast o wykonywanym zadaniu. Ponadto niektóre mechanizmy radzenia sobie ze stresem obejmują przyjmowanie leków lub spożywanie alkoholu, co może obniżać czas reakcji i zdolność koncentracji, nawet gdy pracownik stosuje te środki w swoim wolnym czasie.
Jak zapobiegać wypadkom przy pracy? Profilaktyka
Jak w takim razie możesz zapobiegać wypadkom przy pracy? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!
Kwestie związane z BHP
Wiele wypadków w miejscu pracy jest skutkiem nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa i środków ostrożności. Dlatego magazyn Business.com podpowiada, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników należy zadbać o kilka aspektów związanych z BHP:
- utrzymanie porządku w obszarach roboczych;
- odpowiednie oznakowanie w zakresie procedur bezpieczeństwa;
- systematyczna konserwacja pojazdów i maszyn;
- zapewnienie pracownikom odpowiedniego szkolenia i sprzętu;
- zachęcanie do zgłaszania możliwych niebezpieczeństw;
- unikanie pośpiechu.
Dobrostan psychologiczny pracowników
Jak już ustaliliśmy, czynniki związane z procedurami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie są jedynymi, które mają wpływ na częstotliwość wypadków. Bardzo ważna jest także dbałość o psychikę pracowników.
Total Safety wymienia czynniki, na które pracodawcy powinni zwrócić uwagę, aby zmniejszyć poziom stresu u pracowników:
- redukcja obciążenia pracą i nadgodzin;
- realistyczne oczekiwania i jasny podział obowiązków;
- regularne przerwy w pracy;
- dobra komunikacja, poszanowanie czasu prywatnego pracownika;
- reagowanie na sygnały dotyczące mobbingu czy molestowania;
- odpowiednie przeszkolenie do wykonywanych zadań;
- klarowna ścieżka rozwoju zawodowego.
Czynniki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są kluczowe w każdej organizacji. Jak się jednak okazuje, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadków w miejscu pracy, zdecydowanie warto zadbać jeszcze o zdrowie psychiczne pracowników.